#Siłakobiecości. Nierówna walka z czasem - jak pokonać zmarszczki?
30.05.2017 16:28, aktual.: 01.09.2017 15:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niejedną z nas na samą myśl o nich oblewa zimny pot. Natychmiast nerwowo spoglądamy w lusterko, uważnie przyglądając się twarzy, a szczególnie czołu, okolicom oczu i ust. Zmarszczki, bo o nich mowa, pojawiają się z wiekiem, choć do ich powstawania przyczynia się nie tylko upływający czas. Są nieuniknione, ale w pewnym stopniu możemy nad nimi zapanować, opóźniając ich pojawienie się czy zmniejszając widoczność.
Są naturalnym efektem starzenia się oraz objawem zanikania włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Kiedy ten swego rodzaju szkielet słabnie - włókna kolagenowe rozchodzą się, a elastyna ulega degradacji - powstaje załamanie widoczne jako zmarszczka. Proces ten przyspiesza szereg czynników zewnętrznych zależnych od środowiska i trybu życia.
Jesteś tym, co jesz
Na wygląd naszej skóry niemały wpływ ma dieta. Witamina A (wątróbka, żółtka jaj, żółty ser)
, podobnie jak woda, pomaga chronić przed jej nadmiernym wysuszeniem. Witamina E (orzechy, kiełki, oleje roślinne) hamuje procesy starzenia się, nawilża i zwiększa jej elastyczność. Z kolei cynk (wątroba, nasiona, owoce morza) bierze udział w procesie budowy tkanki łącznej i kolagenu, zaś witamina C (kiwi, owoce cytrusowe, czarna porzeczka) aktywuje jego wytwarzanie. Nienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko natłuszczają naskórek, ale też chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i poprzez poprawę przemiany materii pomagają walczyć z cellulitem.
Twoja skóra to twoje życie
Tempo powstawania zmarszczek w dużym stopniu uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych. Jeśli twoje babki długo cieszyły się gładką buzią, jest duża szansa, że i u ciebie proces starzenia się będzie przebiegał w nieco wolniejszym tempie. Podobnie będzie, jeśli regularnie uprawiasz sport, nie palisz - ani aktywnie, ani biernie - i unikasz słońca bądź używasz kremów z wysokim filtrem. W gorszej sytuacji są mieszkanki miast, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza oraz osoby żyjące w stresie i spędzające sporo czasu przed komputerem i/lub z komórką przy uchu.
Wszystkie te czynniki środowiskowe przyspieszają działanie wolnych rodników, czyli aktywnych cząsteczek tlenu, które niszczą lipidy komórkowe, naruszając w ten sposób strukturę naskórka i przyspieszając proces starzenia się skóry. Aby się przed nimi uchronić, konieczne są odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia, ale też odpowiednia pielęgnacja. Wybieraj kosmetyki z przeciwutleniaczami - witaminami, minerałami i polifenolami, które unieszkodliwią wolne rodniki oraz z filtrami UV.
Twój wiek? Nie widać go na skórze
Zaawansowane technologie, które powstają w laboratoriach firm kosmetycznych i farmaceutycznych, pomagają nam nie tylko zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale też zmniejszyć widoczność tych, które już się pojawiły. Oferta salonów SPA i usług dermatologów estetycznych pozwalająca na wygładzenie skóry nieustannie się poszerza. Znajdziemy wśród nich bardziej i mniej inwazyjne zabiegi zapewniające długo- lub krótkotrwałe efekty.
Technologie te są jednak wykorzystywane również w kosmetykach domowego użytku. Produkty do pielęgnacji nie dadzą nam tak natychmiastowego i spektakularnego efektu jak metody z wykorzystaniem lasera czy igły, ale pozwolą na kontrolowanie przebiegu kuracji i zapewnią naturalny efekt. Nowością na rynku jest np. inteligenta technologia bio-dronów wykorzystana w kremie Dermika Expressima, która w bezpieczny sposób pozwoli uzyskać efekt botoksu.
Partnerem artykułu jest Dermika