Trwa ładowanie...
d1daygx

Skarpety dla niemowlaków. Wygodne, ciepłe, urocze

Mały organizm jest bardzo narażony na wyziębienie, dlatego kupno skarpetek to konieczność niezależnie od pory roku. Na jakie modele warto zwracać uwagę i jak dobrać rozmiar?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skarpety dla niemowlaków powinny być nie tylko wygodne, ale także miłe dla oka
Skarpety dla niemowlaków powinny być nie tylko wygodne, ale także miłe dla oka (iStock.com, Fot: Ekaterina Aleshinskaya)
d1daygx

Skarpety dla niemowlaków – materiał i krój

Skarpetki dla maluchów powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się modele z wysokogatunkowej bawełny, która jest wytrzymała i zapewnia bardzo dobrą wentylację. Dobrym wyborem będą również skarpety z niewielkim dodatkiem włókien syntetycznych (np. elastanu), które łatwiej dopasują się do stopy dziecka.

Na okres zimowo-jesienny oraz na wczesną wiosnę można wybrać nieco grubsze, dłuższe skarpety z polaru albo frotte. Najlepiej unikać modeli z wełny, gdyż mogą podrażniać delikatną skórę stóp dziecka.

Ważne jest również wykończenie skarpetek. Szwy powinny być miękkie i gładkie, a ściągacze – przylegające do nogi, ale nieuciskające, bo mogą zaburzać krążenie.

d1daygx
Close up of babies feet wearing red cotton socks, pink background, selective focus iStock.com
Close up of babies feet wearing red cotton socks, pink background, selective focus (iStock.com, Fot: HDesert)

Skarpety dla niemowlaków – rozmiar

Drugą ważną kwestią jest rozmiar skarpetek. Zazwyczaj producenci stosują prosty, 3-stopniowy podział, określający rozmiar względem wieku malucha: od 0 do 3 miesięcy, od 3 do 6 miesięcy oraz od 9 do 12 miesięcy. W niektórych przypadkach stosowane jest również dodatkowe, bardziej precyzyjne oznaczenie numeryczne, które z kolei pozwala dobrać odpowiedni model do długości stopy malucha. Zazwyczaj stosuje się przedział od ok. 10 do ok. 20, przy czym najmniejszy rozmiar jest kierowany do malutkich noworodków.

Skarpetki powinny być odpowiednio dobrane do stóp dziecka, zwłaszcza wtedy, kiedy zaczyna ono raczkować oraz chodzić. Warto wtedy wybierać modele z antypoślizgowymi elementami, które pozwolą swobodnie stawiać pierwsze kroki na śliskiej podłodze.

d1daygx

Podziel się opinią

Share
d1daygx
d1daygx