Blisko ludziSkoki narciarskie kobiet na olimpiadzie w Sochi!

Skoki narciarskie kobiet na olimpiadzie w Sochi!

Skoki narciarskie kobiet na olimpiadzie w Sochi!
Źródło zdjęć: © AFP
07.04.2011 15:13

Pewnie wiele z Was zastanawia się: dlaczego kobiety nie uprawiają skoków narciarskich? Odpowiedź brzmi: uprawiają i to z sukcesami! Co więcej, w 2014 roku popisy pań na skoczniach będziemy mogli oglądać podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim Soczi.

Pewnie wiele z Was zastanawia się: dlaczego kobiety nie uprawiają skoków narciarskich? Odpowiedź brzmi: uprawiają i to z sukcesami! Co więcej, w 2014 roku popisy pań na skoczniach będziemy mogli oglądać podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim Soczi. Komitet Wykonawczy MKOI zatwierdził sześć nowych konkurencji podczas konferencji w Londynie.

Znawcy zaznaczają, że wywalczenie skoków narciarskich kobiet na olimpiadzie nie było łatwe. Pierwszy projekt zakładał wprowadzenie tej konkurencji już w 2010 roku, jednak komisja odrzuciła wniosek z powodu zbyt niskiej jakości tej dyscypliny. Członkowie komitetu zaznaczają jednak, że od tego czasu wiele się zmieniło.

- Kiedy porówna się mistrzostwa świata kobiet z 2009 a te z 2011 roku, widać zasadniczą różnicę – mówi Christophe Dubi, dyrektor sportowy Komitetu Olimpijskiego. – Zaobserwowaliśmy znaczną poprawę techniki oraz jakości skoków. Wśród kobiet jest naprawdę wielu bardzo zdolnych skoczków!

Kobiety, które z nadzieją czekały na wynik obrad komisji, odetchnęły z ulgą. – Pracowałyśmy bardzo ciężko, żeby wprowadzić skoki kobiet na olimpiadę. To wspaniałe, że się udało! – twierdzi Linsey Van, mistrzyni świata z 2009 roku. – Jestem podekscytowana przyszłością tego sportu.

Innymi dyscyplinami zaakceptowanymi przez Komisję są halfpipe, mieszane sztafety podczas biatlonu oraz zawody grupowe w saneczkarstwie i jeździe figurowej.

Tekst: na podst. Allvoices.com/sr