UrodaSkuteczne składniki nawilżające - gdzie ich szukać i jak stosować?

Skuteczne składniki nawilżające - gdzie ich szukać i jak stosować?

Skuteczne składniki nawilżające - gdzie ich szukać i jak stosować?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

13.12.2017 12:35, aktual.: 13.12.2017 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kremy, żele, sera, balsamy, toniki i wszystkie inne możliwe kosmetyki nawilżające obiecują szybki i trwały efekt lepszej cery. Niestety, jak każdy wie, poszukiwania "swojego" kremu trwają latami, a potrzeby skóry się zmieniają. Na co zwrócić uwagę w składzie kosmetyków? Podpowiadamy, jak działają nawilżacze i czego szukać w drogeriach.

Jak wysusza się skóra i jak temu zapobiegać?

Woda w naturalny sposób przenika do głębszych warstw skóry. W każdej z nich znajdują się substancje odpowiedzialne za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Tuż pod warstwą rogową, woda napotyka płaszcz hydrolipidowy, który ma za zadanie uniemożliwić nadmierną utratę wody. W procesie skutecznego nawilżania najważniejszą rolę odgrywa zwiększenie zdolności skóry w warstwie rogowej do zatrzymania, wiązania cząsteczek wody, wzmocnienie skóry i jej warstwy hydrolipidowej oraz zmniejszenie odparowywania wody z powierzchni skóry. Czyli profilaktyka, a nie działanie doraźne.

Wiele kremów odżywczych i nawilżających działa na powierzchni. Dopóki stosujesz krem – działa. Odstawiasz go – skóra znowu staje się sucha. Dzieje się tak głównie przez składniki działające powierzchownie i krótkotrwale, w zewnętrznych warstwach skóry.

Jak działają nawilżacze?

Dobry kosmetyk nawilżający zatrzymuje wodę w skórze i chroni przed jej ubytkiem. Podstawowym zadaniem pielęgnacji nawilżającej twarzy, jest dostarczenie składników nawilżających do głębszych warstw skóry. Najskuteczniejszy krem na dzień lub na noc nie spełni wystarczająco dobrze swojego zadania, jeśli skóra nie będzie przygotowania – tu najlepiej działa tonik. Tonizowanie skóry to nie tylko oczyszczanie, ale i wyrównanie pH i przygotowanie skóry na krem. Przewrotnie, w nawilżaniu skóry czasem skuteczniej działa odpowiednie oczyszczanie. Zmywanie z twarzy makijażu wraz z naturalną warstwą ochronna bardziej przyczynia się do jej wysuszenia niż sezon grzewczy, słońce czy inne czynniki wysuszające.

Kto powinien stosować kwas hialuronowy?

Bez kwasu hialuronowego nie byłoby wielu doskonałych nawilżaczy. Jest wręcz niezbędny w kosmetycznych zabiegach odmładzających, bo to nic innego jak "cement" scalający przestrzeń między komórkami skóry. Kwasu hialuronowego organizm nie może odrzucić. Ten składnik samodzielnie stosujemy z umiarem. Popularną i najpowszechniej stosowana metoda aplikacji kwasu hialuronowego są zastrzyki lub krem do twarzy.

W naturalnej służbie skóry – skwalan

W tym wszystkim nie możemy zapomnieć o dobrociach przyrody. Naturalne ekstrakty, olejki i substancje, które uzupełniany w skórze, zamiast smarować się chemią, to często cenne składniki. Jednym z nich, który naturalnie mamy w warstwach skóry, jest skwalan. Skwalan to składnik naturalnie występujący w sebum.

Znane i lubiane kremy nawilżające skórę

Skuteczne nawilżanie, a jesienią i zimą także natłuszczanie, uzyskamy też za pomocą znanych i dostępnych składników nawilżających Jednym z nich jest znany i ceniony olejek nawilżający pozyskiwany z oliwek. Udowodniono, że jest niezwykle kompatybilny z naturalnymi tłuszczami produkowanymi przez skórę. Słynie z łatwo wnikającej w skórę konsystencji i z tego, że czyni skórę aksamitnie gładką w dotyku.

Czym nie nawilżymy skóry?

Wokół nawilżania skóry krąży wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że woda w sprayu ma właściwości nawilżające. Niestety jest to tzw. woda niezwiązana, więc po prostu wysycha. Jej działanie bywa wręcz szkodliwe, bo rozrzedza sebum i wpływa negatywnie na naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojej skóry za pomocą wody, to... pić jej odpowiednią ilość dziennie.

urodakrem nawilżającysucha skóra
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)