Blisko ludziŚlubna ściąga – co i kiedy trzeba załatwić?

Ślubna ściąga – co i kiedy trzeba załatwić?

I stało się… o zachodzie słońca na molo, w blasku śniegu na górskim szczycie, na oczach całej rodziny lub tylko we dwoje. On poprosił Cię o rękę, Ty odpowiedziałaś „Tak”. Pełni szczęścia ustalacie datę ślubu i snujecie wizje dotyczące tego najpiękniejszego dnia w życiu. Następny krok to sprowadzić marzenia na ziemię, ubrać je w terminy i potwierdzenia wpłat.

Ślubna ściąga – co i kiedy trzeba załatwić?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

03.08.2011 | aktual.: 03.08.2011 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

I stało się… o zachodzie słońca na molo, w blasku śniegu na górskim szczycie, na oczach całej rodziny lub tylko we dwoje. On poprosił Cię o rękę, Ty odpowiedziałaś „Tak”. Pełni szczęścia ustalacie datę ślubu i snujecie wizje dotyczące tego najpiękniejszego dnia w życiu. Następny krok to sprowadzić marzenia na ziemię, ubrać je w terminy i potwierdzenia wpłat. Drodzy Narzeczeni, czeka Was wiele pracy, ale ślubne przygotowania nie muszą być koszmarem! Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, planując całą otoczkę sakramentalnego „TAK”.

Łatwo nie będzie – przed Wami sporo do załatwienia. Sala, kościół, suknia, menu, samochód, fotograf, kamerzysta… jest tego całkiem sporo. I choć część z nich, jak np. wybór ślubnej sukni, to obowiązki bardzo przyjemne, będą również takie, o których sens nie raz zapytacie. Przygotowania do ceremonii ślubnej wcale nie muszą być straszne, warto jednak zaplanować sobie odpowiedni zapas czasu. Wszystko zależy od Waszych oczekiwań i możliwości. Punktem wyjścia jest wspólne ustalenie przebiegu tego ważnego w życiu dnia, skonfrontujcie więc Wasze wyobrażenia dotyczące ślubu i wybierzcie wersję, którą oboje akceptujcie. Zadowolenie obojga oszczędzi Wam wielu nieporozumień, o które nietrudno w ferworze przygotowań. A przecież ten dzień będziecie pamiętać do końca życia, opowiadać dzieciom i wspominać ze wzruszeniem. Zastanawiasz się od czego powinniście zacząć i na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy najważniejsze punkty w ślubnym kalendarzu.

Sala

Termin rezerwacji sali zależy niewątpliwie od miasta, w którym mieszkacie oraz od renomy danej restauracji. Bezpiecznie jest jednak przyjąć rok jako czas niezbędny do znalezienia wolnego terminu. Przy wyborze sali weźcie pod uwagę liczbę gości, jaką planujecie zaprosić oraz Wasze oczekiwania co do standardu obiektu i obsługi. Zapoznajcie się z opiniami na forach internetowych, jest to dobry sposób na poznanie wad i zalet wybranego lokalu. Sale weselne różnią się od siebie nie tylko ceną, lokalizacją oraz standardem. Spróbujcie wyobrazić sobie Was w danym wystroju, oceńcie rozkład pomieszczeń, dopytajcie o miejsce do tańca. Zwróćcie szczególną uwagę na cenę – dopytajcie, co dokładnie zapewnia restauracja w ramach opłaty, a co będziecie musieli kupić sami. Sprawdźcie, czy lokal przewiduje wniesienie produktów zakupionych samodzielnie – niektórzy organizatorzy zastrzegają sobie wyłączność w sprzedaży alkoholu lub napojów. Dopytajcie o formę rozliczenia oraz o szczegóły organizacyjne, jak np. pakowanie
pozostałego po zabawie jedzenia. Na tym etapie musicie również podjąć decyzję o ewentualnych poprawinach.

Kościół

Równie ważna, jak rezerwacja sali weselnej, jest rezerwacja terminu w kościele. Nie powinno być problemu z ustaleniem uroczystości w wybranym przez Was dniu, ale dla własnego spokoju zajmijcie się tym odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, że miesiące letnie są wyjątkowo obfite w śluby, lepiej więc nie ryzykować i zarezerwować termin z wyprzedzeniem. Przyjęło się, że małżeństwo zawierane jest w parafii panny młodej, nie jest to jednak obowiązkiem. W takim wypadku potrzebna będzie jednak tzw. „licencja”, czyli zgoda proboszcza. W czasie rozmowy z księdzem dowiedzcie się, jakie dokumenty musicie dostarczyć. Niezbędne będzie z pewnością odnalezienie świadectwa chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie małżeństwa. Ksiądz skieruje Was na nauki przedślubne, na podstawie złożonych dokumentów sporządzony zostanie również protokół przedślubny. W parafii obojga narzeczonych wygłoszone zostaną zapowiedzi. Po ich
ogłoszeniu otrzymacie specjalne zaświadczenie, które należy dostarczyć do kancelarii parafialnej. Przed Wami jeszcze ukończenie kursu przedmałżeńskiego oraz dwukrotne przystąpienie do sakramentu pokuty. Zespół – DJ, Zdjęcia – Film?

Na te pytanie również należy odpowiedzieć odpowiednio wcześnie. Zastanówcie się, na czym najbardziej Wam zależy i ile pieniędzy chcecie wydać. Dobry i sprawdzony zespół lub znanego DJ-a należy zarezerwować odpowiednio wcześnie, podobnie jest z fotografem czy kamerzystą. W tym wypadku warto kierować się opiniami znajomych, oceńcie również portfolio artystów. Udostępnianie przykładów swojej twórczości jest już normą i stanowi potwierdzenie profesjonalizmu, nie wahajcie się więc o nie poprosić.

Suknia ślubna i garnitur

Tego dnia będziecie najbardziej widoczni, najważniejsi i najpiękniejsi. Zakup sukni ślubnej oraz garnituru dla pana młodego to spory wydatek, warto więc rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześnie. Zastanów się nad zakupem nowej sukni, wypożyczeniem z salonu lub uszyciem wg Twojego pomysłu. Na tym etapie pomyśl również o butach – pamiętaj, aby buty ślubne i buty, w których będziesz mierzyć suknię, były podobnej wysokości. Możliwości jest wiele, rynek ślubny jest bardzo bogaty. Warto wybrać się na targi ślubne, gdzie nie tylko poznacie najnowsze trendy, ale przede wszystkim wyjdziecie z mnóstwem ulotek i wizytówek różnych salonów, cukierni, kwiaciarni a nawet wypożyczalni samochodów.

A zawiezie Was…

Wybór środka transportu zależy tylko i wyłącznie od Waszej pomysłowości. Wybór jest szeroki, od bryczki konnej, poprzez ślubne limuzyny aż po zabytkowe motocykle. Weźcie pod uwagę możliwe utrudnienia, np. deszcz oraz odległość z kościoła do sali weselnej. Wiele młodych par korzysta również ze swoich ukochanych, starych samochodów lub uruchamia znajomości – zastanówcie się więc, ile pieniędzy chcecie wydać i na czym Wam zależy. Goście, goście

Lista gości jest już z pewnością dopracowana, nie zapomnijcie więc o ich odpowiednio wczesnym powiadomieniu. Zaproszenia ślubne powinny być rozesłane najpóźniej dwa miesiące przed ślubem, do tego czasu wybierzcie również świadków i uzgodnijcie z nimi Wasze oczekiwania. Pamiętajcie o wyraźnym zaznaczeniu na zaproszeniach, kogo zapraszacie na wesele, a kto proszony jest jedynie na uroczystość w kościele. Pomóżcie również w organizacji noclegów, wiele restauracji oferuje pokoje dla gości w atrakcyjnej cenie.

Ostatnie przygotowania

Ostatnie tygodnie przed ślubem to okres wyjątkowo pracowity. W tym czasie wszystkie formalności i ostateczne decyzje kumulują się, możecie więc czuć się nieco przytłoczeni natłokiem spraw do załatwienia. Konieczna będzie wizyta w restauracji w celu wyboru menu i potwierdzenia liczby gości, spotkanie z orkiestrą i fotografem, wybór bukietu. Spotkasz się również z fryzjerką i kosmetyczką na próbną stylizację ślubną. Czekają Cię ostateczne przymiarki sukni i wybór dodatków – bielizny i biżuterii. Z pewnością wybierzecie również piosenkę na pierwszy taniec – wiele par decyduje się na naukę tańca. Nie zapominajcie również o formalnościach w parafii – pozostawiona na ostatni dzień spowiedź przedślubna może przysporzyć wiele stresu.

A dzień przed uroczystością – odprężcie się. Suknia i garnitur wiszą na wieszakach, bielizna przygotowana, skóra opalona a wypielęgnowane paznokcie lśnią na dłoniach. Odpocznijcie i nie myślcie o jutrzejszym dniu – choć wiemy, że to niemożliwe…

(dja/pho)

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
panna młodaprzygotowania do ślubuwesele
Komentarze (0)