UrodaŚnieżnobiały uśmiech

Śnieżnobiały uśmiech

Śnieżnobiały uśmiech
16.06.2008 15:04, aktualizacja: 26.05.2010 17:17

Chyba każdy marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu. Jednak często kolor naszych zębów daleki jest od ideału.

Chyba każdy marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu. Jednak często kolor naszych zębów daleki jest od ideału.

Kolor zębów zależy od składników mineralnych budujących ich strukturę. Składniki naszej diety, a także geny decydują o odcieniu naszych zębów. Główną przyczyną naturalną przebarwień zębów jest kawa, herbata i papierosy. Nikotyna i garbniki zawarte w herbacie przyczyniają się żółknięcia zębów. Należy pamiętać, aby po każdym posiłku dokładnie wyczyścić nasze zęby przy pomocy szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Oczywiście przy pomocy różnych środków rozjaśnić zęby o kilka odcieni.

Domowe sposoby do lamusa

W czasach starożytnych ludzie wykorzystywali do tego ligninę namoczoną w moczu. Jednak mocz ma silnie kwasowe PH, które powodują rozwój bakterii atakujących szkliwo. Także domowe sposoby wybielania zębów wyrządzają więcej szkody niż pożytku. wcieranie cytryny w zęby może spowodować poważne uszkodzenie zębów. Zamiast białych zębów możemy doczekać się próchnicy i ciemnego koloru szkliwa.

Do innych niepolecanych metod należy czyszczenie zębów solą. Także wybielanie zębów sodą oczyszczoną wpływa negatywnie na szkliwo. Kolejnym niekonwencjonalnym i zdecydowanie niepolecanym sposobem na białe zęby jest szorowanie ich węglem. Kryształki węgla, szorując powierzchnie zębów, usuwają osady wraz ze szkliwem.

Skuteczne i bezpieczne

Na rynku jest obecnych wiele produktów, które są o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze od domowych sposobów na uzyskanie pięknego uśmiechu. Najpopularniejsze są wybielające pasty do zębów. Pomagają one w pozbyciu się płytki i kamienia nazębnego. Za pomocą past do zębów możemy także walczyć z osadami powstającymi w wyniku picia herbaty, kawy czy palenia papierosów.

Od kilku lat na rynku dostępne są paski wybielające. Zawierają aktywne substancje - te same, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych. Paski nakłada się dwa razy dziennie na 30 min. na górne i dolne zęby. Terapia trwa 7 dni. Skutki powinny być widoczne przez co najmniej 6 miesięcy.

Żele wybielające zęby do domowego użytku to wynalazek ostatnich lat. Tego rodzaju specyfik oferuje kilku producentów (m.in. Colgate). Żele wybielające opierają swoje działanie na tych samych substancjach, których używają dentyści w czasie specjalistycznych zabiegów. Jedynie stężenie substancji aktywnej (najczęściej jest nią nadtlenek karbamidu) jest nieco niższe.

Aby wybielić zęby nakładamy żel na nie dwa-trzy razy dziennie przez około 10-14 dni. Rozjaśnimy zęby o 2-3 tony. Nieco lepszy efekt można uzyskać dzięki nakładkom na zęby, Wypełnia je się środkiem wybielającym, a potem zakłada na łuki zębowe na 30 – 60 minut.

Skutecznie... i drogo

Najlepsze rezultaty daje wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym. Najpierw usuwa się kamień i poleruje zęby. Potem dobiera się odpowiednią metodę wybielania. Jedną z metod stosowanych w gabinecie jest Brite Smile. Na zęby nakłada się tlenowy żel, a potem naświetla niebieskim światłem. Po kilku godzinach zęby są jaśniejsze nawet o osiem tonów. Za tego typu zabieg trzeba zapłacić około 2 tys. złotych.