Sposoby na nieśmiałość
Dzisiejszy świat promuje ludzi przebojowych. Nieśmiałym nie jest lekko. Brak pewności siebie i zaburzona komunikacja z innymi ludźmi wywołują mnóstwo problemów w codziennym życiu. Mogą być przeszkodą w znalezieniu partnera czy dobrej pracy. Jak poradzić sobie z nieśmiałością?
29.07.2013 | aktual.: 09.08.2018 12:30
Dzisiejszy świat promuje ludzi przebojowych. Nieśmiałym nie jest lekko. Brak pewności siebie i zaburzona komunikacja z innymi ludźmi wywołują mnóstwo problemów w codziennym życiu. Mogą być przeszkodą w znalezieniu partnera czy dobrej pracy. Jak poradzić sobie z nieśmiałością?
Skuteczną walkę z nieśmiałością musimy zacząć od zdiagnozowania jej przyczyn. Zwykle jest efektem niskiej samooceny i braku tak zwanych kompetencji społecznych, czyli po prostu umiejętności życia wśród innych ludzi. Czasem problemy wywołują wygórowane oczekiwania w stosunku do własnej osoby.
Nieśmiałość pojawia się w różnych sytuacjach. Niektóre kobiety przeraża wizja wystąpienia na forum publicznym, inne martwi perspektywa imprezy u znajomych. Przed podjęciem działań „terapeutycznych” warto dokładnie przeanalizować, w których sytuacjach czujemy się przestraszeni, zagubieni lub poddenerwowani. Dopiero wówczas możemy się z nimi zmierzyć. Specjaliści doradzają spisanie przemyśleń na kartce. W jednej rubryce wpisujemy jak jest, obok – jak powinno być. Dzięki takiemu skonkretyzowaniu problemu, łatwiej będzie sobie z nim poradzić.
Trening samoakceptacji
Pierwszym krokiem do wyjścia z nieśmiałości powinna być samoakceptacja. Jeśli choć trochę polubimy siebie, szybciej nabierzemy pewności, że otoczenie również dostrzeże nasze atuty.
Bardzo często jesteśmy swoimi największymi krytykami, co przekłada się na problemy w kontaktach z otoczeniem. Szukajmy zatem jak najwięcej własnych atutów – mogą to być pozytywne cechy charakteru, ale także umiejętności i zainteresowania. Robiąc taki „remanent” przekonamy się, że mamy naprawdę dużo zalet, o których zazwyczaj zapominamy.
Wyższa samoocena i pewność siebie na pewno przeniosą się na relacje interpersonalne. W walce z nieśmiałością ważne jest zyskanie wiary w siebie i wytyczenie celów, do których będziemy zmierzali.
Walka z kompleksami
Nieśmiałość często wynika z kompleksów, dlatego należy się z nimi bezwzględnie rozprawić. Jeśli brak pewności siebie ma źródło w braku akceptacji własnego wyglądu, warto o niego zadbać. Czasem „terapeutyczne” właściwości ma wizyta u fryzjera czy kosmetyczki, albo kupno wystrzałowego ciucha. U kobiety, która czuje się atrakcyjna, na pewno zmniejszy się poziom nieśmiałości w kontaktach z innymi ludźmi.
Należy także rozwijać pasje i zainteresowania. To szansa na poprawę samooceny, ale również nawiązanie nowych znajomości, tak ważnych dla osób cierpiących z powodu nieśmiałości.
Dla nieśmiałych osób największym koszmarem jest często nawiązanie kontaktu z obcymi ludźmi. Przełamanie tego lęku jest trudnym, ale wykonalnym zadaniem. Jednak należy stosować metodę „małych kroków”.
Na początku warto zastosować sprawdzone ćwiczenie. W czasie spaceru przez miasto zaczepiajmy nieznajomych przechodniów i pytajmy o godzinę czy trasę do dworca lub muzeum. W sklepie zagadnijmy ekspedientkę lub innego klienta, rozmawiajmy o błahych sprawach – cenie czy jakości sprzedawanych towarów. Najważniejszy jest spontaniczny kontakt z innym człowiekiem. Zadawajmy pytania, mówmy głośno i przekonująco.
W takich zadaniach możemy wykorzystać zalecaną przez psychologów metodę „na aktorkę”, polegającą na wcieleniu się w osobę przebojową i pozbawioną hamulców, ograniczających wielu nieśmiałych ludzi. Regularne udając takiego człowieka, niepostrzeżenie sami się nim staniemy.
Choć zadanie wydaje się dziwne, na pewno docenimy takie doświadczenia. Dzięki nim łatwiej będzie np. nawiązać rozmowę z obcym mężczyzną spotkanym na imprezie.
Dobre przygotowanie
Publiczne wystąpienie, rozmowa kwalifikacyjna, wieczór panieński przyjaciółki – długa jest lista okoliczności stresujących osoby nieśmiałe. W tej kwestii nie sprawdzi się zasada „idź na żywioł”. Niedogodności ograniczymy, jeśli odpowiednio przygotujemy się do czekających nas zadań.
Przed ważnym spotkaniem czy przemówieniem dla dużego grona osób, dobrze jest zrobić notatki i poćwiczyć przed lustrem. Można też poprosić bliskich, by wcielili się w rolę publiczności.
Wybierając się na imprezę, warto przygotować ciekawe historyjki czy dowcipy, którymi możemy błysnąć w towarzystwie. W spotkaniu z nieznajomymi ludźmi bardzo istotne jest pierwsze wrażenie, które może nas zdefiniować. Kluczem do sukcesu jest stworzenie na starcie wrażenia osoby komunikatywnej i pewnej siebie.
Nie porównujmy się z innymi
Dużym błędem osób nieśmiałych jest porównywanie się z innymi, w ich mniemaniu „lepszymi”, ponieważ są pewni siebie i brylują w towarzystwie. To powoduje zwykle jeszcze większą utratę poczucia własnej wartości. Zamiast konfrontowania się z „ideałami”, spróbujmy poszukać stron, w których jesteśmy mocniejsi od nich. Na pewno takie znajdziemy i wtedy poczujemy się lepiej.
Nieśmiałość potęguje także przebywanie w towarzystwie osób, szukających dowartościowania naszym kosztem. Takich relacji należy unikać. Warto otaczać się ludźmi, którzy nie dołują, ale patrzą na świat pozytywnie, przy których dobrze się czujemy i rozwijamy. Czerpmy przyjemność z obcowania z nimi, mówmy o tym, co czujemy i bądźmy otwarci. Uśmiechajmy się do siebie i innych.
Uwalniamy energię
Osoby nieśmiałe często unikają niewygodnych sytuacji, ponieważ obawiają się kompromitacji. Jednak uciekając od problemu, na pewno go nie rozwiązujemy. Permanentne skupianie się na tym, żeby nie popełnić gafy, często przynosi odwrotny efekt. Siedząc w na imprezie bez słowa, nie stajemy się „niewidzialni”. Z dużym prawdopodobieństwem wcześniej czy później pojawią się krępujące pytania w stylu: „nie chce ci się z nami rozmawiać?”.
Inną przyczyną nieśmiałości są także przykre wspomnienia związane z oceną naszej osoby. Krytyka i wyśmiewanie naszych słabości, wyglądu czy braku umiejętności, potrafi skutecznie powstrzymać przed dalszymi kontaktami z ludźmi. Przezwyciężymy ten opór, nabierając dystansu do siebie i odpowiadając na pytanie: „czy to, kim jesteśmy, zależy od opinii innych ludzi?”.
Lęk i strach przestaną przytłaczając jeśli nauczymy się nad nimi panować. Prostym sposobem na uspokojenie jest zamknięcie oczu i głębokie oddychanie. Zablokowaną energią uwolnimy poprzez aktywność fizyczną – bieganie lub jazdę na rowerze. Skuteczną techniką oczyszczenia umysłu jest także medytacja.
Tekst: Rafał Natorski
(raf/sr), kobieta.wp.pl