Sposoby na pozbycie się łupieżu
Przesuszona skóra, nieumiejętna pielęgnacja włosów, słabość do nakryć głowy, grzybica skóry - przyczyny łupieżu mogą być różne. Zamiast ukradkiem strzepywać białe płatki z ramion, lepiej pozbądź się problemu raz na zawsze.
07.10.2014 | aktual.: 08.10.2014 08:51
Przesuszona skóra, nieumiejętna pielęgnacja włosów, słabość do nakryć głowy, grzybica skóry - przyczyny łupieżu mogą być różne. Zamiast ukradkiem strzepywać białe płatki z ramion, lepiej pozbądź się problemu raz na zawsze.
Skąd ten łupież?
Z badań naukowych wynika, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania łupieżu jest zamieszkujący powierzchnię skóry głowy grzyb Malassezia globosa. Grzyb ten żywi się łojem produkowanym w pobliżu mieszka włosowego. Gdy prowadzimy nieodpowiedni styl życia i mamy złe nawyki, powstałe łupież, z którym walka bywa długotrwała i męcząca - zwłaszcza że to problem dermatologiczny, który lubi nawracać.
Zmień nawyki
Do jego rozwoju bardzo często doprowadza niewłaściwe dbanie o włosy. Niewskazane jest nadmierne stosowanie kosmetyków - dużych ilości szamponu, odżywki, maski, lakieru, żelu, itp. Skórze głowy nie służy częste farbowanie, suszenie kosmyków gorącym nawiewem z bliskiej odległości (ustaw nawiew letni i trzymaj suszarkę minimum 20 cm od głowy), częste używanie lokówki elektrycznej albo prostownicy, noszenie ciasnych nakryć głowy. Właściwa i regularna pielęgnacja jest kluczowa.
Zadbaj o siebie
Łupież często pojawia się jako reakcja na niewłaściwy styl życia. Brak snu, nieodpowiednia dieta, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków mogą go wywołać. Bardzo ważna jest zatem zmiana stylu życia. Staraj się wysypiać, unikać stresu.
Badania dowodzą, że może być spowodowany niektórymi czynnikami wewnętrznymi, takimi jak np. nieprawidłowości w obrębie układu odpornościowego, hormonalnego czy neurologicznego, dlatego w razie wątpliwości lub podejrzeń warto zgłosić się do lekarza i zrobić sobie podstawowe badania. Pomóc może też delikatny masaż skóry głowy, który pobudzi ukrwienie i korzystnie wpłynie na włosy.
Stosuj właściwą dietę
Co jeść w przypadku problemów z łupieżem? Podrażnionej skórze nie sprzyjają potrawy tłuste, smażone, duże ilości białego cukru i soli. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż cynku, witamin A, E i z grupy B. Zadbaj o to, by w diecie znalazły się produkty pełnoziarniste, zdrowe oleje (z oliwek, lniany, rzepakowy, kokosowy), pestki słonecznika, dyni.
Warto włączyć do jadłospisu bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ryby. Wskazane są orzechy, płatki owsiane, siemię lniane, świeże warzywa i owoce, brązowy ryż, razowy makaron, jogurt naturalny, jajka, nabiał (chude mleko). Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Pomóc może też picie ziołowych herbat.
Kup odpowiedni szampon
Podstawą walki z łupieżem jest właściwa pielęgnacja. Zrób przegląd kosmetyków - być może stosowane przez ciebie szampony albo odżywki zawierają składniki, na które twoja skóra źle reaguje. Zainwestuj w dobry szampon przeciwłupieżowy (z apteki), najlepiej zawierający ketokonazol albo pirytionian cynku.
Możesz też spróbować pokonać łupież szamponem ziołowym (np. mającym w składzie wyciąg z pokrzywy, korzenia mydlnicy lekarskiej, szałwii). Bardzo ważne jest, aby myć włosy w letniej wodzie (nie gorącej) i bardzo długo je spłukiwać, by na skórze nie zostały resztki kosmetyku.
Zastosuj domową płukankę
Wymieszaj 4 łyżki herbatki z kwiatu lipy w 500 ml wody. Płukankę stosuj po każdym myciu włosów. Wypróbuj też inny przepis: zmieszaj po łyżeczce żywokostu, rozmarynu i pokrzywy (zioła mogą być świeże lub suszone). Dodaj 200 ml wody z oczaru wirginijskiego. Odstaw na 5 dni. Gdy płukanka będzie gotowa, wetrzyj ją w skórę głowy po umyciu włosów. Uwaga - tej płukanki się nie spłukuje.
Nasze babki łupież leczyły wywarem z korzenia łopianu i kłącza tataraku - włosy należy wówczas wypłukać po umyciu. Ten odwar pomoże też przy łojotoku i powstrzyma wypadanie kosmyków.
Zrób sobie lotion albo odżywkę
Z łupieżem poradzi sobie stosowany regularnie domowy lotion. Przygotujesz go, mieszając 50 ml nalewki z pokrzywy ze 150 ml wody. Lotion trzeba nanieść na skórę głowy wacikiem. Stosować co drugie lub trzecie mycie włosów.
I jeszcze przepis na domową odżywkę: wymieszaj łyżkę olejku migdałowego z 2 kroplami olejku z drzewa cedrowego, 2 kroplami olejku z rozmarynu i 2 kroplami olejku cytrynowego. Wetrzyj w skórę głowy i spłucz dopiero po 2 godzinach. Jeśli chcesz zostać przy domowych sposobach, skórę głowy wzmocni umycie jej żółtkiem i olejkiem rycynowym. Olej należy wetrzeć w skórę, owinąć głowę ręcznikiem, zostawić na ok. 20 minut, a następnie umyć włosy.
Sięgnij do natury
Są jeszcze inne, domowe sposoby, które mogą pomóc uporać się z łupieżem. Dobrym pomysłem jest dodanie do szamponu karnalitowej soli z Morza Martwego. Pomoże także cebula - można ją zetrzeć na tarce do ziemniaków i wycisnąć z niej sok (przy użyciu gazy albo sitka). Łyżkę soku z cebuli mieszamy z 1 łyżką soku z cytryny z 3 łyżkami olejku rycynowego. Taką mieszankę należy wetrzeć w skórę głowy, owinąć ją ręcznikiem i spłukać po 30 minutach.
Podrażnioną skórę głowy można też masować przekrojoną łodygą aloesu (na ok. 10-15 minut przed myciem włosów). Po umyciu włosów spróbuj także wetrzeć w skórę głowy sok z połówki cytryny. Odczekaj 15 minut, spłucz chłodną wodą.
(EPN)/(kg), kobieta.wp.pl