Kup w aptece za kilka złotych. Ściany będą jak nowe
Grzyb na ścianie jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczny dla zdrowia. Niestety jesienią i zimą ryzyko pojawienia się ciemnego wykwitu na ścianie jest dużo większe. Na szczęście istnieje bardzo prosty i tani sposób na to, by pozbyć się grzybów i pleśni. Wystarczy skorzystać z aptecznego środka.
21.10.2022 | aktual.: 21.10.2022 16:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Grzyb na ścianie można łatwo rozpoznać - zazwyczaj jest ciemnym, czasem wręcz czarnym nalotem na ścianie, który powstaje głównie w kątach pomieszczeń. Poza tym grzyb na ścianie pachnie bardzo charakterystycznie: nieprzyjemnie i nieświeżo.
Jak usunąć grzyb ze ściany? Przyda się tani środek z apteki
Ciemny wykwit na ścianie nie jest po prostu nieestetyczny, ale przede wszystkim może zagrażać naszemu zdrowiu. Grzyb w mieszkaniu może powodować alergie lub zaostrzać objawy tych istniejących. Poza tym jest przyczyną bólu głowy oraz problemów z oddychaniem i z układem oddechowym, takich jak częste zapalenia oskrzeli, krtani, a nawet płuc.
Jak usunąć grzyb ze ściany? Oczywiście można zastosować chemiczne środki ze sklepu, jednak są one dość drogie i często nieprzyjemne w zapachu. Na szczęście możemy skorzystać również z domowego sposobu i przygotować mieszankę do skutecznego wyczyszczenia ściany. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w olejek herbaciany, który kupimy w aptece za kilka złotych. Należy wymieszać dwie łyżeczki olejku z dwiema szklankami ciepłej wody, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Zagrzybioną ścianę spryskujemy miksturą i zostawiamy na trzy dni. Po tym czasie dokładnie myjemy ścianę wodą z mydłem i suszymy.
Usuwanie grzyba ze ściany. Skorzystaj z octu
Domowy sposób na usunięcie grzyba na ścianie to także użycie octu, który ma działanie grzybobójcze. Jak to zrobić? Trzeba po prostu wymieszać zwykły ocet spirytusowy z wodą w proporcji 4:1. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie spryskujemy. Po godzinie, kiedy plama wyschnie, szorujemy i suszymy ścianę.
Grzyb na ścianie powstaje z powodu zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Najczęściej ma to związek ze źle wykonaną izolacją w budynku oraz nieprawidłową wentylacją. Ważne więc, żeby regularnie wietrzyć mieszkanie i zachować przepływ powietrza. Zrezygnujmy też m.in. z suszenia prania na kaloryferach.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl