Potrzyj zabrudzone rolety. Znowu będą jak prosto ze sklepu

Nawet najczystsze okno nie prezentuje się dobrze, gdy wisi w nim brudna roleta. Taka zwijająca się zasłona chłonie kurz, tłuszcz, a nawet pleśń. Nie można wyprać jej w pralce, jednak istnieje inny sposób na pozbycie się nieestetycznych i szkodliwych zanieczyszczeń.

Materiałowe rolety wymagają regularnego czyszczenia
Materiałowe rolety wymagają regularnego czyszczenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kiedyś w naszych mieszkaniach królowały grube kotary, później w modzie były aluminiowe żaluzje, a dziś ogromną popularnością cieszą się rolety. Taka materiałowa zasłona skutecznie powstrzymuje silne promienie słoneczne, zaciemnia mieszkanie nocą oraz daje poczucie prywatności.

Sposób na brudne rolety

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Nawet tak solidna tkanina prędzej czy później będzie wymagała czyszczenia. Osiada na niej nie tylko kurz, ale także soki z kwiatów czy tłuszcz towarzyszący gotowaniu. W skrajnych przypadkach pojawia się pleśń - zwłaszcza jesienią i zimą, gdy cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest mocno ograniczona.

Gdy okna zachodzą wilgocią, a wietrzenie nie odbywa się regularnie, na materiale mogą pojawić się charakterystyczne plamy. To oznaka, że roleta została zaatakowana przez grzyby. Wykwity nie tylko brzydko wyglądają, ale wpływają też na zdrowie domowników. Pleśń może wywołać ból głowy, utrudnić oddychanie, podrażnić oczy czy wywołać wysypkę.

Klasycznych rolet, w odróżnieniu od tzw. rzymskich, nie można włożyć do pralki. Jak więc pozbyć się brudu i pleśni? Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia kurzu - przy pomocy miotełki lub suchej szmatki.

Pranie rolet okiennych

Kolejny etap to zasadnicze pranie. W tym celu świetnie sprawdza się mieszanka wody, płynu do naczyń i proszku do prania w proporcji 2:1:1 (np. szklanka wody, pół szklanki płynu i tyle samo proszku). Gąbkę nasączamy w miksturze i usuwamy zanieczyszczenia, pozostawiając materiał do wyschnięcia.

Jeszcze lepsze efekty możemy uzyskać dzięki octowi, który łączymy z taką samą ilością wody. Przecieramy roletę do skutku i zostawiamy do wyschnięcia. Wcześniej warto wykonać jednak test na ukrytej części materiału, aby zmniejszyć ryzyko przebarwień.

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Prosty patent na wyczyszczenie żaluzji

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)