Widziano, jak sprząta stoliki. "Ja muszę dorabiać"

Widziano, jak sprząta stoliki. "Ja muszę dorabiać"

Laura Breszka opublikowała nagranie, na którym sprząta stolik w restauracji
Laura Breszka opublikowała nagranie, na którym sprząta stolik w restauracji
Źródło zdjęć: © AKPA
28.02.2024 21:31, aktualizacja: 28.02.2024 22:04

Laura Breszka udostępniła na swoim Instagramie filmik, na którym widać, jak sprząta w warszawskiej restauracji. Czyżby aktorka postanowiła zmienić zawód? Okazuje się, że powód nagrania jest zupełnie inny. "Ja muszę dorabiać, bo nie mam tantiem jak wszyscy inni filmowcy z krajów Unii Europejskiej" - przekazała.

Laura Breszka zdobyła rozpoznawalność dzięki serialom takim jak "Cisza nad rozlewiskiem", "Singielka" czy "Przyjaciółki". Ostatnio aktorka zdecydowała się opublikować na swoim instagramowym profilu nagranie z lokalu gastronomicznego w Warszawie. Artystka sprzątała stolik z resztek jedzenia, serwetek i pozostawionych przez gości talerzy. 

36-latka nie zdecydowała się jednak na zmianę pracy. Swoją publikacją chciała pokazać poparcie dla Koła Młodych SPF i dołączyć do walki o tantiemy. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Laura Breszka sprzątała stolik w restauracji

W środę, 21 lutego w warszawskim Kinie Kultura środowisko filmowe powołało tzw. tantiemowy sztab kryzysowy. Osoby związane z branżą zdecydowały się na ten ruch w odpowiedzi na projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który został przygotowany na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Filmowcy prowadzą również liczne protesty, zbierają podpisy pod listem do Ministerstwa Kultury, a także nagłaśniają sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Laura Breszka również zdecydowała się dołączyć do walki o tantiemy, podkreślając przy tym problem nierównego podziału zysków między platformami streamingowymi, a filmowcami.

- Właśnie obsługiwałam właścicieli platform streamingowych. Jedli na mój koszt. Zarabiają 2,6 miliarda rocznie. 40 milionów za tantiemy z internetu należy się nam, twórcom. Nie dostajemy nic. Trudno, mam nadzieję, że im smakowało. Ja muszę dorabiać, bo nie mam tantiem jak wszyscy inni filmowcy z krajów Unii Europejskiej. Idę oddać talerze koledze operatorowi, który pracuje na zmywaku - powiedziała aktorka w krótkim nagraniu.

Filmowcy mają dość. Zapowiedzieli walkę o tantiemy

Tantiemy to rodzaj wynagrodzenia dla twórców. Obecnie w Polsce prawo nie określa, jak takie płatności powinny być realizowane przez platformy streamingowe. Jednak już w 2019 roku Unia Europejska nakazała wszystkim krajom członkowskim uregulować kwestie praw autorskich dla twórców internetowych i filmowych. 

Termin na uregulowanie dyrektywy w przypadku Polski minął w czerwcu 2021 roku, jednak do tej pory nie wprowadzono nowych przepisów. 15 lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ale nie zawierał on postanowień dotyczących tantiem za prace publikowane online. W odpowiedzi na tę decyzję polskie organizacje reprezentujące filmowców utworzyły tzw. tantiemowy sztab kryzysowy.

- W stosunku do projektu istniejącego wcześniej i przygotowanego przez poprzedni rząd wprowadziliśmy trzy istotne zmiany. Usunięta została tantiemizacja na rzecz wykonawców muzycznych na polu internet, usunęliśmy tantiemizację na rzecz współtwórców utworów audiowizualnych na polu internet i przywróciliśmy możliwość utworzenia przez premiera, na wniosek ministra kultury, zespołu ds. przeciwdziałania naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych - oznajmił podsekretarz stanu Andrzej Wyrobiec.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (157)
Zobacz także