Dwa ważne święta 14 lutego. Kościół zaleca post

Dwa ważne święta 14 lutego. Kościół zaleca post

Kiedy wypada Środa Popielcowa?
Kiedy wypada Środa Popielcowa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rocketclips
28.01.2024 17:17, aktualizacja: 29.01.2024 09:39

Środa Popielcowa jest uroczystością ruchomą uzależnioną od terminu Wielkanocy. W tym roku zbiega się z innym popularnym świętem. Niestety w związku postem, niektórzy będą musieli zmienić swoje plany na ten dzień.

W życiu każdego katolika Środa Popielcowa powinna być niezwykle ważnym dniem. To właśnie wtedy rozpoczyna się bowiem 40-dniowy post, który ma przygotować ich do Wielkanocy. W tym roku wiele osób będzie miało jednak twardy orzech do zgryzienia. Wszystko przez obchody innego popularnego święta.

Kiedy przypada Środa Popielcowa 2024?

Środa Popielcowa zwyczajowo przypada na 46 dni przed Wielkanocą.Wówczas nie tylko rozpoczynamy Wielki Post, ale również posypujemy głowę popiołem. Zwyczaj ustanowił w 1091 r. papież Urban II. Nie każdy też wie, że popiół powinien pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową w poprzednim roku. Ma to bowiem symbolizować swego rodzaju przemijanie. W tym roku obchodzimy ją 14 lutego, czyli w Walentynki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Środa Popielcowa. Czy tego dnia obowiązuje post?

Zgodnie z Kan. 1251 Kodeksu Prawa Kanoniczego w Środę Popielcową katolicy między 18. a 60. rokiem życia, powinni zachować post ścisły oraz wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

Niestety to może z kolei wpłynąć na nasze walentynkowe plany, bowiem wiele par decyduje się w ten dzień na wyjście do restauracji, gdzie przy wyśmienitym jedzeniu oraz w towarzystwie swojej drugiej połówki, celebrują swój związek. Na szczęście, święto zakochanych można spędzić na naprawdę wiele innych sposobów.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Wydawać by się mogło, że Środa Popielcowa to bardzo ważna uroczystość, w którą każdy katolik wybrać się do kościoła. W tej kwestii odpowiedzi należy szukać w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Okazuje się, że Popielec nie należy do świąt nakazanych, w związku z tym nie mamy obowiązku uczestniczyć tego dnia we mszy świętej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze histori

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta