Stalking - kobiety prześladują głównie... inne kobiety
Śledzenie ofiary, głuche telefony, nękanie smsami, wysyłanie prezentów, rozsiewanie nieprawdziwych informacji o ofierze, a nawet przemoc… Trzy miliony dorosłych Polaków było lub jest ofiarami uporczywego nękania. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadził badanie dotyczące zjawiska, jakim jest stalking. Wyniki są zaskakujące. Wśród sprawców stalkingu jest niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn!
Śledzenie ofiary, głuche telefony, nękanie smsami, wysyłanie prezentów, rozsiewanie nieprawdziwych informacji o ofierze, a nawet przemoc… Trzy miliony dorosłych Polaków było lub jest ofiarami uporczywego nękania. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadził badanie dotyczące zjawiska, jakim jest stalking. Wyniki są zaskakujące. Wśród sprawców stalkingu jest niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn!
Słowo stalking pochodzi z języka angielskiego - oznacza skradanie się, podchody. W szerszym znaczeniu można to zdefiniować jako złośliwe i powtarzające się nękanie, naprzykrzanie się. Ofiara najczęściej żyje w strachu.
Już niebawem polskim stalkerom będzie grozić nawet do 3 lat więzienia za nękanie i naruszanie prywatności, bowiem stalking będzie figurował jako przestępstwo w kodeksie karnym.
Jestem ofiarą
„Jestem ofiarą stalkingu czyli przemocy i chorej miłości. 26 grudnia zakończyłam tę chorą znajomość po tym jak usłyszałam: jak nie urodzisz mi dziecka, to wsadzę cię w golfa, poleję benzyną i spalę; po zamknięciu mnie na klucz w pokoju po uprzednim szarpaniu i odciąganiu od drzwi, po przetrzymywaniu mnie we własnym aucie” - czytamy opowieść prześladowanej kobiety na internetowym forum netkobiety.pl
Dzwonił do pracy 30 razy dziennie
„Jest mi ciężko, bo cały czas przychodzi pod dom, dzwoni i ucieka, przychodzi do pracy, nie mogę odjechać do domu bez policji. Nie chcę mieć z nim nic wspólnego, bo on potrzebuje ofiary, by się mścić. On nie był dla mnie kimś bliskim ani mężem ani przyjacielem, nigdy razem nie mieszkaliśmy, spotykaliśmy się rzadko. Była to znajomość na odległość o charakterze towarzyskim. Ciąg dalszy - dzwoni do mnie do pracy po 30 razy. Ostatnio był u pani dyrektor i żądał, by ona zwolniła mnie z pracy, bo jestem niedobra i nie chcę z nim rozmawiać. Ale przełożeni są ok, wiedzą, że to wariat. Parę tygodni temu, gdy jechałam autem, zagradzał mi drogę i usiadł mi na maskę auta i pogiął ją” – opisuje dalej.
Sprawcy to najczęściej byli partnerzy i partnerki
Sprawcy to najczęściej byli partnerzy, kochankowie, współpracownicy. Z badania, przeprowadzonego wśród 10 tysięcy osób na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, wynika, że co dziesiąta osoba była ofiarą uporczywego nękania. Co piąta ofiara nadal jest prześladowana. Co ciekawe, najczęstszą formą było rozpowszechnianie plotek, nieprawdziwych informacji o danej osobie (68 proc.). Równie często stalkerzy wykonują głuche telefony – szczególnie nocą (46 proc.).
Stalkerzy oczerniają w sieci
"Popularnym" sposobem udręczenia innej osoby jest też zamieszczanie o niej niepochlebnych komentarzy w Internecie, a także prywatnych zdjęć.
„Wraz z rozwojem technologii coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie” – czytamy w oświadczeniu prasowym ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Nękanie prawie zawsze odbywa się wielowymiarowo i ofiara doświadcza różnych jego przejawów. Nigdy nie kończy się na jednym smsie, liście czy telefonie.
Michael Douglas, Glenn Close
Stalkerami są też kobiety (49 proc.) i to niemal w takim samym stopniu jak mężczyźni (51 proc.). Od razu nasuwa się skojarzenie z filmem „Fatalne zauroczenie”, w którym postać odtwarzana przez Glenn Close popada w obsesję na punkcie prawnika, którego gra Michael Douglas.
Moja klientka jest "lepka"
Kobiety najczęściej były prześladowane przez… kobiety. Doświadczyła tego pewna urzędniczka. „Mam problem, który od jakieś czasu dość mocno się nasilił. Pracuję w jednostce samorządowej, moja praca polega na m.in. na kontaktach z ludźmi. Już czterokrotnie mój samochód został obrzucony jajami. Dodam, że parkuję go pod domem i tylko on, ten jeden samochód jest niszczony. Za każdym razem zawiadamiam policję, spisywane są notatki. Mam podejrzenia odnośnie jednej z moich klientek, która jest bardzo "lepka" w stosunku do mnie - dzwoni bardzo często do mojego zakładu pracy, przychodzi ze sprawami naprawdę błahymi - w mojej ocenie ciągle szuka kontaktu ze mną” - czytamy na forum prawnym.
"Stała pod blokiem z bukietem kwiatów"
„Doszło do tego, że bardzo często widywałam ją w okolicy mojego zamieszkania, kilka razy jechała za mną samochodem, a około miesiąca temu, w dniu swoich imienin, wieczorem, zobaczyłam ją pod moim blokiem z bukietem kwiatów. Zapytana przez mnie, co tu robi, powiedziała, ze chce porozmawiać. Odpowiedziałam tyle, że po godzinach pracy nie mogę z nią rozmawiać i nie życzę sobie tego. Owa klientka jakiś czas temu zdobyła nawet nr mojego prywatnego telefonu, dostawałam dziesiątki sms-ów z nieznanego numeru (podejrzewam, że to był starter kupiony do wysyłania sms-ów, dodzwonienie się na ten nr było niemożliwe), być może jest w to zamieszana owa kobieta” – pisze ofiara nękania.
Zbrodnia i kara
Ofiary okupują prześladowanie stresem, bezsennością, osłabieniem, zaburzeniami łaknienia, ale także zmianą stylu życia. Co szósta ofiara musiała zrezygnować z dotychczasowej pracy lub ją zmienić, co dziewiąta musiała się przeprowadzić. Tylko co druga osoba zwraca się o pomoc do policji lub prokuratury.
Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność, grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat. Tej samej karze podlegać będzie ten, kto „wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”. Już niebawem projektem zmian zajmie się Sejm.
Tekst: Katarzyna Gruszczyńska
Koncepcję badania i projekt kwestionariusza opracował zespół pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Zespołem badawczym kierował dyrektor IWS, prof. Dr hab. Andrzej Siemaszko. Badanie w terenie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP.