FitnessStres nie pogarsza wyników in vitro

Stres nie pogarsza wyników in vitro

Stres nie pogarsza wyników in vitro
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

26.02.2011 16:01, aktual.: 27.02.2011 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stres nie pogarsza wyników zapłodnienia in vitro ani nie zmniejsza skuteczności innych technik wspomaganego rozrodu - informuje "British Medical Journal".

Naukowcy z Cardiff University przeanalizowali 14 wcześniejszych prac, które dotyczyły 3 583 kobiet. Poziom stresu był oceniany z użyciem uznanych technik psychologicznych przed rozpoczęciem terapii.

Stres nie pogarsza wyników zapłodnienia in vitro ani nie zmniejsza skuteczności innych technik wspomaganego rozrodu - informuje "British Medical Journal". Naukowcy z Cardiff University przeanalizowali 14 wcześniejszych prac, które dotyczyły 3 583 kobiet. Poziom stresu był oceniany z użyciem uznanych technik psychologicznych przed rozpoczęciem terapii.

Jak się okazało, poziom stresu nie wpływał na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę - kobiety bardzo zestresowane zachodziły w ciążę równie często, co te, które nie były narażone na duży stres. Zdaniem prof. Jacky Boivin rozpowszechniony pogląd, jakoby duży stres zmniejszał szanse na powodzenie leczenia niepłodności to mit.

Kobiety, które bezskutecznie starają się o dziecko często przypisują sobie winę, uważając, że były za bardzo zestresowane. Kolejne niepowodzenia stresują je coraz bardziej i bardziej, co wzmaga poczucie winy.

Obalenie mitu mogłoby pozytywnie wpłynąć na samopoczucie kobiet. In vitro i podobne techniki są stresujące same w sobie i nawet jedna trzecia poddających się takiemu leczeniu par wcześnie przerywa terapię z powodu stresu - dlatego ważne jest praktyczne i emocjonalne wsparcie ze strony klinik.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także