ModaStyl biznesowy, czyli modnie i profesjonalnie. Jak uniknąć gafy?

Styl biznesowy, czyli modnie i profesjonalnie. Jak uniknąć gafy?

Niektóre firmy oficjalnie przyjmują określony dress code. Najczęściej wybierany jest tzw. bussines casual. Czasem, w zależności od firmy, jest to styl informal - bardziej restrykcyjny. Jak się w nich odnaleźć, by czuć się dobrze, ale i "na miejscu"?

Styl biznesowy, czyli modnie i profesjonalnie. Jak uniknąć gafy?
Źródło zdjęć: © iStock.com | julief514
Julia Wiśniewska

31.10.2018 | aktual.: 05.11.2018 12:07

Nieoficjalnie, ale formalnie

Strój nieoficjalny wbrew swej nazwie (ang. informal) jest zdecydowanie najsurowszą kategorią dress code'u. Stworzony został głównie dla polityków, ale i dla dyplomatów, choć w niektórych firmach również go znajdziemy. Tutaj panowie muszą nosić krawat do garnituru, a panie chodzą w dopasowanych garsonkach, cielistych rajstopach i w butach z zakrytymi palcami. Nie ma miejsca na luźniejsze dodatki, przemycanie osobistego stylu ani na jakąkolwiek finezję. Pracownicy przez strój reprezentują firmę w kontaktach z osobami z zewnątrz.
Styl ten jest trochę "bezosobowy", ale ma także swoje plusy. Można, dla przykładu, przygotować kilka gotowych zestawów zgodnych z wymogami firmy. Obywamy się więc bez zbędnego zastanawiania się każdego ranka "co ja na siebie założę?"
Oprócz garniturów, w których panie pięknie wyglądają, można postawić na garsonki, czy proste sukienki z marynarką, np. w kolorze czerni, która zawsze jest modna. Do tego delikatna biżuteria, czółenka i zestaw na cały tydzień gotowy.

Obraz
© iStock.com

Eleganckie dodatki

Oprócz stroju ważne są także dodatki. Buty, torebki - ale dzisiaj także torba na laptopa. Wykonane z dobrych gatunkowo materiałów po pierwsze zostaną z nami na lata, a po drugie na pewno przyciągną spojrzenia innych osób. W biznesowych kontaktach warto stawiać na klasykę. Nigdy się nie znudzi, a ponadczasowe kroje i fasony nie wychodzą z mody.
Nie warto też szarżować w kolorystyce strojów i dodatków. Czernie, tak modne w tym sezonie brązy (ale one przecież są także ponadczasowe), granaty czy szarości zawsze dobrze będą się komponować ze wszystkim, więc kompletując szafę pod kątem pracy, warto postawić na taką gamę kolorystyczną.

Obraz
© Fotolia | dragonstock

Designerski i niezbędny gadżet

Dziś dodatkiem jest również laptop czy smartfon. Tu także znajdziemy szereg akcesoriów, które dobrze komponują się ze stylem biznesowym. Etui na laptopy i smartfony projektowane są z najwyższej jakości materiałów. Wśród laptopów czy smartfonów znajdziemy te specjalnie stworzone dla klasy biznesowej, których wzornictwo zachwyci niejedno damskie oko. Na przykład firma Huawei niedawno wypuściła na globalny rynek swój najnowszy smartfon Huawei Mate 20 Pro (dostępny już w przedsprzedaży w sieci T-Mobile). Klasyczny i elegancki w wyglądzie, bardzo dobrze wpasowuje się w biznesowy styl. Poza tym wyposażony został w m.in. 6,4-calowy ekran o zapewniający nieskazitelny obraz i ośmiordzeniowy procesor, 6 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej – wszystko to zapewnia najwyższą wydajność. Z kolei bateria o pojemności 4200 mAh działać będzie długo nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Obraz
© iStock.com | IPGGutenbergUKLtd

Trochę luzu

Są jednak dni, kiedy możemy poczuć się w pracy swobodniej, a takie poczucie da nam business casual. To już kategoria mniej restrykcyjna, ale nadal wymagająca od pracownika profesjonalnego wyglądu. Oczywiście dżinsy nie są tu akceptowane, ale za to można postawić na kolory. Nie muszą one być tak stonowane jak w stylu nieoficjalnym. Możemy przemycać tu elementy własnego stylu, tak więc pokazujemy trochę swojej osobowości. W dalszym ciągu jednak podstawa ubioru musi być elegancka. Spódnice nie mogą być za krótkie, ale zamiast np. białej koszuli można sobie pozwolić na gładką bluzkę bez kołnierzyka. Choć w niektórych firmach koszule są wymagane – tutaj musimy znać dobrze zasady dress code'u w swojej pracy.

Obraz
© iStock.com | Halfpoint

Bez gafy

Jak w każdym ubiorze tak i w stylu biznesowym warto unikać pewnych popularnych gaf:
Niewłaściwe obuwie. Zwykle spojrzenie rozmówcy pada na buty - to żelazna zasada. To, że obuwie powinno być czyste, to oczywiste. Jeżeli panie źle się czują w wysokich obcasach, powinny z nich zrezygnować na rzecz czółenek na niskim obcasie lub eleganckich balerinek. Szpilki lakierowane nie są tu na miejscu. Odciągają uwagę od tego, co najważniejsze. Kolejną sprawą jest grubość obcasa, którą panie często bagatelizują. Warto ją dobrać do sylwetki. Kobiety o masywnych łydkach nie powinny nosić szpilek.
Za krótka spódnica. Granicą jest długość w okolicach kolana. Spódnica nie może być krótsza z prostego powodu: gdy siadamy, przesuwa się trochę do góry, a wtedy za krótka spódnica odkrywa za dużo. To samo tyczy się oczywiście sukienek. Warto też stawiać na jakość materiału z jakiego są zrobione, a nie na ich ilość!
Top biznesowy to nie podkoszulek! Nie jest to top bawełniany ani ten na cienkich ramiączkach. Top pod marynarkę powinien być wykonany z jedwabiu z domieszką np. wiskozy. Powinien zakrywać dekolt. Co do zasady, zbyt głębokie dekolty w biznesowym dress code to poważna gafa.

Styl biznesowy rządzi się swoimi prawami. Odpowiednie dobranie ubrań i dodatków sprawi, że każda z pań będzie czuć się elegancko. Przede wszystkim warto jednak znać zasady dress code'u, jakimi rządzi się dana firma – po co narażać się na nieprzychylne spojrzenia szefostwa i współpracowników?

Partnerem materiału jest T-Mobile

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)