Stylizujemy naszych mężczyzn
W zależności od rangi wydarzenia, inaczej komponujemy nasz strój. Zasada ta również dotyczy naszych mężczyzn. Odstępstwa od przyjętych reguł nie są mile widziane; nie wypada ubrać się zbyt elegancko, ale też i zbytnia nonszalancja w stylizacji nie przystoi mężczyźnie z klasą. Jaka wiedza nam się przyda, gdy nasz partner wpada w panikę przed ważnym wyjściem?
18.01.2012 | aktual.: 13.02.2012 11:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W zależności od rangi wydarzenia, inaczej komponujemy nasz strój. Zasada ta również dotyczy naszych mężczyzn. Odstępstwa od przyjętych reguł nie są mile widziane; nie wypada ubrać się zbyt elegancko, ale też i zbytnia nonszalancja w stylizacji nie przystoi mężczyźnie z klasą. Jaka wiedza nam się przyda, gdy nasz partner wpada w panikę przed ważnym wyjściem?
Po pierwsze: ranga imprezy. Możemy wyróżnić okazje formalne, oraz mniej formalne. Poszczególne wydarzenia – przyjęcia, bale, imprezy – determinują nasz wizerunek. Jak nie wpaść w panikę, widząc na zaproszeniu informację "white tie" lub "informal"? Oto krótki poradnik – pomocnik dla każdego mężczyzny oraz dla każdej kobiety, której zależy na wizerunku partnera.
Rodzaje strojów:
● FRAKlub „white tie”
On zakłada frak, ona najelegantszą suknię balową. Strój zarezerwowany na wielkie wyjścia – do opery, na bale charytatywne, na ekskluzywne przyjęcia; obowiązuje tylko wtedy, gdy jest to zaznaczone na zaproszeniu lub wynika z tradycji lub okazji.
● SMOKINGlub „black tie”
On powinien założyć smoking, ona elegancką długą (u młodych może być krótka) suknię lub wieczorowe spodnie. Smoking nosi się na gale i duże przyjęcia, zdarza się, że strój sugerowany jest w zaproszeniu.
● STRÓJ WIECZOROWY lub „formal”
On zakłada ciemny garnitur, białą koszulę, elegancki krawat, Ona – elegancką krótką sukienkę lub wieczorowe spodnie. Okazja - przyjęcia oficjalne, obiady, bankiety.
● STRÓJ WIZYTOWY lub „informal”
On – ciemny garnitur, koszula, krawat, Ona – elegancka suknia, ale ani długa, ani krótka. Okazja? Na przykład na coctail party.
● STRÓJ SWOBODNY lub „biznes casual”, „smart casual”
On bez krawata, sportowa marynarka, sportowa koszula, spodnie z cienkiego materiału, ewentualnie eleganckie dżinsy (jeśli impreza odbywa się wieczorem, garnitur mężczyzny powinien ciemny). Ona – sukienka elegancka (wieczorem), w dzień sportowa elegancja. Okazja: mniej formalne spotkania, biurowe i prywatne, weekendowe lunche, przyjęcia w ogrodzie.
● STRÓJ SWOBODNY, inaczej „casual”
Jego strój: marynarka, koszula, także z guzikami przy kołnierzyku, spodnie z innego materiału, mogą być dżinsy. Jej kreacja: sportowa elegancja. Styl właściwy na spotkania towarzyskie.
Kilka słów o dress code
Dress code to zbiór zasad dotyczących wyglądu obowiązujący w danej branży, na określonym stanowisku czy w konkretnym środowisku. Są to reguły, których nie należy łamać, jeśli zależy nam na profesjonalnym wizerunku. W zależności od specyfiki naszej pracy rozróżniamy trzy, jasno zdefiniowane, sposoby ubierania się.
Kod formalny, inaczej zwany oficjalnym, obowiązuje na przykład w firmach prawniczych, w dyplomacji, wszędzie tam, gdzie istotny jest niezwykle elegancki i dopracowany wygląd. Kod ten obowiązuje pracowników najwyższych szczebli w hierarchii firmy, czyli prezesów, menedżerów, itd. Jest najbardziej rygorystyczny, jeśli chodzi o kompletowanie zestawów do pracy. Nie pozwala na dekompletowanie garniturów, szaleństwa kolorystyczne, kreatywne podejście do stylizacji.
Garnitury powinny być z dobrych jakościowo tkanin, w miarę możliwości stonowane kolorystycznie. Operując paletą barw ze swojego typu kolorystycznego można wybierać wśród grafitów, szarości, brązów, granatów. Czerń należy raczej zostawić na bardziej wieczorowe okazje. Do garnituru zakładamy koszule jednobarwne, ewentualnie w delikatny wzorek. Kolorystyka: beż, biel, jasny błękit.
Bardzo ważne jest obuwie. Buty powinny być dopasowane kolorystycznie do reszty stroju, ale stawiamy na neutralne kolory, takie jak czerń, brąz czy grafit.
Panowie kolor skarpetek dostosowują do koloru butów lub spodni. Wysokość skarpetki taka, żeby nie było widać gołej nogi. Skarpetki najlepiej jednolite, bez wzorów. Buty – klasyczne, wiązane.
Podobnie rzecz się ma z letnimi ubraniami. U panów kategoryczni niewskazana jest koszula z krótkim rękawem. Drugim kodem, mniej rygorystycznym, jest kod biznesowy. Obowiązuje w większości firm: usługowych, firmach szkoleniowych, szkołach, biurach, itp.
Jeśli obowiązuje cię ten kod, to możesz:
● dekompletować zestawy i np. założyć spodnie i marynarkę kupione osobno
● bardziej poszaleć kolorystycznie, góra i dół garderoby mogą się różnić zarówno kolorem, jak i wzorem czy rodzajem materiału
● nosić eleganckie dzianinowe swetry, pulowery, golfy, itp.
Nadal nie możesz:
● założyć białych skarpet,
● założyć do pracy sandałów,
● założyć dżinsów czy stroju sportowego
● założyć koszuli z krótkim rękawem do garnituru.
Najmniej ograniczającym kodem jest kod luźny, casual. Obowiązuje w niektórych firmach w jeden umówiony dzień tygodnia, a tam, gdzie świadomość dress codu jest niewielka – codziennie.
Pozwala na zakładanie mniej „biurowych” strojów. Czasem dozwolone są dżinsy, ale jeśli się na nie zdecydujesz, to wybierz klasyczne granatowe lub grafitowe bez przetarć i innych ozdobników. Możesz założyć luźne lniane spodnie, mokasyny.
Na koniec kilka przykazań dla panów:
1.Męski strój biznesowy to garnitur dwuczęściowy, ale także sportowa marynarka ze spodniami.
2.Mankiety koszuli powinny wystawać od 3 do 6 milimetrów poza rękaw marynarki.
3.Koniuszek krawata powinien minimalnie zachodzić na pasek u spodni.
4.Nogawka spodni z przodu powinna załamywać się na bucie, a z tyłu tworzyć lekki szpic.
5.Skarpetki powinny zasłaniać łydki.
6.Używaj klasycznych szelek, a nie tych zapinanych na zatrzaski. Nie noś jednocześnie szelek i paska do spodni.
- Kolor paska do spodni powinien być dobrany do koloru butów.
(jj/ma)
POLECAMY:
* Zamiast Złotych Globów wybrali Pradę
Ania Dąbrowska przestała o siebie dbać?*