Sucha skóra twarzy – co zrobić, by przywrócić jej naturalny blask?
To jeden z podstawowych typów skóry, który może prowadzić do nieprzyjemnego wrażenia ściągnięcia oraz łuszczenia, świądu I podrażnień. Aby temu zapobiec i przywrócić naturalny blask skórze suchej, warto poznać przyczyny jej stanu oraz nawilżające składniki aktywne w kosmetykach. Jak pielęgnować skórę suchą, by była miękka i promienna?
02.01.2024 | aktual.: 05.01.2024 12:12
Przyczyny i objawy suchej skóry twarzy
Na poziom nawilżenia mają wpływ czynniki genetyczne oraz takie jak wiek, rasa i płeć. Inny jego poziom jest też zauważalny w poszczególnych partiach ciała. Do innych przyczyn suchej skóry twarzy można zaliczyć:
- choroby takie jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, czy związane z nieprawidłowym wydzielaniem potu i łoju oraz przewlekła niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy;
- procesy starzenia się skóry. Z wiekiem skład płaszcza lipidowego się zmienia. Ta bariera ochronna skóry staje się też cieńsza;
- niedobór estrogenów. Zauważono, że mogą one pozytywnie wpływać na poziom wody w naskórku;
- osłabienie warstwy rogowej naskórka poprzez zmniejszenie się ilości lipidów (m.in. ceramidów, które odpowiadają za szczelność bariery naskórkowej) związanych z jej białkami;
- zmniejszenie aktywności enzymów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu lipidów warstwy rogowej naskórka;
- obniżenie poziomu NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego skóry;
- naruszenie płaszcza lipidowego skóry, który stanowi barierę ochronną przed ucieczką wody przez naskórek;
- obniżona zdolność lipidów do wiązania i zatrzymywania wody;
- zaburzenia rogowacenia i złuszczania naskórka;
- odwodnienie warstwy rogowej naskórka.
Na poziom nawilżenia skóry mogą wpływać także czynniki zewnętrzne: środowiskowe, związane z miejscem przebywania czy sposobem pielęgnacji. Negatywnie działają:
- wysokie i niskie temperatury,
- suche powietrze,
- zmiany poziomu wilgotności,
- promieniowanie UV,
- działanie substancji alergizujących, drażniących lub toksycznych,
- klimatyzacja,
- zbyt częste kąpiele i stosowanie zbyt wysokiej temperatury wody,
- korzystanie z silnie odtłuszczających środków myjących i detergentów,
- działanie niektórych leków, np. retinoidów;
- brak zbilansowanej diety i niedobór składników odżywczych1.
Jak rozpoznać suchą skórę, która ma problem z odwodnieniem i odpowiednim poziomem nawilżenia? Jej objawy to:
- uczucie ściągnięcia (zazwyczaj pojawia się po oczyszczaniu),
- złuszczanie naskórka,
- wrażenie szorstkości skóry przy dotyku,
- pojawianie się pęknięć i podrażnień,
- zaczerwienienie i rumień,
- drobne zmarszczki,
- świąd i pieczenie2.
Bardzo sucha skóra – czego jej brakuje?
Zdrowa skóra ma odpowiedni poziom naturalnego czynnika nawilżającego NFM, który składa się z ze związków, które są rozpuszczalne w wodzie, a dodatkowo mają zdolność jej wiązania. Są to przede wszystkim różnego rodzaju: aminokwasy, pyrolidonowy kwas karboksylowy, amoniak, mocznik, mleczany, kreatynina, kwas moczowy, glukozamina, cytryniany, mrówczany. Dla tej cennej mieszanki ważne są także takie składniki odżywcze jak: sód, magnez, potas, wapń, fosforany i chlorki. Niekwestionowany wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry mają też lipidy, m.in. ceramidy, które budują barierę ochronną, dzięki której woda nie przedostaje się przez naskórek. Ponadto prawidłowy metabolizm systemu lipidów warunkuje obecność odpowiednich enzymów. Niezbędne są również tłuszcze (m.in. pochodzące z wydzieliny gruczołów łojowych), woski, węglowodory i kwasy tłuszczowe, które tworzą płaszcz lipidowy. Dlatego niezalecane jest używanie środków z silnymi substancjami myjącymi i detergentów, mogących naruszyć naturalną warstwę hydrolipidową skóry3.
Jak dostarczyć skórze niezbędnych składników i wzmocnić działanie tych, które naturalnie są tworzone w obrębie jej złożonej struktury? Dermatolodzy zalecają stosowanie odpowiednich kosmetyków – tzw. humektantów, które potrafią wiązać cząsteczki wody w warstwie rogowej naskórka, oraz emolientów, które zabezpieczają skórę przed utratą wody i mają działanie kojące oraz przeciwzapalne.
Do skutecznych składników kosmetyków, które wpływają na poziom nawilżenia i chronią przed utratą wody oraz koją – często reaktywną i skłonną do podrażnień – suchą skórę należą:
- kwas hialuronowy,
- gliceryna,
- woda termalna,
- arginina (aminokwas),
- seryna (aminokwas).
Skóra sucha potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji oraz doboru kosmetyków, które będą bogate w składniki nawilżające oraz wzmacniające naturalną barierę ochronną.
Jaki krem do bardzo suchej skóry twarzy?
Badania potwierdzają, że stan suchej skóry twarzy można poprawić poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Liczy się wybór takich preparatów, które zawierać będą humektanty i emolienty, ale też systematyczność ich stosowania. Jaki krem do bardzo suchej skóry twarzy sprawdzi się najlepiej? Warto wybrać ten, którego działanie zostało potwierdzone badaniami. Krem intensywnie nawilżający Hydraphase HA Light od La Roche-Posay daje aż 72 godziny nawilżenia skóry, co potwierdziło 87% badanych pacjentów4. Ponadto 81% z nich uznało, że skóra jest wyraźnie bardziej sprężysta, a 84% potwierdziło, że krem daje uczucie komfortu. Jakim składnikom zawdzięcza takie działanie?
Lekki krem intensywnie nawilżający Hydraphase HA Light od La Roche-Posay zawiera tylko niezbędne składniki o optymalnych stężeniach:
- uzyskiwany dzięki zielonej technologii biofermentacji kwas hialuronowy;
- glicerynę;
- kojącą wodę termalną z La Roche-Posay.
Można go stosować rano i wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Uzupełnieniem i wzmocnieniem działania kremu dla bardzo suchej skóry twarzy może być też serum nawilżające La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo. Skoncentrowany skład jest bogaty w składniki aktywne takie jak: neurosensynę, osmolit, które zmniejszają wrażliwość i wiążą wodę na powierzchni skóry. Serum należy aplikować przed kremem i poczekać na całkowite wchłonięcie.
Nawilżanie i zabezpieczanie – kluczowe kroki w pielęgnacji bardzo suchej skóry po 50
Z wiekiem naturalny płaszcz lipidowy, który jest barierą ochronną przed ucieczką wody z głębszych warstw skóry, zmienia swój skład i staje się cieńszy. Może to prowadzić do problemów z suchością skóry dojrzałej. Wpływ na jej stan mogą mieć też wahania hormonalne, m.in. spadek poziomu nawilżających estrogenów. Dlatego po 50. roku życia warto zmienić nawyki pielęgnacyjne i wybierać kosmetyki dostosowane do potrzeb swojej grupy wiekowej.
Specjalnie dla suchej skóry dojrzałej stworzone zostało nawilżający żel Hyalu B5 Aquagel SPF30 od La Roche-Posay o żelowej konsystencji z efektem kojącego chłodzenia. Na jakich składnikach opiera się jego działanie?
- Kwas hialuronowy wysoko- i niskocząsteczkowy – odpowiedzialny za nawilżenie i wygładzenie zmarszczek;
- kompleks antyoksydacyjny z witaminą E i wodą termalną La Roche-Posay dla ochrony przed czynnikami zewnętrznymi;
- witamina B5 (pantenol) – wspierająca barierę lipidową i łagodząca podrażnienia;
- stabilny filtr SPF 30 – dla ochrony przed negatywnym działaniem promieni UV, mających wpływ również na poziom nawilżenia.
Badania potwierdziły, że już po 7 dniach skóra jest wyraźnie jędrniejsza, a już po 1 godzinie od aplikacji następuje regeneracja bariery ochronnej. Poprawa poziomu nawilżenia następuje już po 3 dniach stosowania.
Po 50. roku życia szczególnej pielęgnacji nawilżającej wymaga skóra wokół oczu, która jest cieńsza i bardziej narażona na odwodnienie. Uzupełnieniem codziennej rutyny powinien być nawilżający krem pod oczy np. La Roche Posay Hydraphase HA, który zmniejsza oznaki starzenia i poprawia kontur oka. To wszystko za sprawą:
- wody termalnej;
- kofeiny;
- kwasu hialuronowego.
Domowe sposoby na łagodzenie bardzo suchej, podrażnionej i czerwonej skóry twarzy
Dobrze dobraną pielęgnację warto uzupełnić o domowe sposoby na suchą skórę twarzy. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – pij więcej wody oraz przyjrzyj się swojej diecie – powinna być bardziej zbilansowana. Ponadto nakładaj kosmetyki nawilżające, oleje i masła na wilgotną skórę. Możesz też wykorzystać:
- maseczki ze składników naturalnych, np. awokado, aloesu, płatków owsianych, miodu, ogórka;
- przemywanie twarzy naparami np. z herbaty, rumianku;
- naturalne oleje, np. oliwa z oliwek, ze słodkich migdałów, z pestek winogron;
- masła: shea i kakaowe (nierafinowane);
- delikatny peeling z płatków owsianych;
- mycie twarzy przy pomocy olejów.
Jak radzić sobie z problemem łuszczenia suchej skóry twarzy?
Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów suchej skóry twarzy jest łuszczenie. Aby sobie z nim poradzić, najlepiej przyjrzeć się swojej rutynie pielęgnacyjnej. Przy suchej skórze niezalecane jest stosowanie gorącej wody do mycia i zbyt długich kąpieli. Warto zamienić mydło i silnie oczyszczające detergenty na łagodniejsze środki myjące i oczyszczające. Niezbędna będzie też ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok. Ważne jest także systematyczne stosowanie kosmetyków z aktywnymi składnikami nawilżającymi i wspierającymi barierę ochronną. Cenne będą także substancje łagodzące (np. pantenol) oraz formuły dające efekt chłodzenia.
Bardzo sucha skóra twarzy a krem – dlaczego nie wchłania się wystarczająco?
Niektóre kosmetyki przeznaczone do suchej skóry twarzy mogą działać tylko chwilowo, tworząc na jej powierzchni warstwę okluzyjną. Okazuje się jednak, że po jej zmyciu nadal czuć będziesz ściągnięcie, pieczenie, świąd. Tak może działać wazelina i parafina, które nie wchłaniają się, a jedynie na jakiś czas natłuszczają powierzchnię skóry. Lepiej wybrać lżejszą formułę kremu lub serum, która jest bogata w składniki wiążące wodę, działające w głębszych warstwach skóry i wspierające barierę lipidową przez wzmacnianie jej struktury, np. kwas hialuronowy, aminokwasy, glicerynę.
1 Na podstawie: M. Czarnecka-Operacz, Skóra sucha jako aktualny problem kliniczny, Post Dermatol Alergol 2006: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiGnorvhIyDAxW4QvEDHTKHCp8QFnoECBcQAQ&url=https%3A%2F%2Fltcn.eu%2FJournal%2F-7%2Fpdf-379-1%3Ffilename%3DSucha.pdf&usg=AOvVaw15U2HXYM1lqrpgp313RwnB&opi=89978449
2 Na podstawie: A. Sicińska, Ocena stanu cery suchej po zastosowaniu serii zabiegów z kwasem migdałowym https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/364224.pdf
3 Tamże.
4 Samoocena pacjentów, 106 dorosłych kobiet w wieku 20-45 lat, osoby ze skórą normalną lub mieszaną, 100% osób ze skórą wrażliwą, codzienna aplikacja produktu na twarz przez 28 dni.