Świąteczne porządki obejdą się bez detergentów. Jest skuteczniejszy sposób
Choć początkowo technika czyszczenia parą była wykorzystywana jedynie w przemyśle do usuwania tłustych osadów, to w ostatnich latach metoda ta przeszła na grunt domowy. Coraz więcej pań domu docenia ekologiczną alternatywę dla wszelkiej maści środków czyszczących i z chęcią przechodzi na parowe czyszczenie podłóg i innych powierzchni. Gorąca, mało wilgotna para pomaga pozbyć się tłuszczu, zanieczyszczeń i przede wszystkim mikroorganizmów z każdej czyszczonej powierzchni.
12.12.2017 | aktual.: 12.12.2017 15:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na temat urządzeń parowych, ich główne zalety oraz zastosowanie. Szybko przekonacie się, że w tym przypadku warto iść za trendem z zachodu i przerzucić się na zdrowe czyszczenie.
Drobnoustroje należy wyparzyć bez detergentów
Większość bakterii i drobnoustrojów ginie w temperaturze około 90 stopni. Tymczasem para wydobywająca się z wytwornicy urządzenia osiąga nawet 120 stopni. Jej niska wilgotność sprawia, że ten proces nie niszczy wrażliwych na wodę powierzchni. Można to zaobserwować na przykład podczas mycia dywanów lub tapicerki. Po parowym czyszczeniu schną niemal natychmiast. Dzięki parze możesz zapomnieć o środkach chemicznych, których do tej pory używałaś. Ta metoda mycia płaskich powierzchni jest bezpieczna zarówno dla ciebie, jak i innych domowników. Koniec z resztkami śmierdzących preparatów na podłodze czy blacie. Możesz pożegnać się z podrażnieniami i uczuleniami.
Nie tylko podłoga
Choć przyjęło się określać urządzenia do czyszczenia parowego nazwą "mop", to w rzeczywistości przeznaczone one są do różnego rodzaju powierzchni, począwszy od blatów i mebli, a na żaluzjach, oknach, wykładzinach i fugach skończywszy. Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem nowego odkurzacza, być może warto zamiast tego sprawić sobie mop parowy, ich ceny są bardzo podobne, a przy pomocy tego drugiego urządzenia wyczyścisz wszystko o wiele dokładniej przy niskim zużyciu energii i wody. Jeśli szukasz uniwersalnego sprzętu do czyszczenia trudnych powierzchni, poszukaj urządzenia z wieloma wymiennymi końcówkami. Podczas gruntownego sprzątania każdej użyjesz minimum raz.
Usuniesz kamień, tłuszcz i odświeżysz ubrania
Strumień pary jest tak silny, że rozpuszcza brud jeszcze zanim powierzchnia zdąży się nagrzać. Doskonale poradzi sobie nawet z tak trudnymi do wyczyszczenia plamami jak kamień na umywalce czy przypalony tłuszcz w piekarniku. Mogłoby się wydawać, że usunięcie tych zabrudzeń bez silnego detergentu i długiego szorowania jest niemożliwe, jednak wystarczy spojrzeć na działanie urządzenia parowego, by przekonać się, że ta metoda działa. Para doskonale sprawdza się w usuwaniu silnych zapachów, takich jak dym papierosowy czy pozostałości perfum. Dlatego z pomocą odpowiedniej nakładki ze szczotką możesz użyć "mopa" do oczyszczenia ubrań, firan lub zasłon i usunięcia z nich nieprzyjemnych bądź drażniących woni.
Czyszczenie jest bajecznie proste
Czyszczenie niektórych powierzchni, takich jak płytki podłogowe czy parkiety, warto wcześniej poprzedzić odkurzaniem. To przedłuży żywotność nakładek dołączonych do większości zestawów. Wymienna dysza do trudnodostępnych miejsc sprawdzi się przy usuwaniu osadów z mydła i kamienia na armaturze łazienkowej. Musisz jednak pamiętać, by po skończonym myciu przetrzeć czyszczoną powierzchnię szmatką. W ten sam sposób wyczyścisz zabrudzone fugi. Przy doprowadzaniu do porządku okien i luster wystarczy spryskać powierzchnię parą, a następnie użyć zwykłej ściągaczki.
By znaleźć urządzenie, które skutecznie czyści i jest przy tym antyalergiczne, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Ceny mopów parowych wahają się od 200 do 1000 zł, a w tym przedziale każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania.