Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki w Polsce rozbłysną na fioletowo

17 listopada najważniejsze budynki w Polsce zostaną podświetlone na fioletowo. To symbol, który ma uhonorować dzieci, które przyszły na świat za wcześnie.

Share
Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki w Polsce rozbłysną na fioletowo
Źródło: 123RF
d2g2xlz

W niedzielę wiele słynnych miejsc w Polsce zyska nietypową "ozdobę". Najważniejsze budynki w kraju zabłysną na fioletowo. Fioletowe iluminacje, które oglądać będzie można na podświetlonych budynkach w Rzeszowie, Krakowie oraz Białymstoku, rozbłysną nie tylko na istotnych i efektownie wyglądających budowlach, takich jak: Opera i Filharmonia Podlaska, TAURON Arena Kraków, lecz także na szpitalach - między innymi dwóch placówkach w Rzeszowie i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Wszystko to związane jest ze świętem najmłodszych.

Światowy Dzień Wcześniaka - 17 listopada

17 listopada obchodzimy bowiem Światowy Dzień Wcześniaka honorujący wszystkie maluchy, którym wyjątkowo spieszyło się, żeby poznać świat. Co roku w Polsce rodzi się ok. 30 tys. wcześniaków. Jakie dzieci zaliczamy do tego grona?

d2g2xlz

Wcześniakiem nazwiemy dziecko, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Aż 1 na 10 dzieci na świecie urodziło się za wcześnie.

Światowy Dzień Wcześniaka - fiolet

Za umowny symbol wcześniaków uznaje się kolor fioletowy. Nawiązuje on do lamp UV, pod którymi bardzo wątłe i często jeszcze słabe maleństwa dochodzą do siebie w szpitalnych inkubatorach.

Wcześniaki nierzadko ważą mniej niż 1500 gramów, podczas gdy większość zdrowych dzieci waży między 2800 a 3800 gramów. Często ich rozmiar nie przekracza rozmiaru dłoni dorosłego człowieka. Takie dzieci są narażone na szereg konsekwencji w przyszłości. Od chorób układu oddechowego po zarażenie wirusami atakującymi wciąż osłabiony układ odpornościowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g2xlz

Podziel się opinią

Share
d2g2xlz
d2g2xlz