Trwa ładowanie...
d3we9kq

Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki w Polsce rozbłysną na fioletowo

17 listopada najważniejsze budynki w Polsce zostaną podświetlone na fioletowo. To symbol, który ma uhonorować dzieci, które przyszły na świat za wcześnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka (123RF)
d3we9kq

W niedzielę wiele słynnych miejsc w Polsce zyska nietypową "ozdobę". Najważniejsze budynki w kraju zabłysną na fioletowo. Fioletowe iluminacje, które oglądać będzie można na podświetlonych budynkach w Rzeszowie, Krakowie oraz Białymstoku, rozbłysną nie tylko na istotnych i efektownie wyglądających budowlach, takich jak: Opera i Filharmonia Podlaska, TAURON Arena Kraków, lecz także na szpitalach - między innymi dwóch placówkach w Rzeszowie i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Wszystko to związane jest ze świętem najmłodszych.

Światowy Dzień Wcześniaka - 17 listopada

17 listopada obchodzimy bowiem Światowy Dzień Wcześniaka honorujący wszystkie maluchy, którym wyjątkowo spieszyło się, żeby poznać świat. Co roku w Polsce rodzi się ok. 30 tys. wcześniaków. Jakie dzieci zaliczamy do tego grona?

d3we9kq

Wcześniakiem nazwiemy dziecko, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Aż 1 na 10 dzieci na świecie urodziło się za wcześnie.

Światowy Dzień Wcześniaka - fiolet

Za umowny symbol wcześniaków uznaje się kolor fioletowy. Nawiązuje on do lamp UV, pod którymi bardzo wątłe i często jeszcze słabe maleństwa dochodzą do siebie w szpitalnych inkubatorach.

Wcześniaki nierzadko ważą mniej niż 1500 gramów, podczas gdy większość zdrowych dzieci waży między 2800 a 3800 gramów. Często ich rozmiar nie przekracza rozmiaru dłoni dorosłego człowieka. Takie dzieci są narażone na szereg konsekwencji w przyszłości. Od chorób układu oddechowego po zarażenie wirusami atakującymi wciąż osłabiony układ odpornościowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3we9kq

Podziel się opinią

Share

d3we9kq

d3we9kq