FitnessŚwiatowy Tydzień Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

02.08.2010 12:16, aktual.: 04.08.2010 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza swój apel do instytucji związanych ze zdrowiem i pracowników służby zdrowia o wprowadzenie 10 kroków, które pomogą matkom karmić piersią, poprawią zdrowie dzieci i ich szanse na przetrwanie.

Od 1 do 7 sierpnia, w ponad 170 krajach, trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza swój apel do instytucji związanych ze zdrowiem i pracowników służby zdrowia o wprowadzenie 10 kroków, które pomogą matkom karmić piersią, poprawią zdrowie dzieci i ich szanse na przetrwanie.

WHO przekonuje, że mleko matki jest idealnym pożywieniem dla niemowląt, ponieważ jest bezpieczne, daje dziecku składniki pokarmowe, które są potrzebne małemu organizmowi do zdrowego rozwoju i zawiera przeciwciała, chroniące niemowlęta przed powszechnie występującymi u dzieci chorobami.

W wielu krajach karmienie wyłącznie piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia jest coraz bardziej popularne. Jednak z różnych powodów, włączając w to brak poradnictwa w zakresie karmienia piersią, ciągle zbyt dużo mam zaprzestaje takiego karmienia w ciągu kilku tygodni od urodzin dziecka.

Jak mówi dr Elizabeth Mason, dyrektor Departamentu WHO ds. zdrowia i rozwoju dzieci i dorosłych: "Szacuje się, że ok. 35 proc. dzieci na świecie w wieku 0 - 6 miesięcy jest karmionych wyłącznie piersią. Gdyby wszystkie dzieci były karmione wyłącznie piersią, w ciągu swoich pierwszych 6 miesięcy, a następnie miały podawane uzupełniające odżywcze pożywienie i nadal były karmione piersią do 2 roku życia, można by uratować rocznie dodatkowych 1,5 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Niedożywienie jest winne jednej trzeciej z 8,8 mln zgonów rocznie wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Może to być bezpośrednia przyczyna zgonu, a może też stanowić ważny czynnik ryzyka wystąpienia choroby u małych dzieci. Ponad dwie trzecie tych zgonów, które często są związane z nieodpowiednimi praktykami żywieniowymi, takimi jak karmienie butelką lub podawanie nieodpowiednio skompletowanego pożywienia, pojawia się w czasie pierwszych miesięcy życia.

"Rozpowszechnienie karmienia piersią jest głównym czynnikiem planu poprawy odżywiania niemowląt i małych dzieci" - uważa Randa Saadeh, koordynator żywienia w zespole Life Course Światowej Organizacji Zdrowia. "Włożenie wysiłku w to, by uczynić więcej szpitali +przyjaznym dzieciom+, może dać milionowi dzieci więcej zdrowy start w życie" - dodaje.

"10 kroków do udanego karmienia piersią" powstało z inicjatywy WHO i UNICEF. Dziś ten spis jest używany w szpitalach w ponad 150 krajach.

10 kroków by zapewnić udane karmienie piersią, kierowane do przychodni i szpitali:

  1. Posiadanie spisanych zasad postępowania w odniesieniu do karmienia piersią i komunikowanie ich rutynowo całemu personelowi, odpowiedzialnemu za opiekę zdrowotną.
  1. Przeszkolenie całego personelu, odpowiedzialnego za opiekę zdrowotną w zakresie umiejętności niezbędnych do wprowadzenia tych zasad.
  1. Informowanie każdej kobiety w ciąży o zaletach i postępowaniu podczas karmienia piersią.
  1. Pomoc matce w rozpoczęciu karmienia w ciągu pół godziny od narodzin dziecka.
  1. Pokazanie matkom jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet, jeśli będą oddzielone od swych dzieci.
  1. Nie podawanie niemowlętom jedzenia i picia innego niż mleko matki chyba, że wskazania medyczne stanowią inaczej.
  1. Stosowanie systemu - rooming-in, czyli pozwalanie matkom i dzieciom na przebywanie razem 24 godziny na dobę.
  1. Zachęcanie do karmienia piersią na żądanie, gdy tylko dziecko jest głodne.
  1. Nie podawanie sztucznych smoczków karmionym niemowlętom.
  1. Sprzyjanie powstawaniu grup wsparcia karmiących matek i kierowanie tam matek przy wypisie ze szpitala. (PAP)
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także