Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza swój apel do instytucji związanych ze zdrowiem i pracowników służby zdrowia o wprowadzenie 10 kroków, które pomogą matkom karmić piersią, poprawią zdrowie dzieci i ich szanse na przetrwanie.
Od 1 do 7 sierpnia, w ponad 170 krajach, trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza swój apel do instytucji związanych ze zdrowiem i pracowników służby zdrowia o wprowadzenie 10 kroków, które pomogą matkom karmić piersią, poprawią zdrowie dzieci i ich szanse na przetrwanie.
WHO przekonuje, że mleko matki jest idealnym pożywieniem dla niemowląt, ponieważ jest bezpieczne, daje dziecku składniki pokarmowe, które są potrzebne małemu organizmowi do zdrowego rozwoju i zawiera przeciwciała, chroniące niemowlęta przed powszechnie występującymi u dzieci chorobami.
W wielu krajach karmienie wyłącznie piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia jest coraz bardziej popularne. Jednak z różnych powodów, włączając w to brak poradnictwa w zakresie karmienia piersią, ciągle zbyt dużo mam zaprzestaje takiego karmienia w ciągu kilku tygodni od urodzin dziecka.
Jak mówi dr Elizabeth Mason, dyrektor Departamentu WHO ds. zdrowia i rozwoju dzieci i dorosłych: "Szacuje się, że ok. 35 proc. dzieci na świecie w wieku 0 - 6 miesięcy jest karmionych wyłącznie piersią. Gdyby wszystkie dzieci były karmione wyłącznie piersią, w ciągu swoich pierwszych 6 miesięcy, a następnie miały podawane uzupełniające odżywcze pożywienie i nadal były karmione piersią do 2 roku życia, można by uratować rocznie dodatkowych 1,5 mln dzieci poniżej piątego roku życia.
Niedożywienie jest winne jednej trzeciej z 8,8 mln zgonów rocznie wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Może to być bezpośrednia przyczyna zgonu, a może też stanowić ważny czynnik ryzyka wystąpienia choroby u małych dzieci. Ponad dwie trzecie tych zgonów, które często są związane z nieodpowiednimi praktykami żywieniowymi, takimi jak karmienie butelką lub podawanie nieodpowiednio skompletowanego pożywienia, pojawia się w czasie pierwszych miesięcy życia.
"Rozpowszechnienie karmienia piersią jest głównym czynnikiem planu poprawy odżywiania niemowląt i małych dzieci" - uważa Randa Saadeh, koordynator żywienia w zespole Life Course Światowej Organizacji Zdrowia. "Włożenie wysiłku w to, by uczynić więcej szpitali +przyjaznym dzieciom+, może dać milionowi dzieci więcej zdrowy start w życie" - dodaje.
"10 kroków do udanego karmienia piersią" powstało z inicjatywy WHO i UNICEF. Dziś ten spis jest używany w szpitalach w ponad 150 krajach.
10 kroków by zapewnić udane karmienie piersią, kierowane do przychodni i szpitali:
- Posiadanie spisanych zasad postępowania w odniesieniu do karmienia piersią i komunikowanie ich rutynowo całemu personelowi, odpowiedzialnemu za opiekę zdrowotną.
- Przeszkolenie całego personelu, odpowiedzialnego za opiekę zdrowotną w zakresie umiejętności niezbędnych do wprowadzenia tych zasad.
- Informowanie każdej kobiety w ciąży o zaletach i postępowaniu podczas karmienia piersią.
- Pomoc matce w rozpoczęciu karmienia w ciągu pół godziny od narodzin dziecka.
- Pokazanie matkom jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet, jeśli będą oddzielone od swych dzieci.
- Nie podawanie niemowlętom jedzenia i picia innego niż mleko matki chyba, że wskazania medyczne stanowią inaczej.
- Stosowanie systemu - rooming-in, czyli pozwalanie matkom i dzieciom na przebywanie razem 24 godziny na dobę.
- Zachęcanie do karmienia piersią na żądanie, gdy tylko dziecko jest głodne.
- Nie podawanie sztucznych smoczków karmionym niemowlętom.
- Sprzyjanie powstawaniu grup wsparcia karmiących matek i kierowanie tam matek przy wypisie ze szpitala. (PAP)