Trwa ładowanie...
19-11-2009 12:34

Święta Bożego Narodzenia na ślubnym kobiercu

Jeśli zamierzacie powiedzieć sakramentalne "tak" w święta Bożego Narodzenia, to wybraliście jedną z najpiękniejszych i najbardziej do tego odpowiednich okazji w roku. Święta są czasem nadziei i miłości, świat cały na chwilę zapada się z lubością w atmosferę dziecięcej, czystej radości.

Święta Bożego Narodzenia na ślubnym kobiercuŹródło: -sxc.hu
d1nrj2v
d1nrj2v

Jeśli zamierzacie powiedzieć sakramentalne "tak" w święta Bożego Narodzenia, to wybraliście jedną z najpiękniejszych i najbardziej do tego odpowiednich okazji w roku. Święta są czasem nadziei i miłości, świat cały na chwilę zapada się z lubością w atmosferę dziecięcej, czystej radości. Na bok schodzą spory, kłopoty w pracy i sprawy materialne. To święta rodzinne i przyjazne, czas, gdy każdy może odpocząć, a radości spotkania z rodziną i przyjaciółmi nie mąci troska o problemy dnia codziennego - na chwilę wszyscy wyłączamy się z normalnego rytmu. I wszyscy jesteśmy w nastroju do świętowania. Świętowania nowego początku. Tak jak wejścia na nową drogę życia.

Postaraj się przenieść jak najwięcej z tego nastroju w uroczystość swego świątecznego ślubu, zadbaj o odpowiednią jego stylizację i świąteczne dekoracje sali weselnej. Podpowiem Ci, jak to zrobić.

Dekoracja kościoła

Świąteczne kościoły są już pięknie udekorowane choinkami i światełkami, wystarczy dodać do nich zaledwie kilka elementów, by uzyskać efekt bogatej i przytulnej dekoracji. Wiele propozycji dekoracji kościoła znajdziesz w naszej sekcji Dekoracje, a oto kilka dodatkowych pomysłów na ozdoby typowo świąteczne:

 • Do dekoracji kościoła na świąteczny ślub, zamiast kwiatów, które zimą są bardzo drogie, wybierz rośliny - Gwiazdę betlejemską, Ostrokrzew, gałązki choinki lub bluszczu, Poisencja i Ostrokrzew są obok głębokiej zieleni dodatkowo pięknie czerwone, gałązki choinki wystarczy udekorować bombkami lub rozwieszonymi wzdłuż nawy głównej światełkami.
 • Jeśli jednak chcesz też wykorzystać świeże kwiaty - sięgnij po ciemnoczerwone róże - nie zapomnij o dekoracji klęczników i ławek młodej pary! * Ciepłe i dyskretne światło świec tworzy niepowtarzalne wrażenie. Ustaw świece wzdłuż głównej nawy, przy oknach i kolumnach - najlepiej na stojakach - im wyżej będą świece, tym więcej światła dadzą. Pamiętaj jednak, by uzyskać zgodę proboszcza na oświetlenie kościoła świecami i by odpowiednio je zabezpieczyć, tak by nie zabrudziły ławek czy posadzki. Jeśli na ślubie mają być dzieci ustaw świece tak, by Twoi mali goście nie mogli ich strącić.
d1nrj2v

Dekoracja sali weselnej

Wejście, lampy, stoły, krzesła, okna… Aby uzyskać naprawdę świąteczny efekt, warto pomyśleć o wszystkich elementach wystroju i odpowiednio je udekorować. Także odpowiednio do charakteru sali - w zależności od tego, czy jest nowoczesna, czy stylowa oraz odpowiednio do Waszych oczekiwań, gustu i smaku. Tradycyjna dekoracja powinna być utrzymana w kolorze zielonym, czerwonym i złotym, ale możecie się zdecydować i na inne zestawienia, a nawet na nieco chłodniejsze kolory, nadal zachowując świąteczny charakter wesela.

Oto zestawienia kolorystyczne, które możecie wykorzystać:

 • kolory Gwiazdy betlejemskiej - głęboka zieleń, czerwień oraz biel;
 • a także czerwień i zieleń w zestawieniu ze złotem lub ecru;
 • purpura, zieleń i złoto lub srebro;
 • błękit, biel i srebro;
 • złoto i ecru.
d1nrj2v

Skoro już wiesz, jakie to mają być kolory, zobacz teraz, co można z nimi zrobić i jak je wykorzystać. A dekorować można w zasadzie wszystko - jak i niemal wszystko może być do dekoracji wykorzystane - tradycja Bożego Narodzenia jest tak bogata, że czerpać z niej można garściami.

 • Podobnie jak w kościele w dekoracji możesz wykorzystać Poisencję, Ostrokrzew, bluszcz i gałązki choinki - ustaw je lub ułóż na stołach, przymocuj je do oparć krzeseł, nie zapomnij o dekoracji wejścia do sali weselnej.
 • Stoły można udekorować stroikami z gałązek choinki i ostrokrzewu, w ich centrum ustawić świece (w wysokich świecznikach, które zabezpieczą gości przed oparzeniem). * Świece mogą być ozdobne - np. imitujące bombki, ale też zwykłe ustawione w świecznikach odpowiednio ozdobionych - np. tiulem w jednym z wybranych do dekoracji kolorów.
 • Można też wykorzystać do dekoracji sztuczny śnieg - ułóż go pośrodku stołu, w centrum postaw świece oraz dekoracje kwiatowe lub roślinne.
 • W dekoracji można też wykorzystać świąteczne ozdoby choinkowe - np. postawić na stołach szklane, przezroczyste wazy wypełnione bombami i innymi ozdobami - i przymocować stroiki z gałązek choinki i bombek do krzeseł.
 • Bardziej tradycyjnie? Wykorzystaj do dekoracji stroiki z choinek i ozdoby słomiane.
 • Pamiętaj o udekorowaniu serwetek, wybraniu ich w odpowiednim kolorze, możesz też zwykłe białe serwetki związać wstążką wpisującą się w wybrany zestaw kolorystyczny.
 • Jeśli krzesła są ładne i warto je pokazać, przymocuj do nich niewielką dekorację. Jeśli chcesz je ukryć - zakryj je materiałem w kolorze pasującym do zestawu wybranych kolorów, a na mocowaniu przytwierdź element ozdobny - roślinny lub stroik.
 • Jeśli do mocowania wykorzystujesz wstążki czy taśmy, które będą widoczne - pomaluj końce taśm na złoto, srebrno czy w innym wybranym kolorze, a staną się same elementem dekoracyjnym.
 • Wybierz - jeśli możesz - odpowiednią zastawę stołową - najlepiej taką, która wpisze się w wybrany przez Ciebie zestaw kolorów - dobierz także kieliszki w tych kolorach.
 • Jeśli goście siedzieć będą przy długich stołach, możesz na nich położyć jedną wspólną ozdobę np. girlandy z gałązek choinkowych, udekorowane światełkami.
 • W menu przyjęcia nie może zabraknąć polskich potraw świątecznych, a w programie zabawy - wspólnego śpiewania kolęd!
d1nrj2v

Świąteczna stylizacja panny młodej

A co powiesz na ślubna stylizację dla siebie? Tradycyjna biała suknia ślubna świetnie do niej pasuje - a na wierzch, chroniąc się przed zimnem, polecam czerwony aksamitny lub wełniany płaszcz - długi do ziemi i stylem dopasowany do sukni - o nieco teatralnym kroju do sukni tradycyjnej i elegancki do nowoczesnej. Możesz też dodać element dekoracyjny wpisujący się w dekorację sali i kościoła - jeśli zdecydujesz się na zestawienie kolorów - czerwień, zieleń i biel - ładnym dodatkiem do sukni będzie jedwabna szarfa zawiązana w talii sukni. Do tego mufka czy futerko.

Nie zapomnij o tym, że bukiet musi być utrzymany w odpowiedniej kolorystyce - kwiaty więc powinny być takie same, jak kolory dekoracji - w bukiecie też mogą być zresztą wykorzystane elementy z dekoracji - jak gałązki ostrokrzewu.

A jeśli ślub ma się odbyć w następne święta - już dziś pomyśl o odpowiednim charakterze zaproszeń - pięknie będzie wyglądało zaproszenie na białym grubym papierze, ozdobione delikatnym rysunkiem ostrokrzewu czy choinki.

I na koniec: najważniejsze…

Do stworzenia prawdziwej świątecznej atmosfery potrzeba jednak przede wszystkim okazania wszystkim życzliwości. Boże Narodzenie to święta rodzinne, to czas, gdy należy wybaczać, w niepamięć puszczać urazy i kłótnie. Dlatego podczas świątecznego ślubu nie może zabraknąć okazywania życzliwości, a czasem wyrozumiałości. Jeśli wśród osób, które wypadałoby zaprosić na ślub, jest taka, której nie lubisz i która może nawet sama jest temu winna, nie może jej zabraknąć na świątecznym ślubie. Nie zapomnij też o tych osobach w rodzinie, które są samotne, w te święta szczególnie należy o nich pamiętać. Wszelkie, nawet najpiękniejsze dekoracje, niczym będą, jeśli nie zadbasz o dobry nastrój uroczystości.

Prawdziwą świąteczną atmosferę tworzy przede wszystkim okazywanie radości z bycia razem.

d1nrj2v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nrj2v