GwiazdyŚwięta na poprawę małżeństwa

Święta na poprawę małżeństwa

Święta Bożego Narodzenia nie tylko są piękne, nie tylko są miłe, nie tylko są radosne, ale też - co udowodnione naukowo - służą zakochanym i małżonkom!  Zakochani i małżonkowie, którzy wspólnie pielęgnują zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, tworzą w ten sposób lepsze i trwalsze związki - zostało to zbadane przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Syracuse. I nie chodzi tu tylko o wspólne jedzenie karpia!

Święta na poprawę małżeństwa
Źródło zdjęć: © 123RF

06.12.2012 | aktual.: 12.12.2012 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Święta Bożego Narodzenia nie tylko są piękne, nie tylko są miłe, nie tylko są radosne, ale też - co udowodnione naukowo - służą zakochanym i małżonkom! Zakochani i małżonkowie, którzy wspólnie pielęgnują zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, tworzą w ten sposób lepsze i trwalsze związki - zostało to zbadane przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Syracuse. I nie chodzi tu tylko o wspólne jedzenie karpia!

Jak wykazali psychologowie Barbara H. Fiese oraz Thomas J. Tomcho istotny jest wspólny udział w świątecznych uroczystościach, jak również wspólne budowanie świątecznych zwyczajów. Badania ukazały także istotną rolę wspólnego uczestnictwa w wymiarze religijnym świąt. Oto kilka podpowiedzi, jak Święta służyć mogą poprawie małżeństwa...

Gotowanie, jak budowanie - bo służy lepszym relacjom. Wspólne przygotowywanie świątecznego menu jest dobrym sposobem na scalanie związku. Wszelkie wykonywane wspólnie czynności mają tę zaletę, ale gotowanie przysmaków dodatkowo miło się kojarzy. Można - dla lepszej logistyki - podzielić się obowiązkami, ważne jednak, by praca przy kuchni nie spadała na jedną osobę, nawet jeśli ona sobie tego życzy, bo stracicie okazję, do przeżycia przyjemności wspólnego przygotowania świątecznych posiłków.

Jak święta, to choinka - jest najważniejszą dekoracją świąteczną, a jej przygotowanie i ubieranie daje świetną okazję do zacieśniania związku. Warto zatem znaleźć czas, by choinkę udekorować wspólnie. Wokół dekorowania choinki można też zbudować kilka własnych rodzinnych rytuałów - każdy z nas pamięta kilka wyniesionych z domu. Jednym z nich może być, by co roku dodawać do kolekcji dekoracji ozdoby wykonane własnoręcznie. Ten, kto nie ma zdolności manualnych, ani czasu na prace ręczne, może co roku kupować nowe zabawki na choinkę, które powiększą kolekcję.

Życzcie i innym miłości - wysyłając świąteczne kartki. Wysyłanie życzeń i kartek świątecznych odchodzi nieco w niepamięć - a szkoda, bo to piękna tradycja i nawet najmilsze maile nie zastąpią pamiątki, jaką jest świąteczna karta, czasem przechowywana przez lata. Wspólne wypisywanie życzeń może być nie tylko miłym gestem wobec rodziny i znajomych, ale też przecież i całkiem dobrą zabawą.

Odkryjcie święta na nowo! Przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia ułatwia zrozumienie istoty wydarzenia i zachęca do skupienia się na innym niż komercyjny aspekcie świąt. Warto w tym okresie postarać się stać się lepszym, by święta nas nie "zaskoczyły" i nie przeminęły niemal niezauważone. Można także nieco więcej czytać o istocie świąt. Im lepiej przygotujecie się duchowo do świąt, tym milej je przeżyjecie i nie będziecie narzekać, że po długim oczekiwaniu, same święta trwały tylko dwa dni.

Postarajcie się, by wszystko było piękne - bo tylko piękne tradycje warto pielęgnować. Pośpiech, zmęczenie, nerwy w pracy i stres związany w przygotowaniami mogą sprawić, że świąteczne przygotowania kojarzyć się będą z trudem, znojem i kłótniami zamiast z zabawą, serdecznością i ciepłem rodzinnym. Jednak, tylko od Was samych zależy, jakie to będą tradycje. Nawet najbardziej nużące czynności mogą być miłe, jeśli są wykonywane w serdecznej atmosferze, a najbardziej przykre obowiązki mogą być wykonywane lekko, jeśli towarzyszy im dobry humor, nastrój do żartów i pamięć o tym, po co są one robione. A przecież świętujący małżonkowie wszystko robią z miłości i dla Miłości...

(bb)

Więcej na temat psychologii:

boże narodzenierodzinazwiązek
Komentarze (0)