Prowadzą związek do upadku. Psycholog bije na alarm
Profesor psychologii John Gottman zwrócił uwagę, że można wyróżnić kilku "niszczycieli" związków. Ekspert przekonuje, że podczas pięciominutowej rozmowy z parą, jest w stanie stwierdzić, czy dojdzie do rozstania. Wystarczy, że zwróci uwagę na sześć zachowań.
18.03.2024 | aktual.: 18.03.2024 21:54
Psycholog John Gottman wyróżnił sześć szczególnie groźnych dla relacji zachowań. Specjalista podkreśla, że jeżeli zauważa je u partnerów, wie, że relacja jest skazana na porażkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sześć "niszczycieli" związków
Pogarda
Psycholog John Gottman zalicza pogardę nie tylko do "niszczycieli", lecz także "jeźdźców apokalipsy" niszczących związek. Nasz partner musi czuć się doceniany na każdym polu. Jeżeli skupiamy się na pielęgnowaniu pogardy do drugiego człowieka, z czasem będziemy krążące nam po głowie przykrości wypowiadać na głos. Tym sposobem nasza druga połówka będzie miała obniżone poczucie własnej wartości, co przekłada się na zanik zaufania. Stąd już prosta droga do rozstania.
Traktowanie drugiej osoby, jako pewnik
Masz poczucie, że jesteś w związku "od zawsze" i nic nie jest w stanie zniszczyć tej relacji? To błąd. Jeżeli bierzemy partnera za pewnik, przestajemy się starać, angażować, zauważać sygnały, że coś w relacji dzieje się nie tak.
Brak lojalności
Nikogo nie powinien zdziwić ten "niszczyciel". Nielojalność to jednak nie tylko zdrada, lecz także stawanie po stronie przyjaciół czy rodziny, zamiast po stronie partnera, a także spychanie jego potrzeb na drugi plan. Takie zachowania bardzo szybko doprowadzą do kryzysu.
Krytyka
Krytyka może być konstruktywna, ale nie wtedy, gdy druga strona słyszy tylko złe rzeczy na swój temat. Jeżeli coś nam przeszkadza w partnerze, porozmawiajmy na spokojnie. Wciąganie się w kłótnię, w której będziemy wyrzucać "bo ty nigdy", "zawsze zachowujesz się/robisz...", tylko sprawi, że zdystansujemy się od siebie.
Niewyznaczanie wspólnych celów
Kiedy jesteśmy w związku, musimy mieć poczucie, że tworzymy jedną drużynę. Zaangażowanie jest niezwykle ważne, gdy mówimy o długodystansowych związkach. Podtrzymanie relacji nie jest możliwe bez wyznaczania sobie wspólnego celu.
Nieprzyznawanie się do błędów
Błądzić jest rzeczą ludzką. Jednak unikanie odpowiedzialności i wypieranie rzeczywistości do niczego dobrego nie prowadzi. Jeżeli wymusimy na sobie lub na kimś "przepraszam" i za tym słowem nie idzie prawdziwa skrucha, nasz związek znalazł się w tarapatach.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl