Trwa ładowanie...
d2cfbr7

Sześć sekund wysiłku może dodać zdrowia

Sześciosekundowe okresy intensywnej aktywności fizycznej mogą poprawić stan zdrowia starszych osób - informuje "Journal of the American Geriatrics Society”.

Share
d2cfbr7

Sześciosekundowe okresy intensywnej aktywności fizycznej mogą poprawić stan zdrowia starszych osób - informuje "Journal of the American Geriatrics Society”.

Szkoccy naukowcy z Abertay University przeprowadzili badania na 12 emerytach. Jak się okazało, powtarzane systematycznie bardzo krótkie epizody aktywności fizycznej obniżały u nich ciśnienie krwi i poprawiały ogólną sprawność fizyczną.

Grupa starszych osób przychodziła do laboratorium dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni. Przy każdej wizycie emeryci przez sześć sekund starali się jechać jak najszybciej na rowerku treningowym. Gdy tętno wróciło do normy, powtarzali wysiłek. Pod koniec eksperymentu czas wysiłku wzrósł do jednej minuty, ciśnienie tętnicze spadło o 9 proc., wzrosła zdolność mięśni do pobierania tlenu, a codzienne czynności w rodzaju wstawania z krzesła czy wyprowadzana psa stały się łatwiejsze.

Metoda nazwana treningiem o wysokiej intensywności (High Intensity Training, HIT) wydaje się przynosić przynajmniej część korzyści związanych z konwencjonalnymi ćwiczeniami, jednak jest od nich znacznie mniej czasochłonna i bezpieczniejsza. Zamiast półgodzinnej sesji jogi czy parokilometrowej przejażdżki na rowerze, ćwicząca osoba przez chwilę stara się zbliżyć do granic swoich możliwości.

d2cfbr7

Zdaniem autorów badań dzięki krótkotrwałym ćwiczeniom stosowanym nawet u 80- czy 90-latków dałoby się zmniejszyć astronomiczne wręcz koszty związane z opieką nad starszymi osobami. Wiele trapiących je chorób (na przykład cukrzyca czy problemy z sercem) ma bezpośredni związek z siedzącym trybem życia.

Obecnie planowane są badania na większej grupie osób.

Ćwiczenia HIT można wykonywać w domu lub najbliższym otoczeniu, jednak szkoccy naukowcy zaznaczają, że przed podjęciem intensywnego treningu trzeba spytać swojego lekarza, czy taka aktywność nie jest przeciwskazana. Typowe łatwe ćwiczenie to sześciosekundowe wbieganie na możliwie stromy pagórek.

(PAP)/pmw/ krf/

d2cfbr7

Podziel się opinią

Share
d2cfbr7
d2cfbr7