FitnessSzlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki

Szlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki

Szlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki
Źródło zdjęć: © iStock.com | EveBan
17.12.2018 08:35

Beskidy to pasmo górskie w Karpatach. Podzielone jest na kilkanaście pasm różniących się między sobą wysokością, powierzchnią, trudnością zwiedzania oraz zagospodarowaniem turystycznym. Jeżeli lubisz spacery po górach, sprawdź, jakie szlaki turystyczne są najpopularniejsze w Beskidach.

Beskidy to pasmo górskie charakteryzujące się zdecydowanie łagodniejszym ukształtowaniem terenu niż Tatry. Główny Szlak Beskidzki to trasa licząca ponad 500 km. W Polsce wyróżniane są Beskidy: Śląski, Żywiecki, Mały, Niski, Wyspowy, Sądecki oraz Makowski. Do Beskidów należą też Gorce i Bieszczady.

Szlaki turystyczne - Beskid Śląski

Beskid Śląski położony jest w zachodniej części Beskidów. Leży po stronie polskiej, przy granicy ze Słowacką oraz Czechami. To właśnie tam Adam Małysz doskonalił narciarską formę, a Jerzy Pilch chwytał za pióro.

Wisła, Ustroń i Szczyrk - to tylko niektóre miejscowości będące rajem dla narciarzy. Na obszarze Beskidów Śląskich wyróżnia się dwa pasma górskie, które rozdzielone są rzeką Wisłą: Pasmo Czantorii (na zachodzie) oraz Pasmo Baraniej Góry (na wschodzie).

Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Barania Góra (1220 m n.p.m). Pierwszy z nich możemy zdobyć szlakami turystycznymi z centrum Szczyrku (szlak niebieski i zielony), ze wsi Ostre (szlak turystyczny niebieski) oraz przez Malinową Skałę (szlak zielony i czerwony).

Natomiast na Babią Górę można dostać się m.in. czerwonym szlakiem turystycznym ze schroniska na Przysłopie, czerwonym szlakiem z centrum Węgierskiej Górki, czarnym szlakiem z Wisły Czarne do schroniska na Przysłopie, a następnie czerwonym – na szczyt, niebieskim szlakiem turystycznym z Wisły Czarne, niebieską oraz czerwoną trasą wiodącą od Zwardonia.

Szlaki turystyczne - Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości (po Tatrach)
pasmo górskie w Polsce. Położone jest na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. Beskid Żywiecki rozciąga się pomiędzy górnym brzegiem rzeki Soły (na zachodzie) oraz Orawki i Skawy (na wschodzie).

Najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego to Babia Góra zwana Diablakiem (1725 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.) oraz Mała Babia Góra (1515 m.n.p.m.). W tej części polski spotkać można nietypowe gatunki roślin takie jak widłak alpejski, sasanka czy jałowiec halny.

W Beskidzie Żywieckim znajduje się wiele znakowanych szlaków turystycznych np. czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz żółta Perć Akademików. Aby zdobyć Babią Górę, szczyt graniczny między Polską a Słowacją, można przejść m.in. czerwonym szlakiem turystycznym przez przełęcz Bronę, zielonym szlakiem przez Małą Babią Górę i przełęcz Bronę. Jeżeli chcesz zdobyć Pilsko, warto wyruszyć szlakami turystycznymi wiodącymi z różnych części Korbielowa (wieś w gminie Jeleśnia).

To tylko garstka szlaków turystycznych, jakie dostępne są w Beskidach. Możemy je pokonać pieszo, na rowerze, a nawet konno. Wszystkie szlaki są oznakowane kolorami (niebieski, czarny, czerwony, zielony, żółty), określającymi poziom trudności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także