FitnessSzlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki

Szlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki

Beskidy to pasmo górskie w Karpatach. Podzielone jest na kilkanaście pasm różniących się między sobą wysokością, powierzchnią, trudnością zwiedzania oraz zagospodarowaniem turystycznym. Jeżeli lubisz spacery po górach, sprawdź, jakie szlaki turystyczne są najpopularniejsze w Beskidach.

Szlaki turystyczne w Beskidach - Beskid Śląski i Żywiecki
Źródło zdjęć: © iStock.com | EveBan

17.12.2018 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Beskidy to pasmo górskie charakteryzujące się zdecydowanie łagodniejszym ukształtowaniem terenu niż Tatry. Główny Szlak Beskidzki to trasa licząca ponad 500 km. W Polsce wyróżniane są Beskidy: Śląski, Żywiecki, Mały, Niski, Wyspowy, Sądecki oraz Makowski. Do Beskidów należą też Gorce i Bieszczady.

Szlaki turystyczne - Beskid Śląski

Beskid Śląski położony jest w zachodniej części Beskidów. Leży po stronie polskiej, przy granicy ze Słowacką oraz Czechami. To właśnie tam Adam Małysz doskonalił narciarską formę, a Jerzy Pilch chwytał za pióro.

Wisła, Ustroń i Szczyrk - to tylko niektóre miejscowości będące rajem dla narciarzy. Na obszarze Beskidów Śląskich wyróżnia się dwa pasma górskie, które rozdzielone są rzeką Wisłą: Pasmo Czantorii (na zachodzie) oraz Pasmo Baraniej Góry (na wschodzie).

Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Barania Góra (1220 m n.p.m). Pierwszy z nich możemy zdobyć szlakami turystycznymi z centrum Szczyrku (szlak niebieski i zielony), ze wsi Ostre (szlak turystyczny niebieski) oraz przez Malinową Skałę (szlak zielony i czerwony).

Natomiast na Babią Górę można dostać się m.in. czerwonym szlakiem turystycznym ze schroniska na Przysłopie, czerwonym szlakiem z centrum Węgierskiej Górki, czarnym szlakiem z Wisły Czarne do schroniska na Przysłopie, a następnie czerwonym – na szczyt, niebieskim szlakiem turystycznym z Wisły Czarne, niebieską oraz czerwoną trasą wiodącą od Zwardonia.

Szlaki turystyczne - Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości (po Tatrach)
pasmo górskie w Polsce. Położone jest na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. Beskid Żywiecki rozciąga się pomiędzy górnym brzegiem rzeki Soły (na zachodzie) oraz Orawki i Skawy (na wschodzie).

Najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego to Babia Góra zwana Diablakiem (1725 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.) oraz Mała Babia Góra (1515 m.n.p.m.). W tej części polski spotkać można nietypowe gatunki roślin takie jak widłak alpejski, sasanka czy jałowiec halny.

W Beskidzie Żywieckim znajduje się wiele znakowanych szlaków turystycznych np. czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz żółta Perć Akademików. Aby zdobyć Babią Górę, szczyt graniczny między Polską a Słowacją, można przejść m.in. czerwonym szlakiem turystycznym przez przełęcz Bronę, zielonym szlakiem przez Małą Babią Górę i przełęcz Bronę. Jeżeli chcesz zdobyć Pilsko, warto wyruszyć szlakami turystycznymi wiodącymi z różnych części Korbielowa (wieś w gminie Jeleśnia).

To tylko garstka szlaków turystycznych, jakie dostępne są w Beskidach. Możemy je pokonać pieszo, na rowerze, a nawet konno. Wszystkie szlaki są oznakowane kolorami (niebieski, czarny, czerwony, zielony, żółty), określającymi poziom trudności.

Komentarze (0)