Szminka - kosmetyczny niezbędnik!
14.08.2012 07:40, aktual.: 17.08.2012 13:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest nieodłącznym atrybutem kobiet. Można ją znaleźć w niemalże każdej damskiej torebce. Bez niej wiele pań nie ruszy się z domu. Za jej pomocą kobiety potrafią stworzyć własny styl. Dla Jadwigi Staniszkis stała się charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Mowa oczywiście o królowej make-upu: szmince!
Jest nieodłącznym atrybutem kobiet. Można ją znaleźć w niemalże każdej damskiej torebce. Bez niej wiele pań nie ruszy się z domu. Za jej pomocą kobiety potrafią stworzyć własny styl. Dla Jadwigi Staniszkis stała się charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Mowa oczywiście o królowej make-upu: szmince!
Lekcja historii! Kobiety od zarania dziejów nieustannie starają się poprawić swoją urodę. Jednym ze sposobów na kuszący i seksowny wygląd jest podkreślenie kształtu i uwydatnienie koloru ust. W afrykańskiej jaskini Blombos archeolodzy znaleźli bryłkę ochry (brunatnej skały), która używana była przez kobiety. Znaczy to, że pierwsze "pomadki" istniały już 70.000 lat temu, kiedy po świecie biegały mamuty, a ludzie odziewali się w skóry zwierząt!
Także starożytni Egipcjanie, aby zadowolić wybredne gusta Kleopatry, uzyskiwali z suszonych żuków czerwony proszek, który rozświetlał jej wargi karminowym blaskiem. W antycznej Grecji malowanie ust przystawało jedynie kobietom lekkich obyczajów. Popularność w Europie szminka zyskała w XVI w. dzięki brytyjskiej królowej Elżbiecie I. Na jej dworze sporządzano miksturę złożoną z pszczelego wosku i siarczku rtęci. Zaledwie dwa wieki później, za noszenie szminki kobieta mogła było zostać oskarżona o bycie czarownicą i groziło jej spalenie na stosie!
W latach 30 XX wieku szmince wyrosła konkurencja - firma Max Factor wprowadziła na rynek błyszczyk do ust. Nie przeszkodziło to jednak w rozkwicie szminkowego szaleństwa, które przypada na okres po II Wojnie Światowej i wiąże się z rozwojem kinematografii. Gwiazdy filmowe musiały dbać o to, by ich makijaż był trwały, dlatego w 1950 r. amerykańska chemiczka postawiła na długotrwały efekt umalowanych warg. W ten oto sposób powstała pierwsza pomadka, która nie rozmazuje się podczas pocałunków! A dziś? Sława szminki nie blednie, wręcz przeciwnie, statystyki mówią same za siebie: przeciętna kobieta zjada (a raczej zlizuje!) podczas swojego życia 2-3 kg kosmetyku. Na szczęście szminka jest niskokaloryczna…
Kuszące niczym u Angeliny Jolie
Ważne jest, abyś zanim sięgniesz po pomadkę, zadbała o usta. Inaczej nawet najlepsza i najdroższa szminka nie będzie prezentować się apetycznie. Najlepiej zadziała peeling i regularne smarowanie balsamem nawilżającym. Po tych zabiegach można już przejść do makijażu. Chciałabyś dobrać odpowiednią szminkę, ale nie wiesz, jak dopasować kolor? Zaraz rozwiejemy wszystkie wątpliwości! Istnieją dwie szkoły dobierania odcieni pomadki: do karnacji lub koloru włosów. Oto oba z nich, odpowiednie dla każdego typu urody:
Blondynki: pastelowe, ciepłe róże, koralowe czerwienie.
Szatynki:brzoskwiniowe, jasne brązy, rude złamane różem.
Brunetki: czerwienie z odcieniem brązu lub fioletu, malinowe, w kolorze burgunda.
Rude: ceglaste, beżowo-pomarańczowe, rdzawe, czerwone wpadające w pomarańcz.
Karnacja jasna - na wieczór idealne będą czerwienie, odcienie wina, jagodowe, brązy; na dzień wybierz odcienie różu przełamane złotem lub błękitem.
Karnacja średnia- odcienie na wieczór to głębokie czerwienie i intensywnie nasycone róże; odpowiednie kolory na dzień: kawa z mlekiem, karmelowe.
Karnacja ciemna - na wieczór wybierz czerwienie przełamane odcieniem śliwkowym, ciemne brązy; na dzień najlepiej sprawdzą się jasne i średnie róże z beżowymi akcentami.
Perfekcyjny makijaż ust
Oto kilka złotych rad, dla wszystkich kobiet, które do tej pory bały się eksperymentów ze szminką. Po pierwsze, nie martw się wielkością swoich warg. Jeżeli są zbyt małe lub wąskie, wystarczy, że wspomożesz się pomadką z drobinkami odbijającymi światło lub dającą efekt powiększający 3D.
Po drugie, szminka dłużej będzie się utrzymywać, jeżeli przed pomalowaniem się, na usta nałożysz odrobinę podkładu. Po trzecie, do makijażu możesz użyć pędzelka, który nie tylko umożliwi precyzyjne obrysowanie ust, ale także pozwoli na kontrolowanie intensywności odcienia. I po czwarte, podczas aplikowania kosmetyku nie rozciągaj ust zbyt mocno, tak aby pomadka nie wnikała w bruzdy warg. Jeżeli zastosujesz się do wszystkich wskazówek. Twoje usta będą same zachęcać do pocałunków!
(bb)