FitnessSzokujące wyniki badań: otyłe matki rodzą noworodki z nadwagą!

Szokujące wyniki badań: otyłe matki rodzą noworodki z nadwagą!

Badacze od lat próbują ustalić, czy istnieją genetyczne lub środowiskowe czynniki sprzyjające występowaniu otyłości. Najnowsze dane wskazują na fakt, że skłonności do tycia mogą pojawić się już w łonie matki!

Szokujące wyniki badań: otyłe matki rodzą noworodki z nadwagą!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.09.2011 | aktual.: 28.09.2011 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze od lat próbują ustalić, czy istnieją genetyczne lub środowiskowe czynniki sprzyjające występowaniu otyłości. Najnowsze dane wskazują na fakt, że skłonności do tycia mogą pojawić się już w łonie matki! Naukowcy odkryli, że dzieci kobiet z nadwagą od razu po urodzeniu posiadają zbyt wielką ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, rodzą się więc z predyspozycjami do nadwagi i cukrzycy.

Profesor Neena Modi, ekspert od problemów zdrowotnych noworodków zaznacza, iż jedna trzecia badanych dzieci miała więcej tłuszczu, niż oczekiwano – donosi The Daily Telegraph. Spośród 105 noworodków aż 31 miało początki otyłości brzusznej.

Eksperci są zdania, że to pierwszy dowód na to, iż nadwaga matki w czasie ciąży może powodować potencjalnie szkodliwe zmiany w poziomie tłuszczu noworodka. Innymi słowy, otyłe kobiety rodzą grube dzieci.

- Byłam zaskoczona, że udało się uzyskać tak jasny dowód na to, że waga matki wpływa na poziom tkanki tłuszczowej noworodka – mówi prof. Modi, kierownik zakładu neonatologii Imperial College London. – To krok do zrozumienia, w jaki sposób metabolizm kobiety wpływa na jej dziecko.

Naukowcy prowadzili badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Przeciętny noworodek ma około 700 gramów tkanki tłuszczowej. Okazało się jednak, że im więcej ważyła matka, tym więcej tłuszczu odkładało się na brzuchu dziecka, głównie w okolicach wątroby.

- Kobiety powinny być świadome tego, jak otyłość wpływa na ich dzieci – mówi prof. Modi. – Nasze badania pokazują, jak bardzo dziecko wrażliwe jest na środowisko w łonie matki. Negatywne czynniki mogą upośledzić je na całe życie.

Lekarze przypominają, że prawidłowe BMI (ang. Body Mass Index), czyli współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach, powinien wynosić od 18,5 do 25. Powyżej 25 do 30 mówi się o nadwadze, a powyżej 30 o otyłości. Co więcej, otyłość brzuszna wpływa negatywnie na stabilizację poziomu cukru we krwi i może prowadzić do cukrzycy.

(sr/kg)

POLECAMY:

matkanoworodekotyłość brzuszna
Komentarze (2)