FitnessTabletki na odchudzanie - skuteczność, skład, zagrożenia

Tabletki na odchudzanie - skuteczność, skład, zagrożenia

Tabletki na odchudzanie - skuteczność, skład, zagrożenia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
15.08.2018 21:34, aktualizacja: 28.08.2018 10:26

Dążenie do idealnej sylwetki to znak naszych czasów. Wiele osób podejmuje intensywne treningi na siłowni albo regularnie biega. Inni wybierają diety na odchudzanie. Są jednak tacy, którzy los swojej wagi zawierzają tabletkom odchudzającym. To oni powinni poznać kilka faktów o takich środkach.

Tabletki na odchudzanie na rynku farmaceutycznym

Tabletki na odchudzanie nie są lekiem na nadwagę, ale suplementem diety, który może pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Istnieją jednak preparaty, które przy odpowiedniej diecie dają wymierne rezultaty.

Suplementami diety jeszcze do niedawna według polskiego prawa mogły być preparaty, których producent zgłosił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z wolą wypuszczenia ich na rynek, a z podaniem jedynie projektu ulotki oraz deklarowanego składu. Nie trzeba było przedstawiać żadnych wiarygodnych badań nad skutecznością czy wpływem na zdrowie ludzkiego organizmu. Na szczęście przepisy nieco zostały zaostrzone i teraz producenci tabletek na odchudzanie i innych suplementów diety zobowiązani są do rygorystycznego stosowania się do wytycznych sanitarnych.

Nadal jednak może się okazać, że w składzie tabletek na odchudzanie znajdują się jedynie substancje neutralne, które nie wpłyną w żaden sposób na oczekiwaną utratę wagi. Najczęściej jednak kontrole Inspektoratu Sanitarnego wpływają zachowywani zgodności opisu w ulotce ze składem tabletek. Instytucja prowadzi specjalny spis suplementów diety, w tym tabletek na odchudzanie. Znajdą się tam zarówno te, które zostały już skontrolowane i zaakceptowane, jak i te wciąż badane.

Skuteczne tabletki na odchudzanie – czy istnieją?

Tabletki na odchudzanie nigdy jednak nie dadzą pożądanego efektu w pojedynkę. Za przyjmowaniem suplementów wspomagających odchudzanie powinna iść również odpowiednia dieta, a nierzadko również aktywność fizyczna. Jadłospis ma wpływ nie tylko na samą utratę wagi, ale również zapobieganie nieprzyjemnym skutkom ubocznym. Dla przykładu część specyfików posiada substancje blokujące wchłanianie się tłuszczów w układzie pokarmowym. Jeśli zatem dieta nie przewiduje ograniczenia ich spożywania, można liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych biegunek tłuszczowych.

Skład tabletek odchudzających

Jeśli faktycznie aktywność fizyczna i zbilansowana dieta muszą być wspomagane przyjmowaniem tabletek na odchudzanie, to najlepiej, żeby takie preparaty zawierały:
• kofeinę i pochodne od niej, które przyspieszają trawienie (niepolecane osobom nadwrażliwym lub z chorobami układu krążenia),
błonnik pokarmowy – wpływa na uczucie sytości, ponieważ pęcznieje w układzie pokarmowym,
chrom stabilizujący gospodarkę węglowodanową i zmniejszający ochotę na słodycze,
• fasolaminę, która obniża kaloryczność dań przez hamowanie przyswajania skrobi.

Tabletki odchudzające a choroby i leki

Powinno się zaniechać przyjmowania tabletek na odchudzanie w przypadku:
niedoczynności tarczycy,
choroby Hashimoto,
• zespołu policystycznych jajników i insulinoodporności,
• przyjmowania leków lub innych suplementów diety (warto skonsultować z lekarzem).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (71)
Zobacz także