FitnessTanie badania - bez kolejki

Tanie badania - bez kolejki

Tanie badania - bez kolejki
05.12.2006 11:36, aktualizacja: 11.09.2018 15:25

Pamiętasz o farbowaniu włosów, przedłużeniu paznokci i o depilacji? A czy pamiętasz o badaniach profilaktycznych?

Na koniec roku warto zrobić bilans ważnych spraw i zadbać o najważniejsze – o zdrowie. Możesz się zbadać szybko i za darmo – do końca roku pozostały wolne limity w NFZ. Zbadaj piersi, szyjkę macicy, płuca i serce.

Wystarczy wejść na stronę NFZ swojego województwa i sprawdzić, jakie programy badań profilaktycznych są realizowane i kto może z nich skorzystać (najczęściej kierowane są do konkretnych grup wiekowych). Dodatkowo podane są informacje tele-adresowe ośrodków, które je wykonują. Warto także telefonicznie sprawdzić, gdzie zrobią je najsprawniej. Może na badania warto wybrać się razem z koleżankami z pracy? A może przy okazji zarejestrować ojca na profilaktyczne badania serca czy płuc, a mamę na mammografię?

Zakończ zdrowo stary rok!

Pozostały niewykorzystane limity środków na badania profilaktyczne na 2006 rok – więc wiele z nich można zrobić za darmo w ramach ubezpieczenia. Często nie trzeba czekać w kolejkach, czasem można wejść i zrobić badania bez umawiania się – wprost z ulicy. Profilaktyczne badania dadzą spokój i pewność. Na kolejny rok uwolnią od poczucia winy, że znów pozostają zaległe sprawy. Styczeń przyniesie kolejki do specjalisty lub koszty za prywatne badania i znów będzie powód, aby ich nie robić...

"Byłam zaskoczona, kiedy chciałam zrobić badanie usg piersi na początku roku. Wyznaczono mi termin za pięć miesięcy. Pozostało mi jedynie pełnopłatne badanie - mówi 39-letnia Jola z Gdańska. Zupełnie inaczej było w listopadzie, kiedy pacjentka chciała zrobić mammografię. Zrobiono ją niemal od ręki.

"Bez problemu dostałam się do onkologa. Polecono mi także cytologię, na którą nie musiałam się nawet umawiać" - wspomina.

USG piersi i mammografia

Profilaktyka jest lepsza dla pacjenta i... tańsza. W wielu krajach badanie piersi i cytologia są w kalendarzu corocznych badań. Warto, aby także u nas „obowiązkowy przegląd” stał się regułą. Zdaniem specjalistów, właśnie brak dobrych nawyków, kiedy jesteśmy jeszcze zdrowi przyczynia się także do tego, że przodujemy w statystykach najgroźniejszych chorób w Europie.

Rak piersi jest nadal najgroźniejszą i najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w Polsce. Każdego roku o złej diagnozie dowiaduje się 10 tys. kobiet. Niestety nadal połowa z nich umiera. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne oraz systematyczne samobadanie piersi. Czy badanie usg raz w roku i comiesięczne samobadanie to wiele? Niby nie, ale ze statystyk wynika, że niewiele kobiet jest w stanie realizować taki „reżim”. Zdaniem specjalistów, rakowi piersi sprzyjają m.in.: otyłość, wczesna pierwsza miesiączka, dłuższe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, obciążenia rodzinne i genetyczne czy pierwsza ciąża powyżej 35 roku życia.

Cytologia

Rak piersi i rak szyjki macicy – to największe zagrożenia dla kobiet. Polska przoduje nie tylko w ilości przypadków zachorowan na raka. Prowadzimy także w ilości zgonów i zaawansowanych stadiów rozwoju tych groźnych chorób. – W Skandynawii nie ma przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy – mówią lekarze. Regularne badania cytologiczne wyeliminowaly stadia, które w Polsce nadal są spotykane. To pokazuje, ile istnień możnaby uratować rocznie, zważywszy, że na 4 tysiące wykrywanych co roku przypadków tej choroby, połowa kończy się śmiercią.

Cytologia to proste i bezbolesne badanie. Wystarczy zrobić je raz do roku. Okazuje się jednak, że statystyczna Polka rzadko je wykonuje, jeszcze rzadziej robi to regularnie. – Około 30 proc. kobiet wykonuje to badanie. Nie wiemy jednak jak często i czy regularnie – mówi dr Dariusz Wójcik, ordynator z Centrum Zdrowia Swissmed. Warto tu wspomnieć także o przypadkach kobiet, które w ogóle nie zjawiają się u ginekologa, a z połoźnikiem spotykają się jedynie podczas... porodu.– W Polsce, tak jak w Europie badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz do roku – przekonuje dr Wójcik.

Głęboki oddech i mocne serce

W Polsce jest 10 milionów palaczy. Znaczna część z nich zapadnie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Okazuje się ona coraz częstszą przyczyną śmierci także wśród kobiet. Ta choroba jest w wielu przypadkach „chorobą na życzenie”. Wieloletnie wdychanie dymu papierosowego powoduje skurcz oskrzeli i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. W efekcie prowadzi to do niewydolności oddechowej pacjenta. Rak płuc dotyka głównie palaczy, w niebezpieczeństwie są także tzw. bierni palacze. Podstawą leczenia jest zaprzestanie palenia papierosów i unikanie dymu. Jak twierdzą specjaliści, zerwanie z nałogiem nawet po wielu latach palenia, zmniejsza prawdopodobieństwa zachorowania i złagodzi przebieg ewentualnej choroby. Sposobem wykrycia choroby jest badanie spirometryczne, które wykazuje stopień utrudnień przepływu powietrza w oskrzelach.

Program profilaktyki chorób układu krążenia dotyczy najczęściej osób już od 35 roku życia. Zła dieta, stres, mała aktywność fizyczna i używki mogą spowodować zawał serca i kłopoty z układem wieńcowym w stosunkowo młodym wieku. Stąd program, który na podstawie badań podczas pierwszej wizyty jest w stanie wychwycić pierwsze niepokojące objawy czy osobnicze predyspozycje.

Źródło artykułu:WP Kobieta