FitnessPoradnik dla rzucających palenie

Poradnik dla rzucających palenie

Poradnik dla rzucających palenie

14.11.2006 11:12, aktual.: 11.09.2018 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Może to dobry pretekst aby dołączyć do wielu milionów ludzi na całym świecie, którzy podejmą w tym dniu próbę rozpoczęcia nowego życia? Życia bez papierosa.

Decyzję o zerwaniu z nałogiem palenia podejmuje się pod wpływem chwili, czasem po długich przygotowaniach. Zaprzestanie palenia jest niezwykłą próbą charakteru palacza. Aby zwiększyć szanse na pokonanie nałogu trzeba podejść do niego kompleksowo. Przecież od papierosa musi odzwyczaić się nie tylko twoje ciało, ale również dusza, umysł, myśli i uczucia.

W niepalącym ciele, niepalący duch

Każda z osób palących jest inna i każda ma inne przyzwyczajenia związane z paleniem. Aby skutecznie rzucić palenie należy bliżej przyjrzeć się swoim nawykom związanym z paleniem. Zastanowić się w jakich okolicznościach sięga się po papierosa: rano, w pracy, w stresie, przy kawie, wieczorem, podczas spotkań ze znajomymi. Uświadomienie sobie kiedy, z kim i gdzie palisz ma kluczowe znaczenie, aby wygrać tę batalię o twój nowy styl życia. Przede wszystkim musisz pokonać rutynowe zachowania, które automatycznie prowadzą do sięgnięcia po papierosa. Pewne czynności już do końca życia będę Ci się kojarzyć z papierosem, jednak Twoja w tym głowa, aby zacząć myśleć o nich negatywnie, bez tęsknoty czy sentymentu. Przenieś pozytywne emocje z procesu palenia na proces rzucania palenia. Spróbuj wizualizacji: jak najczęściej wyobrażaj sobie siebie jako szczęśliwego ex-palacza, osobę silną psychicznie, niezależną i wolną od nałogów.

Na czas pierwszych dni walki z nałogiem zorganizuj sobie dużo różnych zajęć, zarówno w pracy jak i w domu. Znalezienie zastępczego zajęcia, to szalenie istotny element w procesie rzucania palenia. Spróbuj regularnych zajęć z medytacji, jogi lub innych wyciszających i relaksujących czynności – to odciągnie Twoje myśli od palenia i pozwoli ci skupić się na Twoim wnętrzu.

Twoje ciało zasługuje na dodatkową uwagę

Zaprzestanie palenia wiąże się z wystąpieniem zespołu objawów odstawienia. Pojawienie się takich objawów jak: osłabienie koncentracji, bezsenność, podenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój, sprawia trudność w powstrzymywaniu się od zapalenia papierosa. Objawy odstawienne są typową reakcją organizmu, dlatego nie stresuj się, są i na to sposoby. Możesz zmniejszyć te objawy stosując wybraną formą nikotynowej terapii zastępczej (NTZ), nikotynowe gumy, tabletki lub plastry. Nikotynowa terapia zastępcza w znacznym stopniu redukuje te dotkliwe odczucia. Dodatkowo po odstawieniu papierosów możesz zauważyć u siebie wzmożony apetyt, co również może nasilać u Ciebie rozdrażnienie spowodowane obawą przed przybraniem na wadze. Wizja dodatkowych kilogramów jest bardzo często czynnikiem, który skutecznie odstrasza palaczy, szczególnie kobiety, od zerwania z nałogiem.

Niewielki wzrost wagi to naturalna reakcja organizmu, który nie dostaje nikotyny, będącej swego rodzaju regulatorem pracy tego organizmu przez kilka ładnych lat czy miesięcy. Rozleniwione przez nikotynę ciało musi się przyzwyczaić do naturalnego rytmu pracy, i to zajmuje kilka tygodni. Po pierwszym szoku spowodowanym odstawianiem nikotyny organizm, a wraz z nim waga, szybko jednak wracają do normy. Nieprawdą jest, iż zaprzestanie palenia powoduje rewolucję, a masa ciała dramatycznie wzrasta. Wiele badań i obserwacji osób rzucających palenie wskazuje, że wzrost wagi waha się w przedziale od 3 do 5 kg. i wraca do normy średnio po około 10 - 12 tygodniach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Twoje relacje z najbliższymi

Kolejny krok to prośba skierowana do rodziny, przyjaciół, kolegów w pracy, aby stali się wyrozumiali wobec Ciebie, a przede wszystkim wspierali Cię w Twojej decyzji niepalenia.
Uprzedź ich, aby nie proponowali Ci papierosów i w ramach możliwości rezygnowali z palenia w Twoim towarzystwie. Uprzedź, o konsekwencjach zespołu odstawiennego takich jak: zmienności nastroju czy podenerwowanie. Bardzo pomocne i mobilizujące jest także wsparcie innej osoby. Warto więc znaleźć sprzymierzeńca, z którym razem będziecie rzucać palenie i dodawać sobie sił w chwilach słabości. Głośna deklaracja o rzuceniu palenia, może Cię dodatkowo zdopingować do dotrzymania danego innym słowa. Podczas spotkań towarzyskich głośno mów o tym, że nie palisz i dobrze się czujesz w nowej sytuacji. Takie zachowanie będzie nakręcało spiralę Twojego pozytywnego myślenia.

Nagradzaj siebie – zasłużyła(e)ś na to

Podczas całego procesu rzucania palenia pamiętaj, że to szczególnie trudny okres w Twoim życiu, dlatego pozwól sobie na odrobinę więcej luzu i tolerancji wobec samego siebie. Nie stosuj w tym okresie żadnych drastycznych diet, nie przemęczaj się zbytnio, unikaj stresujących sytuacji, czy osób źle na Ciebie działających. W tym trudnym okresie rozpieszczaj siebie i swoje ciało.
Poczuj na nowo, całe bogactwo zapachów, nie skażonych tytoniem. Wywietrz porządnie mieszkanie (pamiętaj, że jeśli paliła(e)ś w domu, to zapachem papierosów przesiąkniętych jest w nim wiele sprzętów). Stosuj świeczki lub kominki zapachowe z eterycznymi olejkami, które przy regularnym stosowaniu zmienią zapachy otaczające Cię do tej pory.

Uwaga - alkohol

Jedyna rzecz na którą musisz uważać to alkohol. Jego spożywanie powoduje rozluźnienie i ograniczenie kontroli nad silną wolą i emocjami, to zaś powoduje, że łatwiej jest się poddać, zapomnieć i sięgnąć z powrotem po papierosa.

Prof. Ewa Florek
Laboratorium Badań Środowiskowych Katedry i Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także