Białe T-shirty, które szybko szarzeją, zmechacone swetry, dżinsy, tracące formę. Gdy nie przejmujemy się pielęgnacją ubrań, szybko przestają prezentować się nienagannie. Najlepiej byłoby zastępować wysłużone ciuchy nowymi egzemplarzami, ale w dobie kryzysu warto poznać metody dbania o dłuższą żywotność odzieży. Portal allwomanstak.com przedstawił osiem zasad dbania o ulubione ciuchy, aby pożyły trochę dłużej.
Białe T-shirty, które szybko szarzeją, zmechacone swetry, dżinsy tracące formę. Gdy nie przejmujemy się pielęgnacją ubrań, szybko przestają prezentować się nienagannie. Najlepiej byłoby zastępować wysłużone ciuchy nowymi egzemplarzami, ale w dobie kryzysu warto poznać metody dbania o dłuższą żywotność odzieży. Portal allwomanstak.com przedstawił osiem zasad dbania o ulubione ciuchy, aby pożyły trochę dłużej.
Sortowanie
Metki nie są tylko po to, by potwierdzać oryginalność produktu i informować o rozmiarze. To instrukcja obsługi, którą warto poznać, aby po praniu nie wyjąć z pralki sfilcowanego sweterka, nadającego się już tylko dla krasnoludka. Na małych etykietkach, wszytych tak, by uwierały swoją obecnością, producent wylicza przepisy dotyczące prania, suszenia i konserwacji. Najważniejsza jest zwykle temperatura prania (coraz częściej na metkach widnieje magiczne 30 st. C), to czy daną rzecz można prać w pralce, czy wymaga prania ręcznego lub czyszczenia chemicznego. Niezastosowanie się do producenckich zaleceń może sprawić, że ubranie będzie się nadawało do wyrzucenia.
(alp/mtr), kobieta.wp.pl
Pranie
Przed praniem segreguj ubrania kolorystycznie: jasne kolory pierz z jasnymi, a ciemne z ciemnymi, a białe - zawsze oddzielnie. Koronkowa bielizna, ubrania z jedwabiu i kaszmiru oraz z czystej wełny wymagają delikatnego prania ręcznego, zwykle w chłodnej wodzie. Odwrócenie ubrań na lewą stronę (zwłaszcza dżinsów i koszulek z nadrukami) chroni je przed mechanicznymi zniszczeniami w pralce. Jeśli nie wiesz, jaki program wybrać, postaw na ten do tkanin delikatnych.
Pielęgnacja i konserwacja
Wybór chemii do prania jest ogromny: płyny, żele, proszki, wybielacze, chusteczki odplamiające, a dla amatorów ekologii - orzechy piorące. Zbyt duża ilość proszku, zostawia osad na ciemnych ubraniach, delikatne koronki warto prać w bezbarwnym mydle, a swetry w szamponie. Poza regularnym praniem, dobrze jest znać babcine metody na wywabianie plam. Zimna woda pomaga na plamy z krwi, cytryna na atrament, zsiadłe mleko na jagody, terpentyna na farby, a gliceryna na kakao. Na farbujące ubrania pomaga ich sesja w wannie wypełnionej solą. Po półgodzinnej kąpieli barwnik się utrwali. Kuleczki na zmechaconym swetrze można delikatnie ogolić maszynką jednorazową, albo specjalną golarką do odzieży. Niestety każdorazowa operacja osłabia strukturę dzianiny, która po goleniu będzie szybciej się przecierać.
Wieszanie i układanie
Gdzie najczęściej trafiają twoje ubrania po powrocie z pracy? Na krzesło, pralkę, a może na rower stacjonarny? Odkładanie ubrań gdzie popadnie jest niezwykle wygodne i szybkie, ale to ono powoduje, że po kilku godzinach odzież jest pomięta, nieświeża i nadaje się do prania. Wyrobienie nawyku wieszania ubrań na wieszaku, składania na półce lub w szufladzie zajmie chwilę, a korzyści będą spore.
Odwieszaj sukienki, bluzy i marynarki. Swetry składaj na półce, a te z domieszką angory, oddziel od reszty, by wełna nie dotykała innych tkanin. Nie korzystaj z cienkich, żelaznych wieszaków z pralni chemicznej, które defasonują odzież. Wybieraj masywne drewniane, a jeszcze lepiej drewniane w materiałowej, wyściełanej otulinie - które nie odkształcą najbardziej delikatnych bluzek. Do spodni i spódnic idealne są wieszaki z klamrami, podbijanymi filcem, aby nie odgniatały zapinek na materiale. Najbardziej delikatne i kosztowne ubrania warto zabezpieczyć specjalnym pokrowcem, lub przynajmniej folią.
Odpoczywanie
Ubrania także potrzebują czasu na odpoczynek. Najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności ubrań, jest odwrócenie ich na drugą stronę i powieszenie na wieszaku. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy umieścimy ubrania na chwilę na świeżym powietrzu, które oczyści je z niepotrzebnych zapachów. Wypchane łokcie w swetrach i kolana w spodniach potrzebują doby, aby "wrócić" na swoje miejsce. Skórzane obuwie także musi mieć dzień przerwy: wyczyszczone, zapastowane na prawidłach, najlepiej będzie się prezentować po 24 godzinach. Brafitterki, najlepiej znające wymagania bielizny, radzą, aby po wypraniu biustonoszy, nie ubierać ich następnego dnia, ale pozwolić stanikom dojść do formy.
Prasowanie
Każdy materiał ma swoje wymagania dotyczące prasowania, ich nieprzestrzeganie może go zniszczyć. Przed prasowaniem zawsze warto czytać oznaczenia na metkach, ale dla większej pewności - wykonać próbę na małym, najmniej eksponowanym fragmencie. Ubrania najlepiej prasować, gdy są odwrócone na lewą stronę. Odzież z domieszką materiałów syntetycznych, ale też ubrania z jedwabiu - kapryśnie reagują na prasowanie. Przed prasowaniem warto dodatkowo sprawdzić czy powierzchnia żelazka i deski jest czysta. Brudny spód łatwo wyczyścić szmatką zamoczoną w occie, a następnie w soli.
Fachowcy od ubrań
Wracają czasy specjalistów. Po wielkim exodusie sklepów odzieżowych, oferujących ubrania za niską cenę, coraz częściej doceniamy odzież lepszej jakości oraz specjalistów, którzy wiedzą, jak się nią zająć. Do łask wracają szewcy, kaletnicy, osoby zajmujące się artystycznym cerowaniem i łapaniem oczek w jedwabnych pończochach. Dobra krawcowa zawsze jest na wagę złota, tak samo jak gorseciarka, która dopasuje, np. biustonosz do potrzeb pań z dużym biustem. Nowe fleki, zapięcie w torebce, dyskretnie zacerowana dziurka w ulubionym swetrze - są na rynku osoby, które pomogą nam w przedłużeniu żywotności ubrań. Szukajmy specjalistów ze świecą w ręku i słuchajmy ich rad.
Remament
Dobrze mieć szafę bez dna, w której mieszczą się wszystkie nasze ubrania, ale dobrze też mieć kontrolę nad ciuchami i dokładnie wiedzieć, czym dysponujemy oraz co aktualnie możemy na siebie założyć. Co sezon róbmy generalne porządki w naszej garderobie, pozbywając się ubrań, które są na nas za małe, za duże, lub których nie nosiłyśmy przez ostatni rok. Zachowujmy ubrania, w których dobrze się czujemy, w których świetnie wyglądamy oraz elegancką klasykę. Nad mniejszą ilością doskonałych jakościowo ubrań łatwiej panować.
Carrie Bradshaw z "Seksu w wielki mieście" mawiała, że lubi wiedzieć swoje pieniądze, wiszące na wieszakach w jej własnej szafie. Ubrania to inwestycja - dbajmy o nie, jak o konto w banku.
(alp/mtr), kobieta.wp.pl