Te buty mogą szkodzić zdrowiu
Szpilki
Nie ma żadnych wątpliwości co do negatywnego wpływu zbyt częstego zakładania wysokich obcasów. Szpilki prowadzą do bolesnych schorzeń stóp, np. halluksów oraz dolegliwości w obrębie kolan, a nawet kręgosłupa. Wszystko to jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia stóp w obuwiu.
Ciężar ciała, który w głównej mierze powinien spoczywać na pięcie, przenosi się na przodostopie. Napinają się i skracają włókna mięśniowe łydek i ścięgno Achillesa. Pogłębieniu ulega naturalna lordoza lędźwiowa kręgosłupa, kolana są nadmiernie obciążone. Związane z noszeniem wysokich obcasów utrudnienia w krążeniu prowadzą do rozwoju żylaków.
Aby utrzymać pozycję pionową na wysokich obcasach, organizm wyrównuje układ sił, przez lekkie zgięcie kolan i zwiększenie przodopochylenia miednicy.
Zaobserwować można to czasem u młodych dziewczyn, które mając buty na wysokim obcasie, często nieświadomie chodzą na lekko zgiętych kolanach. Co więcej, wąskie podparcie na szpilce nie zapewnia stopie odpowiedniej stabilizacji, jeśli chodzi o ruchy nawracania i odwracania w stawie skokowym, czyli ruchy podnoszenia bocznej lub przyśrodkowej krawędzi stopy. Więzadła, które stabilizują ten ruch są zmuszane do bardzo intensywnego wysiłku. Ich niedostateczna praca może nawet skutkować potocznie zwanym skręceniem stawu skokowego.