Żyć lepiejTe książki z PRL-u są warte krocie. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Te książki z PRL‑u są warte krocie. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

W czasach PRL-u czytanie książek było powszechnym hobby. Dziś niektóre z tych pozycji mogą okazać się prawdziwymi skarbami. Sprawdź, czy na twoich półkach nie kryją się cenne egzemplarze, za które kolekcjonerzy są gotowi zapłacić małą fortunę.

Te książki z PRL-u są warte krocie
Te książki z PRL-u są warte krocie
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Krystian Dobuszynski/REPORTER

Książki z PRL-u stanowią nie tylko sentymentalną pamiątkę, ale również potencjalne źródło dochodu. Wiele pozycji wydanych w tamtym czasie zyskało status rarytasów, poszukiwanych przez kolekcjonerów i miłośników literatury.

Jeśli posiadasz domową biblioteczkę z tamtych czasów, warto przyjrzeć się bliżej jej zawartości. Niektóre niepozorne książki mogą okazać się prawdziwymi perełkami, wartymi nawet kilkaset złotych. Oto tytuły, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na tych książkach z PRL-u możesz zarobić

Wśród poszukiwanych pozycji znajdują się książki z charakterystycznymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, takie jak "Pinokio" czy "Dziadek do orzechów" Jana Brzechwy. Jak informuje portal top.pl, za te wydania można otrzymać na aukcjach internetowych od 60 do 200 złotych. Podobną wartość mają podręczniki szkolne z lat 70. i 80., szczególnie te do matematyki oraz klasyczne elementarze, jak "Litery. Nauka czytania" Ewy i Feliksa Przyłubskich czy "Elementarz" Falskiego.

Nie można zapomnieć o poradnikach dla gospodyń domowych, które dziś są cennym źródłem wiedzy o życiu codziennym w PRL-u. Przykładowo, za "Praktyczną Kuchnię" można uzyskać około 100 złotych. Interesujące dla kolekcjonerów są również instrukcje obsługi i naprawy pojazdów, zwłaszcza kultowych modeli, takich jak Żuk czy Fiat 126p. Ceny takich broszur mogą sięgać 80 złotych i więcej.

Prawdziwe skarby wśród książek z PRL-u

Niektóre pozycje z okresu PRL-u osiągają zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim. Wśród nich wyróżnia się seria "Pan Samochodzik" Zbigniewa Nienackiego, wydana przez "Pojezierze". Komplet tych powieści może być wart nawet 1000 złotych. Warto również zwrócić uwagę na katalogi, takie jak "Meble do małych mieszkań" wydane przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego. Według danych z portalu top.pl można za nie otrzymać około 170 złotych.

Jednak prawdziwym hitem okazuje się zestaw kreskówek "Mosaik", który w Polsce w czasach PRL-u był niedostępny. Cena wywoławcza takiego kompletu na portalach aukcyjnych może osiągać zawrotną kwotę 111 111 złotych. Nie mniej cenna jest seria "Świat Młodych: Tytus, Romek i Atomek", której wartość szacuje się na kilkaset złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)