Widzisz w domu? To zły znak. Nie wchodzą bez powodu
Podnosisz dywanik łazienkowy, a tam podłużne robaczki rozpierzchają się we wszystkie strony. Lubią, kiedy jest ciemno i wilgotno, więc najłatwiej znaleźć je właśnie w łazience i kuchni. Warto zwracać na nie uwagę, bo ich pojawienie może być symptomem dużo poważniejszego problemu.
Rybiki cukrowe to niewielkie, srebrzyste owady, które najczęściej znajdują schronienie w łazienkach ze względu na panujące tam ciepło i wilgotność, sprzyjające ich rozwojowi. Nie przepadają za jasnym światłem, więc najłatwiej je spotkać w nocy, kiedy eksplorują pomieszczenie w poszukiwaniu pożywienia, takiego jak resztki papieru czy martwy naskórek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile Polki planują wydać na prezenty? "Wszystko podrożało"
Gdzie gnieżdżą się rybiki cukrowe?
Choć nie są groźne dla człowieka i nie gryzą, ich obecność w domu budzi dyskomfort. Rybiki mogą szybko zadomowić się nie tylko w łazience, ale także w innych częściach mieszkania, takich jak kuchnia, a gdy rozpleni się ich znacznie więcej, to mogą się pojawić nawet w salonie czy sypialni. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy warunki w tych pomieszczeniach sprzyjają ich rozmnażaniu. W dodatku pojawienie się rybików w mieszkaniu może być symptomem znacznie poważniejszego problemu. Obecność dużej wilgotności, którą uwielbiają, często powoduje wystąpienie pleśni w mieszkaniu.
"W tym wypadku bowiem możemy mówić o niezawodnym wskaźniku, że w lokalu tworzy się pleśń. Bez tych małych stworzeń moglibyśmy długo pozostawać w nieświadomości" - alarmuje wprost.pl.
Aby skutecznie pozbyć się rybików cukrowych, zaleca się odnalezienie ich gniazda i spryskanie go roztworem z wody i octu w proporcji 1:1. Po kilku godzinach owady powinny zniknąć. Ważne jest jednak, aby nie zaniedbywać profilaktyki. Regularne sprzątanie łazienki oraz pozostawianie otwartych drzwi po każdej kąpieli pomoże utrzymać owady z dala.
Jak się pozbyć rybików cukrowych?
Istotnym działaniem w walce z tymi owadami jest także kontrola wilgotności i zapewnienie odpowiedniej wentylacji w całym mieszkaniu. Rybiki nie tolerują temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza, dlatego regularne wietrzenie może być skutecznym sposobem na zapobieganie ich pojawieniu się. Dbałość o suche ubrania w szafach oraz unikanie suszenia prania w pomieszczeniach wewnątrz domu również pomoże ograniczyć wilgotność powietrza.
Innym sposobem odstraszania rybików jest olejek lawendowy, którego zapachu te owady nie znoszą. Aplikacja kilku kropel w miejscach, gdzie są często widywane, może pomóc w ich zwalczaniu.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.