Tego nie wiesz o piersiach

Kiedy kupiłaś pierwszy stanik? Czy w pamięci utkwiła ci wzruszająca chwila karmienia piersią? W historii również nie brakuje wielu przełomowych momentów związanych
z kobiecymi piersiami. O jakich datach w medycynie, sztuce, pop-kulturze, muzyce czy przemyśle powinniśmy pamiętać? Zobacz, kiedy wyprodukowanie pierwszy biustonosz, w jakim filmie po raz pierwszy pokazano nagi biust i kiedy odkryto gen BRCA?

Tego nie wiesz o piersiach
Źródło zdjęć: © 123RF

Kiedy kupiłaś pierwszy stanik? Czy w pamięci utkwiła ci wzruszająca chwila karmienia piersią? W historii również nie brakuje wielu przełomowych momentów związanych z kobiecymi piersiami. O jakich datach w medycynie, sztuce, pop-kulturze, muzyce czy przemyśle powinniśmy pamiętać? Zobacz, kiedy wyprodukowanie pierwszy biustonosz, w jakim filmie po raz pierwszy pokazano nagi biust i kiedy odkryto gen BRCA?

Pierwszy opis raka piersi
Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem podaje, że najstarsza diagnoza raka piersi pochodzi z ok. 300 r. p.n.e. Pojawiła się w starożytnych egipskich podręcznikach o chirurgii, znanych jako „Papirus Edwina Smitha”. Zawiera opisy ośmiu przypadków raka piersi, których sposób leczenia był przerażający – wykorzystywano przyżeganie, inaczej kauteryzację. Jednakże w podręczniku znajdziemy także informację, że w tym czasie nie było innych metod leczenia.

Pierwszy film z nagimi piersiami

Po raz pierwszy fragmenty nagości - zarówno kobiecej, jak i męskiej, pokazano w serii filmowej Eadwearda Muybridge'a między 1884 a 1887 rokiem. Audrey Munson była pierwszą aktorką, która ukazała się na ekranie nago. Można było ją podziwiać w Natchnieniu George'a Fostera Platta z 1915 r. Jednak zgodnie z AMC Filmsite, to Jayne Mansfield była pionierką topless - jako pierwsza amerykańska kobieta pokazała nagi biust w dźwiękowym filmie fabularnym „Promises! Promises” z 1963 roku.

Pierwszy nowoczesny biustonosz

Marie Tucek była pierwszą osobą, która opatentowała biustonosz. Pojawił się specjalny stanik z oddzielnymi kieszeniami na piersi, paskami na ramiona i zapięciem na haftkę. Niestety projekt nie zachwycił. Dlatego zlecono stworzenie pierwszego „nowoczesnego” biustonosza Mary Phelps Jacob, która bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniem. Wykorzystała dwie jedwabne chusteczki oraz wstążkę i tak w 1914 roku opatentowała „Backless Brassiere”.

Słowo „cycki”

Według Grammarphobia po raz pierwszy słowo „cycki” (potocznie o kobiecych piersiach) użył w 1934 roku Henry Miller. W „Tropic of Cancer” („Zwrotniku Raka”) czytamy: „Ona leżała na ziemi, a w dłoniach trzymała cycki”. Faktycznie, słownik „Random House” podaje, że etymologia słowa „cycki” wywodzi się z ok. 1930 roku, ale wyraz wyodrębnił się dopiero na przełomie 1945/1950.

Pierwszy biustonosz push-up

Frederick Mellinger, tytułowy projektant bielizny damskiej firmy Frederick's of Hollywood, wynalazł w 1948 roku biustonosz typu push-up. Według Fortune Small Business on także jako pierwszy w 1947 roku wyprodukował pierwszy biustonosz usztywniany. Zgodnie z LiveScience, pierwszy biustonosz typu push-up Mellinger nazwał „rising star” („wschodząca gwiazda”).

Pierwsze spotkanie La Leche League

W czasie, gdy odsetek matek karmiących piersią obniżył się w Stanach Zjednoczonych do 20 proc. (dokładnie było to w 1956 roku), Mary White zorganizowała pierwsze spotkanie La Leche League, które odbyło się u niej w domu. Siedem kobiet założyło międzynarodową organizację, która wspiera starania kobiet karmiących piersią, a także wymienia korzyści, jakie daje dziecku i matce ta przyjemność.

Pierwsze implanty silikonowe

Pierwsze implanty silikonowe były pomysłem dwóch chirurgów plastycznych z Teksasu. Idea zrodziła się w 1962 roku – 29-letnia Timmie Jean Lindsey była pierwszą osobą, której wszczepiono implanty. Z każdym rokiem cieszyły się coraz większą popularnością i były marzeniem kobiet, które zmagały się z kompleksem małego biustu. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej w 2012 roku w USA wykonano ponad 1,7 mln operacji plastycznych powiększenia piersi. Zmiana wielkości i kształtu piersi urosła do najwyższej rangi.

Mit płonących staników

W 1968 roku mała grupa kobiet wyraziła dezaprobatę przeciwko wyborom Miss Ameryki. Na znak protestu miały spalić swoje biustonosze, jednak nie uczyniły tego ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Manifestacja odbyła się w Atlantic City. Kobiety wyrzuciły do śmietnika staniki, wyszczuplające pasy, a także kopie magazynu Playboy. Ale w New York Post pojawił się artykuł o spalonych biustonoszach i tak narodził się trwały symbol feminizmu.

Pierwsza nowoczesna mammografia

Według Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem pierwszy nowoczesny mammograf pojawił się w 1969 roku. Mammografia jest radiologiczną metodą badania piersi u kobiet. Na podstawie zdjęć gruczołu piersiowego wykonanych przy użyciu promieni rentgenowskich można wcześnie rozpoznać nowotwór piersi, co daje szansę na efektywne leczenie.

Victoria's Secret

W 1977 roku w Centrum Handlowym Stanford w Kalifornii Roy Ramond otworzył Victoria's Secret (wkład – 40 tys. dolarów kredytu i drugie tyle – pożyczka od rodziny). Jak podaje New York Times, Raymond popełnił samobójstwo w 1993 roku. Dziś Victoria 's Secret (która jest własnością Limited Brands) ma ponad 1000 sklepów w Stanach Zjednoczonych.

Biustonosz Madonny

Podczas tournée Blonde Ambition Tour (1990 rok) Madonna (legenda muzyki pop) zaprezentowała ubranie, które przeszło do historii pop-kultury. Jean-Paul-Gaultier zaprojektował jej specjalny gorset i biustonosz o kształcie stożka. Różowy strój z jedwabiu została sprzedany na aukcji Christie's za… 52 tys. dolarów!

Gen BRCA

W 1994 roku genetyk Mary-Claire King odkryła gen BRCA1. Niebezpieczne mutacje tego genu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Natomiast rok później naukowcy z Anglii odkryli tzw. drugi gen raka piersi – BRCA2. Specjalistyczne badania weryfikują, czy kobiety są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i BRCA2.

Wykrycie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 nie jest jeszcze tożsame z wystąpieniem choroby nowotworowej, ale dzięki badaniom zyskujemy istotną informację o stanie naszego zdrowia. Udowodniono, że kobiety z uszkodzonym genem są obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi do 59 proc. przed 50. rokiem życia i do 82 proc. przed 70. rokiem życia. Jednak odpowiednia diagnostyka profilaktyczna i zmiana stylu życia mogą uratować życie.

Na podst. huffingtonpost.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

biustbiustonoszpiersi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (95)