UrodaTej oznaki starości kobiety obawiają się najbardziej

Tej oznaki starości kobiety obawiają się najbardziej

Tej oznaki starości kobiety obawiają się najbardziej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.04.2013 10:02, aktual.: 15.04.2013 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwypuklające się żyły, cieńsza skóra i ciemne plamki. Najnowsze badanie pokazuje, że panie znacznie bardziej martwią się o swoje starzejące się dłonie niż o siwiejące włosy czy kurze łapki. To ręce, ich zdaniem, najbardziej zdradzają wiek kobiety.

Uwypuklające się żyły, cieńsza skóra i ciemne plamki. Najnowsze badanie pokazuje, że panie znacznie bardziej martwią się o swoje starzejące się dłonie niż o siwiejące włosy czy kurze łapki. To ręce, ich zdaniem, najbardziej zdradzają wiek kobiety.

Jedna na osiem ankietowanych bardziej przejmuje się stanem swoich dłoni niż twarzy, a 36 procent pojawiające się na obu częściach ciała oznaki starzenia się uważa za jednakowo niepokojące. O ile jednak zabiegi poprawiające wygląd twarzy są coraz powszechniejsze, o tyle jeszcze do niedawna medycyna estetyczna niewiele mogła zrobić dla zdradzających upływ czasu rąk. Doskonałym przykładem bezsilności w tej materii jest 54-letnia Madonna, która bardzo często ukrywa swoje dłonie w rękawiczkach.

Największą trwogę wśród pań budzą pojawiające się wraz z wiekiem na rękach plamy wątrobowe. Wiele badanych przyznaje, że stara się je zakamuflować pod warstwą podkładu. Dermatolodzy podkreślają, że nasze dłonie są bezustannie narażone na działanie różnych czynników, od promieni słonecznych po rozmaite środki chemiczne, o których szkodliwości często zapominamy. Kiedy widać na nich pierwsze oznaki starości, zwykle jest już za późno, by cofnąć zaistniałe zmiany. Ponadto, na rękach upływający czas widać znacznie lepiej niż na twarzy, gdyż mają mało tkanki tłuszczowej oraz olejków, nawilżających skórę i pomagających utrzymać ją w dobrej kondycji.

Mimo że ręce trudniej odmłodzić niż twarz, Ash Mosahebi z Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych zapewnia, że kobiety nie są w tym względzie zdane wyłącznie na podporządkowanie się mijającym latom. Na ratunek spieszy im medycyna estetyczna, która umożliwia wstrzyknięcie w dłonie substancji nawilżających, a także tłuszczu, nadającego im bardziej elastyczny wygląd i maskującego uwypuklone żyły. Takie zabiegi są dość popularne w Stanach Zjednoczonych, lecz coraz częściej stosuje się je także w Europie.

Przed sięgnięciem po bardziej inwazyjne formy, warto jednak zacząć od profilaktyki. Eksperci radzą, by do sprzątania czy zmywania naczyń zakładać gumowe rękawiczki. Dobrze też unikać mydła, a wychodząc z domu, nakładać krem z filtrem (nawet gdy nie ma 30-stopniowego upału). Te mało wysiłkowe zabiegi pozwolą utrzymać ręce w lepszej kondycji i opóźnić pojawianie się na nich pierwszych efektów starzenia się.

A jak pokazuje inne badanie, nie ma czasu do stracenia. Wyniki ankiety, przeprowadzonej przez firmę Superdrug pokazuja, że walka kobiet z upływającym czasem zaczyna się już przed trzydziestką. Nastolatki najpierw spędzają lata, starając się wyglądać dojrzalej. Kiedy przekroczą dwudzieste urodziny, są wreszcie zadowolone ze swojego wyglądu, lecz już w wieku 29 lat szukają sposobów na to, by się odmłodzić.

Na podst. Dailymail.co.uk Izabela O’Sullivan (ios/mtr), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (55)
Zobacz także