Dokument zalega w wielu domach. Nie każdy wie, ile jest dziś wart
Zanim banki zasypały ofertami lokat i kont oszczędnościowych, królowała ona. Niepozorna, mała książeczka, która była warta krocie. To tam odkładano pieniądze na własne M. Okazuje się, że część oszczędności z czasów PRL da się jeszcze odzyskać.
Zanim banki wprowadziły szeroką ofertę kont oszczędnościowych, lokat, obligacji i innych sposobów na odkładanie pieniędzy, w czasach PRL-u popularnym sposobem oszczędzania były książeczki mieszkaniowe. To na nich gromadziło się pieniądze na zakup nieruchomości.
Okazuje się, że osoby, które mają książeczki i nigdy nie zajęły się ich likwidacją, wciąż jeszcze mogą odzyskać część pieniędzy. Warunkiem jest posiadanie książeczki założonej przed 24 października 1990 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prowadzi popularny biznes. Mówi, co jest zmorą przedsiębiorców
Jak odzyskać pieniądze z książeczki mieszkaniowej?
Książeczki mieszkaniowe, popularne w czasach PRL, zakładano z nadzieją na przyspieszenie zakupu własnego lokum. Niestety, z powodu inflacji potężna część tych funduszy wyparowała. Z tego powodu oddźwięk w społeczeństwie był tak duży, że zmusił rząd do wprowadzenia premii gwarancyjnej jako rekompensaty za utracone środki.
Aby odzyskać pieniądze, należy zgłosić się do banku obsługującego rachunek i zarejestrować książeczkę. Następnie można ubiegać się o premię gwarancyjną, której wysokość zależy od ceny metra kwadratowego w budownictwie mieszkaniowym. Po uzyskaniu prawa do wypłaty premii gwarancyjnej składamy wniosek o likwidację książeczki. Można je składać od 1 stycznia do 30 marca roku następującego po roku, w którym książeczka została zarejestrowana.
Jak wykorzystać pieniądze z książeczki mieszkaniowej?
Premia gwarancyjna pozwala na odzyskanie części wartości pierwotnych oszczędności pod warunkiem wykorzystania jej na cele mieszkaniowe. Co to są za cele? Wśród nich Ministerstwo Rozwoju i Technologii na swojej stronie wylicza je dość konkretnie.
Lista obejmuje 15 punktów, wśród których mieszczą się rzeczy takie jak nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, spłatę kredytu, wymianę okien, czy termomodernizację mieszkania lub domu. Szczegółowa lista dostępna jest na stronach rządowych.
Ostateczna kwota wypłaty zależy jednak od wielu czynników, w tym czasu założenia książeczki oraz sumy wpłat. Często wynosi kilka tysięcy złotych, z górnym limitem do 16 tys. zł.
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl