Teściowa – wróg czy przyjaciel?

Teściowa – wróg czy przyjaciel?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

28.05.2010 14:44, aktual.: 28.05.2010 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według badań, jakie przeprowadzili Amerykanie, ponad 60 proc. kobiet narzeka na nienajlepsze stosunki z teściową. Na kiepskie układy z matką żony użala się tylko 15 proc. badanych mężczyzn. Podobno teściową, tak jak i męża, można sobie wychować. Jest to zadanie o wiele cięższe – masz przecież do czynienia z kobietą…

Według badań, jakie przeprowadzili Amerykanie, ponad 60 proc. kobiet narzeka na nienajlepsze stosunki z teściową. Na kiepskie układy z matką żony użala się tylko 15 proc. badanych mężczyzn. Podobno teściową, tak jak i męża, można sobie wychować. Jest to zadanie o wiele cięższe – masz przecież do czynienia z kobietą…

1. Nie bądź ofiarą

Niektóre kobiety w ramach załagodzenia relacji z teściową decydują się na rolę poddańczą. W milczeniu akceptują drobne złośliwości i większe przytyki. Zaciskają zęby, usłyszawszy kolejną uwagę dotycząca wychowywania dzieci, prowadzenia domu i gotowania. Nauka mówienia „nie” to trudna sztuka, zwłaszcza kiedy nie chcemy przy tym skomplikować relacji rodzinnych. Psycholog Teri Apter radzi, aby w nauce asertywności zacząć od metody małych kroków. „Kiedy teściowa w piątek wieczorem informuje: „Wpadniemy do was w weekend, może w sobotę wieczorem”, spróbuj zaooponować „Mamy już plany na sobotę i niedzielę, ale może w przyszłym miesiącu poszukamy jakiegoś wolnego weekendu”. Nauka mówienia „nie” wymaga konsekwencji i siły woli.

2. Zaprzyjaźnij się

Głównym powodem, dla którego synowe i teściowe nie mogą się dogadać, jest naturalna i wrodzona obawa tych drugich, że synowa zabierze im syna i zepchnie ją na pozycję kogoś niepotrzebnego i zbędnego. Pokaż teściowej, że wcale tak nie musi być. Zadzwoń do niej i spytaj o radę w kwestii, na której ona zna się lepiej. Sprawisz jej przyjemność i zaskoczysz ją, komplementując np. jej ciasto drożdżowe: „Mamo, chciałabym się nauczyć, jak je robić. Mamie zawsze wychodzi”. Musisz jednak pamiętać o ustanowieniu granic, w innym przypadku teściowa zacznie dawać Ci dobre rady w każdej kwestii.

3. Nie daj się złapać na przynętę

Niektóre z uwag teściowych przypominają kąsanie meduzy: atakuje znienacka, a ukąszenie bardzo boli. „Hm, twoja sukienka chyba jest za ciasna, tak ci się opina z tyłu i na brzuchu widać fałdki” - słyszysz na rodzinnym obiedzie. Dobrze wiesz, że akcja wywoła kontrakcję, a Twoja najbardziej złośliwa riposta nie pozostanie bez echa, tylko spowoduje tsunami kolejnych złośliwości. Nie daj się wciągnąć w grę w odbijanego. „Sukienka? Nie, jest w porządku? A jak wam się jechało przez te korki” – zmiana tematu to świetny sposób na przerwanie ciągu potencjalnych przytyków.

4. Zatrudnij mężczyznę

To nie Ty jesteś powodem tego, że układy z teściowa przypominają pole minowe. Psycholog dr Apter sugeruje, iż przyczyna leży głębiej i najczęściej wiąże się z relacją między Twoim mężem (chłopakiem), a jego matką. Kiedy pojawia się dziewczyna, relacje z jedyną ważną do tej pory kobietą, jaką była matka, ulegają rozluźnieniu. I nawet jeśli Twój mężczyzna nie poświęca całego swego czasu wolnego Tobie – ona o tym nie wie. Zaproponuj swojemu partnerowi, żeby przynajmniej raz w tygodniu dzwonił do swojej matki, a raz na miesiąc zaprosił ją do Was (także w Twoim imieniu).

5. Zrób pierwszy krok

Pomyśl jak Ty chciałabyś być traktowana, kiedy już będziesz czyjąś teściową i młodsza kobieta pojawi się u boku Twojego syna. Wiesz, że wychowałaś go na fajnego faceta, więc na pewno nie wybrał źle. Teraz musisz przekonać swoją teściową, że też tak jest w Twoim przypadku. Przełamanie lodów jest trudne, ale traktuj to jak ambicjonalne zadanie do wykonania. Klasyczny sposób to kupowanie wspólnego prezentu dla kogoś z rodziny i prośba o jej radę. Zdziwisz się, kiedy ze skorupy strasznej jędzy zacznie wychodzić fajna kobieta, z którą możesz plotkować, opowiadać jak było w pracy i zyskiwać przyjaciela.
Na podst. Cosmopolitan.com Zuzanna Menkes

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (56)
Zobacz także