To już trend. Młodzi coraz częściej chodzą na takie randki
Psycholog Mateusz Grzesiak wyjaśnił, na czym polega nowy i rosnący w popularność sposób randkowania. Specjalista ocenił, że decydując się na sober dating, możemy doświadczyć bardziej autentycznego spotkania.
13.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 08:54
Pierwsza randka potrafi być stresującym wydarzeniem. Przed wyjściem zastanawiamy się, czy znajdziemy wspólny język z nowo poznaną osobą, czy podczas spotkania nie zabraknie nam tematów, a także co się stanie, jeżeli kompletnie się nie dogadamy? Wówczas wiele osób decyduje się na to, aby do posiłku zamówić lampkę wina, piwo lub drinka. Obecnie randkowicze odchodzą od tego pomysłu. Co o tym trendzie sądzi psycholog?
Randkowanie bez alkoholu i innych używek
Sober dating jest określeniem na randki bez alkoholu. Jak się okazuje, coraz więcej osób w wieku 20-34 lat decyduje się na właśnie taki sposób spędzania czasu. Zamiast alkoholu, zamawiają w trakcie spotkania kawę, drink bezalkoholowy, albo lemoniadę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis randkowy Plenty of Fish sober dating nazwał najważniejszym pozytywnym trendem w randkowaniu w 2023 roku. Używki, choć dodają nam odwagi, mogą sprawić, że wcale nie zapoznamy się dobrze z nowo poznaną osobą. Co więcej, przez działanie alkoholu bardzo możliwe, że nie wyłapiemy "czerwonych flag", na które na które zwrócilibyśmy uwagę bez problemu.
"Takie randki są naturalne i prawdziwe. Czujemy na nich to, co autentycznie przeżywamy, np. lęk albo entuzjazm. Zachowujemy się tak, jak nakazują nam nawyki i sytuacja, bez wyparć czy udawania kogoś innego powodowanych przez alkohol czy narkotyki" - zwrócił uwagę psycholog Mateusz Grzesiak w trakcie rozmowy z serwisem dziendobry.tvn.pl.
Liczby mówią same za siebie
Ekspert podkreślił, że młodsze pokolenia spożywają mniej alkoholu od starszych. Tendencja cały czas jest spadkowa - pokolenie Z pije o 20 proc. napojów alkoholowych mniej niż milenialsi.
"To nie jest trend, tylko wyraźna tendencja związana z odchodzeniem od alkoholu. Są same zalety takiego randkowania i bardzo dobrze, że młodzi ludzie lepiej radzą sobie z problemami swoich rodziców. Gdy spędzamy z kimś czas, chcemy być obecni, mieć dostęp do emocji i intelektu, mieć naturalne reakcje. Alkohol by to wszystko zniekształcił i na randce bylibyśmy kimś innym. To oszukiwanie siebie i innych" - tłumaczył Mateusz Grzesiak.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl