To niemiecki sposób na wilgoć w domu. Później sobie podziękujesz

Pozbycie się nadmiernej wilgoci w mieszkaniu może być wyzwaniem, szczególnie w okresie zimowym. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą uporać ci się z tym problemem raz na zawsze. Jednym z nich jest radykalne wietrzenie.

Niemiecki sposób na wilgoć
Niemiecki sposób na wilgoć
Źródło zdjęć: © Getty Images | Construction Photography/Avalon

Istnieje wiele skutecznych, a zarazem niedrogich metod, które mogą pomóc w walce z nadmiarem wilgoci w mieszkaniu. Zanim zdecydujesz się wydać pieniądze na specjalistyczne środki czy fachowców, wypróbuj metod, które są używane w Niemczech. Spróbuj, a nie pożałujesz.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Nadmierna wilgoć w domu to poważny problem, z którym zmaga się wiele osób. Najczęściej objawia się poprzez zaparowane okna oraz skraplającą się na nich wodę. Zjawisko to występuje, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem znacząco się różni. Często stoi za tym także niesprawna wentylacja czy brak wietrzenia mieszkania, ponieważ zbyt mały przepływ powietrza sprawia, że wilgoć gromadzi się wewnątrz domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprytne triki na sprzątanie

Niestety jeśli nie zwalczymy skutecznie wilgoci, może ona doprowadzić do nieprzyjemnych skutków. Grzyby, pleśń i roztocza rozwijające się w wilgotnym środowisku mogą powodować poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza dla osób z osłabionym układem odpornościowym czy skłonnościami do alergii.

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Regularne wietrzenie mieszkanie, umożliwia maksymalny przepływ i wymianę powietrza, co ogranicza powstawaniu wilgoci. Jak podaje "The Sun" eksperci zalecają przeprowadzanie tego procesu trzy razy dziennie od 5 do 10 minut w okresie zimowym - "niemieckim sposobem" określane jest otwieranie okien na oścież, bez względu na temperaturę na zewnątrz. Sposób ma nawet swoją nazwę - Stoßlüften. W kuchni najlepiej robić to po gotowaniu, a w łazience tuż po kąpieli.

W celu ograniczenia wilgoci dodatkowo warto zwrócić uwagę na stan wentylacji w mieszkaniu, ponieważ niesprawne kanały wentylacyjne mogą sprzyjać gromadzeniu się nadmiaru wody w powietrzu.

Dobrym sposobem, który może być pomocny w walce z wilgocią, jest także nałożenie folii bąbelkowej na okna. Folia działa jak dodatkowa warstwa, która zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu i zmniejsza kondensację wilgoci na szybach. Dzięki tej metodzie zmniejsza się różnica temperatury pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a powierzchnią okna, co zapobiega skraplaniu się wody na szybach.

Często za nadmierną wilgocią stoi również mokre pranie, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym suszy się w warunkach domowych. Aby to ograniczyć, wystarczy położyć suszarkę z praniem obok grzejnika i nakryć ją prześcieradłem wraz z kaloryferem. To z pewnością przyspieszy proces schnięcia, jednak nie jest to metoda, która w pełni rozwiąże problem gromadzącej się wilgoci.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)