Trądzik dorosłych – jak się go pozbyć?
22.10.2015 15:12, aktual.: 15.11.2015 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wypryski, błyszczące czoło i nos, zaczerwieniona skóra, zaskórniki to zmora wyłącznie nastolatków? Niekoniecznie, czasami trądzik występuje u trzydziesto i czterdziestolatków, nawet u osób, które nie miały problemów z cerą w okresie dojrzewania. Leczenie trądziku dorosłych jest trudne i nie polega wyłącznie na odpowiedniej pielęgnacji. Czasami, by pozbyć się problemu trzeba całkowicie zmienić styl życia.
Wypryski, błyszczące czoło i nos, zaczerwieniona skóra, zaskórniki to zmora wyłącznie nastolatków? Niekoniecznie, czasami trądzik występuje u trzydziesto i czterdziestolatków, nawet u osób, które nie miały problemów z cerą w okresie dojrzewania. Leczenie trądziku dorosłych jest trudne i nie polega wyłącznie na odpowiedniej pielęgnacji. Czasami, by pozbyć się problemu trzeba całkowicie zmienić styl życia.
Po trzydziestce kobiety szykują się do walki z pierwszymi zmarszczkami, wybierając kosmetyki, które pomagają utrzymać jędrność i elastyczność skóry. Tymczasem coraz więcej osób trafia do gabinetów kosmetycznych i dermatologicznych z typowymi objawami trądziku – wypryski i grudki widoczne są przeważnie na linii żuchwy i na brodzie, a nos pokrywają zaskórniki. Lekarze oszacowali, że trądzik dorosłych to problem, który dotyczy około 10 procent ludzi w grupie wiekowej 30 – 50 lat. Przeważnie jest to utrapienie kobiet.
Twarz obsypana krostkami i zaczerwieniona, podrażniona skóra to problem, który potrafi uprzykrzyć życie nastolatkowi, choć w młodym wieku jest to zjawisko powszechne, które nikogo nie dziwi. Na rynku znaleźć mnóstwo kosmetyków stworzonych do pielęgnacji cery młodej i trądzikowej. Osoba dorosła zmagająca się z trądzikiem przeżywa potrójny stres – nie wie, co jest przyczyną problemów skórnych, nie ma pojęcia, jak się ich pozbyć, nieestetyczne zmiany na twarzy budzą dyskomfort psychiczny.
Problemy ze skórą są szczególnie frustrujące dla kobiet, które z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, muszą dbać o nienaganny wygląd. Cameron Diaz, jedna z najbardziej znanych gwiazd Hollywood i najpiękniejszych kobiet świata, od lata zmaga się z problematyczną, trądzikową cerą. Jej zmorą są nie tylko wypryski i zaczerwienienia na twarzy, ale także paparazzi, czyhający na to, by zrobić jej zdjęcie bez makijażu.
W przypadku nastolatków wytłumaczenie, czym spowodowany jest trądzik, jest proste – wszystkiemu winna jest tzw. „burza hormonalna”, gruczoły produkują za dużo sebum, pory zatykają się, w efekcie na twarzy mnożą się wypryski i zaskórniki. Trądzik u osób dorosłych to problem bardziej skomplikowany, nie wynika bowiem jedynie z zaburzeń hormonalnych, ale także spowodowany jest nieodpowiednią dietą, stresem, pielęgnacją opartą na źle dobranych kosmetykach, przemęczeniem.
Dlatego leczenie schorzenia nie jest proste i często wymaga połączenia terapii antybiotykowej z odpowiednią pielęgnacją oraz dietą. Dobre efekty przynosi stosowanie preparatów na bazie retinolu (witaminy A)
, ponieważ hamuje produkcję łoju i stymuluje odnowę naskórka. A więc nie tylko pomaga pozbyć się trądziku, ale także opóźnia powstawanie zmarszczek i likwiduje potrądzikowe przebarwienia. Działanie przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe ma także witamina C, kolejny ważny składnik kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej u osób dorosłych.
Warto pamiętać, że preparaty, które zawierają aktywne substancje, mają bardzo intensywne działanie. Lepiej nie eksperymentować z nimi na własną rękę, tylko zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa.
W gabinecie kosmetycznym osoby z trądzikiem mogą skorzystać z zabiegu złuszczania za pomocą kwasów. Bardzo skuteczny w tym przypadku jest kwas pirogronowy lub glikolowy. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów może być cera wrażliwa ze skłonnością do pękających naczynek. Nie można też przeprowadzać głębokich peelingów, gdy stosujemy preparaty z witaminą A lub C, które także mają właściwości złuszczające.
W przypadku trądziku dorosłych lepiej dmuchać na zimne. Próby samodzielnej walki z problemem mogą pogorszyć stan cery. Pomoc dermatologa lub kosmetologa może okazać się niezbędna. Z pewnością nie należy też sięgać po kosmetyki dla nastolatków, które za bardzo wysuszają skórę, u osób dorosłych takie produkty dodatkowo podrażnią cerę. Wyprysków ropnych nie wolno samodzielnie wyciskać lub przekłuwać igłą.
Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta