FitnessTrampolina do ćwiczeń. Poznaj zalety fitnessu na trampolinach

Trampolina do ćwiczeń. Poznaj zalety fitnessu na trampolinach

Trampolina do ćwiczeń. Poznaj zalety fitnessu na trampolinach
Źródło zdjęć: © iStock.com | viki2win

06.11.2018 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fitness na trampolinach to skuteczna metoda na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Zaletą ćwiczeń na trampolinie jest połączenie dużej dawki wysiłku fizycznego ze świetną zabawą. Na czym polega fitness na trampolinach i jakich efektów można się spodziewać po treningach jumping fitness?

Ćwiczeniach na trampolinie - ile można spalić?

Ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness, to aktywność fizyczna polecana szczególnie osobom odchudzającym się. Podczas treningów bowiem, w zależności od ich intensywności, w ciągu godziny można spalić nawet 800-1000 kcal. Efekty 10 minut dobrej zabawy można porównać do 30-minutowego biegania. Ćwiczenia na trampolinie ujędrniają pośladki, wzmacniają mięśnie brzucha i nóg, a także podnoszą wydolność organizmu.

Na czym polega fitness na trampolinach?

Pierwsza mini trampolina została zaprojektowana pod koniec lat 30. ubiegłego stulecia, a opatentowano ją w 1975 roku. W Polsce ćwiczenia na trampolinie dopiero zaczynają zdobywać popularność, a kluby fitnessowe coraz częściej włączają tę aktywność do swoich ofert. Skakanie na trampolinie kojarzy się z dziecięcą zabawą i pomimo frajdy ze skakania, fitness na trampolinach to sport, który daje mocny wycisk.

Fitness na trampolinach należy do treningów cardio, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń w rytm muzyki. Ćwiczenia wykonywane w ramach tej aktywności mogą być bardzo spokojne i polegać na lekkim kołysaniu się na trampolinie, ale także mogą maksymalnie angażować mięśnie brzucha, ud i pośladków.

Fitness na trampolinach zapewnia zaangażowanie niemal wszystkich partii mięśni, a sprężysta powierzchnia trampoliny zapewnia amortyzację ruchów, dzięki czemu jumping fitness nie obciąża się stawów.

Zalety fitnessu na trampolinach

Fitness na trampolinach zbiera liczne pozytywne recenzje. Najważniejszą zaletą ćwiczeń na trampolinie jest jednoczesne wzmacnianie, rozciąganie i uelastycznianie dużych grup mięśni, w tym ramion, brzucha, nóg czy grzbietu. Fitness na trampolinie jest idealnym treningiem cardio, który pozwala w krótkim czasie spalać duże ilości kalorii. Regularne ćwiczenia na trampolinie pozwalają w szybkim tempie pozbyć się tkanki tłuszczowej, oczyścić organizm z toksyn i uregulować metabolizm.

Jumping fitness wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i utrzymywanie równowagi. Fitness na trampolinie znacznie zwiększa wydzielanie się endorfin, co z kolei redukuje nadmierny stres. Ćwiczenia na trampolinie nie obciążają stawów, a dodatkowo są polecane osobom wymagającym rehabilitacji po operacjach czy urazach. Skakanie na trampolinie wywiera również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układów oddechowego i krążenia.

Przeciwwskazania do jumping fitness

Fitness na trampolinach to aktywność polecana praktycznie wszystkim. Jednak, tak jak każda inna aktywność fizyczna, nie jest zalecana osobom z różnymi dolegliwościami czy schorzeniami. Fitness na trampolinach nie jest polecany osobom, które zmagają się chorobami kręgosłupa czy kości.

Trampolina nie jest także odpowiednim pomysłem dla osób ze znaczną nadwagą. Każda trampolina posiada swoją nośność, czyli maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie udźwignąć. Standardowe trampoliny do ćwiczeń są przeznaczone dla osób do 100-120 kg. Z fitnessu na trampolinach powinny również zrezygnować kobiety w ciąży oraz tuż po porodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także