Trwa ładowanie...
zawał serca
07-03-2011 17:33

Trzy kawy dziennie chronią przed zawałem

Izraelscy naukowcy z Centrum Medycznego Szeba twierdzą, że trzy filiżanki kawy dziennie chronią przed zawałem.

Zdaniem badaczy, spożycie takiej ilości kofeiny, jaką zawierają trzy filiżanki kawy, jest dobre dla systemu krążenia i chroni przed zawałem serca.

Trzy kawy dziennie chronią przed zawałemŹródło: AFP
d3fwo36
d3fwo36

Izraelscy naukowcy z Centrum Medycznego Szeba twierdzą, że trzy filiżanki kawy dziennie chronią przed zawałem. Zdaniem badaczy, spożycie takiej ilości kofeiny, jaką zawierają trzy filiżanki kawy, jest dobre dla systemu krążenia i chroni przed zawałem serca. Dowodzące tej tezy wyniki badań zamieścili w ostatnim numerze pisma "American Journal of Cardiology".

Tymczasem obecnie kardiolodzy na ogół radzą pacjentom, by ograniczyli picie kawy argumentując, że podwyższa ono ciśnienie i przyspiesza puls, co powoduje, że serce potrzebuje więcej tlenu, by normalnie funkcjonować.

Zespół pod kierunkiem prof. Michaela Szechtera, dyrektora oddziału badań klinicznych w Instytucie Serca w Centrum Medycznym Szeba, zbadał skutki spożycia kofeiny dla układu sercowo-naczyniowego. Przebadano 80 dorosłych osób, z czego połowa była zdrowa, a drugą połowę stanowili pacjenci z problemami kardiologicznymi.

d3fwo36

Uczestnicy eksperymentu przychodzili dwukrotnie, w odstępie tygodnia, do położonego w obrębie telawiwskiej metropolii instytutu, gdzie aplikowano im za każdym razem 200-miligramową pigułkę. Raz było to placebo, a następnie kofeinowy ekwiwalent trzech filiżanek kawy lub odwrotnie. Ani lekarze, ani pacjenci nie wiedzieli jednak, która pigułka jest aplikowana danego dnia.

Godzinę po zażyciu przez pacjenta tabletki, pobierano od niego próbki krwi oraz badano metodą dopplerowską przepływ krwi w naczyniach ręki, by stwierdzić, jak funkcjonuje wyścielający ją śródbłonek. "Gdy ta warstwa jest uszkodzona, rozwija się arterioskleroza" - wyjaśnił Szechter.

d3fwo36
d3fwo36

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fwo36