Trwa ładowanie...
roztocza
DFR
01-11-2022 21:27

Trzymaj z daleka od łóżka. Inaczej zrujnujesz sobie zdrowie

Roztocza pojawiają się w naszych domach przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Wszystko przez okres grzewczy, który sprawia, że w mieszkaniach podnosi się temperatura oraz wilgotność. Na szczęście możemy uchronić się przed popularnymi błędami, które sprawiają, że roztoczy jest więcej.

Roztocza uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotnośćRoztocza uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotnośćŹródło: Adobe Stock
d3878ez
d3878ez

Roztocza to mikroskopijne niewidoczne gołym okiem organizmy, które są groźne dla naszego zdrowia. Powodują nieprzyjemne dolegliwości, jak katar, kaszel, duszności, alergie oraz problemy skórne.

Co zabija roztocza? O tych zasadach pamiętaj

Jak się pozbyć roztoczy z domu? Ważnym czynnikiem jest regularne wietrzenie mieszkania, zwłaszcza sypialni oraz wystawianie materaca i poduszek na działanie światła słonecznego - wystarczy regularnie wietrzyć pościel na balkonie. Nie wolno też zapominać o częstej zmianie pościeli, przynajmniej raz w tygodniu, a także o praniu jej w temperaturze co najmniej 60 stopni. To kluczowa czynność w pozbyciu się roztoczy. Pierz również firanki, zasłony i ręczniki i regularnie odkurzaj i sprzątaj mieszkanie, zwłaszcza przestrzeń pod łóżkiem i obok niego.

Roztocza uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Istotne jest więc jej zmniejszenie - możemy korzystać chociażby z pochłaniaczy wilgoci. Pamiętaj też, żeby nie suszyć prania na kaloryferze i w miarę możliwości korzystać z automatycznej suszarki lub wynosić pranie do suszarni.

Roztocza w pościeli zagrażają zdrowiu. Nie popełniaj tych błędów

Roztocza pojawiają się też częściej przez niektóre błędy, jakie popełniamy w sypialni. Często wpuszczamy na łóżko nasze zwierzęta domowe, tymczasem sierść psów czy kotów jest doskonałym pokarmem dla roztoczy. Zdecydowanie lepiej z tego zrezygnować.

d3878ez

Ważne jest też, żeby nie kłaść się na pościeli w ubraniu, w którym spędzamy dzień, tylko przebierać się w świeżą i czystą piżamę - w ten sposób nie dopuścimy do przeniesienia na łóżko nie tylko ewentualnych roztoczy, ale również bakterii. Ważne też, żeby regularnie zmieniać strój do spania. Niestety wiele osób popełnia tu poważny błąd i zakłada nową, upraną piżamę zbyt rzadko. Tymczasem najlepiej robić to maksymalnie co trzy dni, a jeśli mamy tendencję do pocenia się, nawet codziennie. W ten sposób nie będziemy ryzykować, że roztocza rozwiną się w pościeli.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3878ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3878ez