Trwa ładowanie...
roztocza
DFR
01-11-2022 21:27

Trzymaj z daleka od łóżka. Inaczej zrujnujesz sobie zdrowie

Roztocza pojawiają się w naszych domach przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Wszystko przez okres grzewczy, który sprawia, że w mieszkaniach podnosi się temperatura oraz wilgotność. Na szczęście możemy uchronić się przed popularnymi błędami, które sprawiają, że roztoczy jest więcej.

Roztocza uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotnośćRoztocza uwielbiają wysoką temperaturę i wilgotnośćŹródło: Adobe Stock
d16cg7n

Roztocza to mikroskopijne niewidoczne gołym okiem organizmy, które są groźne dla naszego zdrowia. Powodują nieprzyjemne dolegliwości, jak katar, kaszel, duszności, alergie oraz problemy skórne.

Co zabija roztocza? O tych zasadach pamiętaj

Jak się pozbyć roztoczy z domu? Ważnym czynnikiem jest regularne wietrzenie mieszkania, zwłaszcza sypialni oraz wystawianie materaca i poduszek na działanie światła słonecznego - wystarczy regularnie wietrzyć pościel na balkonie. Nie wolno też zapominać o częstej zmianie pościeli, przynajmniej raz w tygodniu, a także o praniu jej w temperaturze co najmniej 60 stopni. To kluczowa czynność w pozbyciu się roztoczy. Pierz również firanki, zasłony i ręczniki i regularnie odkurzaj i sprzątaj mieszkanie, zwłaszcza przestrzeń pod łóżkiem i obok niego.

Roztocza uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Istotne jest więc jej zmniejszenie - możemy korzystać chociażby z pochłaniaczy wilgoci. Pamiętaj też, żeby nie suszyć prania na kaloryferze i w miarę możliwości korzystać z automatycznej suszarki lub wynosić pranie do suszarni.

d16cg7n

Roztocza w pościeli zagrażają zdrowiu. Nie popełniaj tych błędów

Roztocza pojawiają się też częściej przez niektóre błędy, jakie popełniamy w sypialni. Często wpuszczamy na łóżko nasze zwierzęta domowe, tymczasem sierść psów czy kotów jest doskonałym pokarmem dla roztoczy. Zdecydowanie lepiej z tego zrezygnować.

Ważne jest też, żeby nie kłaść się na pościeli w ubraniu, w którym spędzamy dzień, tylko przebierać się w świeżą i czystą piżamę - w ten sposób nie dopuścimy do przeniesienia na łóżko nie tylko ewentualnych roztoczy, ale również bakterii. Ważne też, żeby regularnie zmieniać strój do spania. Niestety wiele osób popełnia tu poważny błąd i zakłada nową, upraną piżamę zbyt rzadko. Tymczasem najlepiej robić to maksymalnie co trzy dni, a jeśli mamy tendencję do pocenia się, nawet codziennie. W ten sposób nie będziemy ryzykować, że roztocza rozwiną się w pościeli.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16cg7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cg7n