Twój sposób na upał
Lato to sezon świeżych owoców i warzyw. To bardzo dobra okazja, aby zamiast rosołu czy schabowego, podać na obiad chłodnik lub zupę owocową.
16.07.2007 | aktual.: 29.06.2010 12:12
Lato to sezon świeżych owoców i warzyw. To bardzo dobra okazja, aby zamiast rosołu czy schabowego, podać na obiad chłodnik lub zupę owocową.
Przepisy na te zupy są stałym elementem zarówno kuchni polskiej jak i światowej. Są smaczne, zdrowe, lekkostrawne, niskokaloryczne i niedrogie. Wśród bardzo wielu ciekawych przepisów, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Niezastąpiony chłodnik
Często bazą chłodnika jest kefir, jogurt, śmietana, kwaśne mleko lub maślanka, a dodatki zależą już od upodobań i kulinarnej wyobraźni. Jednak zimną zupę należy przygotować koniecznie z świeżych warzyw lub owoców. Chłodnik powinien mieć wyrazisty smak.
Warzywne chłodniki doprawia się solą, pieprzem, papryką, gałką muszkatołową, imbirem i ziołami. Natomiast, zupy owocowe cukrem, sokiem z cytryny, goździkami, cynamonem i wanilią.
Jako dodatek do zimnych zup warzywnych można podać: jajka na twardo, paluszki, krakersy, grzanki, ziemniaki w mundurkach. Z kolei do zup owocowych: kluseczki, makaron, herbatniki, biszkopty, bezy, ciasto drożdżowe, groszek ptysiowy.
Chłodnik litewski
Typowo polski chłodnik (chłodnik litewski, chołodziec) przyrządza się na bazie botwiny. W przepisie Józefa Schmidta z 1854 wymieniona jest garść botwiny. Zawierał on sporo pokrojonej cielęcej pieczeni, rozdrobnionej ryby i szparagów, a przede wszystkim szyjek rakowych.
Polecamy przepisy
Więcej przepisów Dziś do tej zupy dodaje się botwinę wraz z buraczkami, rzodkiewkę, świeżego ogórka oraz pieczoną cielęcinę lub kurczaka. Przygotuj:
1,5 l zsiadłego mleka (lub kefiru), 250 ml śmietany, 40 dag botwinki, 1/2 pęczka szczypiorku, 1/2 pęczka koperku, 3 jajka ugotowane na twardo, 10-15 dag pieczonej cielęciny lub kurczaka, 10-15 dag, świeżych ogórków 10-15 dag rzodkiewek sól, pieprz, cukier, cytryna, koncentrat czerwonego barszczu lub wywar z buraków.
Wykonanie:
Botwinkę przebrać, opłukać, pokroić w paski, ugotować w wodzie lekko zakwaszonej cytryną. Rzodkiewki umyć i pokroić w półplasterki, ogórki obrać, umyć i pokroić w paski. Koperek i szczypiorek przebrać, umyć i posiekać. Mleko połączyć ze śmietaną, roztrzepać, dodać przestudzoną botwinkę, rzodkiewki, ogórek, posiekaną zieleninę, pokrojone w paski mięso. Doprawić koncentratem czerwonego barszczu lub wywarem z buraków. Posolić i popieprzyć do smaku. Zupę schłodzić (najlepiej przez kilka godzin). Podawać z jajkami pokrojonymi na ćwiartki. Aby zaostrzyć smak chłodnika, dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku.
Wiele receptur
Wbrew pozorom, chłodnik to nie tylko zimny barszcz z botwiny. W kuchni światowej istnieje setki przepisów na zimne zupy, które z tradycyjnym chłodnikiem nie mają nic wspólnego.
Bułgarskie tara-tora
Bułgarzy specjalizują się w tara-tora – jest to ogórkowo-jogurtowa mieszanka z dodatkiem siekanych orzechów włoskich i kolendry.
Natomiast na południu Europy popularne są m. in chłodnik awokadowy z tuńczykiem i chłodnik melonowy z szampanem i pieprzem cayenne.
Na Ukrainie i w Rosji podaje się okroszkę. Istnieją jej różne wersje: z mięsem, rybą lub grzybami. Prawdziwa, tradycyjna okroszka to chłodnik z surowymi warzywami np: marchewką, ogórkiem i rzepą zmiksowanymi z odrobiną mięsa, gotowanymi ziemniakami w mundurkach, brukwią i jajkami na twardo; na mleku i koniecznie kwasie chlebowym. Do smaku doprawia się koperkiem, młodą cebulką, cukrem, solą i musztardą.
Natomiast w Wielkiej Brytanii bardzo lubiana jest zimna zupa z truskawek z dodatkiem zielonego pieprzu i whisky.
Polecamy przepisy
Więcej przepisów Hiszpańskie gazpacho
Najsłynniejszy na świecie chłodnik to hiszpańskie gazpacho – przygotowuje się go z doprawionych octem, czosnkiem i oliwą z oliwek: pomidorów, ogórków, cebuli, papryki. Znanych jest wiele odmian. W Andaluzji podaje się pozbawione pomidorów ajoblanco malagueno, czyli białe gazpacho, przyrządzane z chleba, czosnku, octu, oliwy i migdałów.
Gazpacho: 1/2 kg pomidorów, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, 1 surowy ogórek, 1 papryka zielona, 1 papryka czerwona, sól, pieprz, oliwa, grzanka z bułki.
Obrane pomidory, ogórek i jedną cebulę zmiksować na płynną masę. Dodać czosnek utarty z solą. Dolać łyżkę oliwy i dosypać pieprzu do smaku. Jeśli masa zbyt gęsta, dolać zimnej przegotowanej wody. Wstawić do lodówki. Obie papryki, drugą cebulę i grzankę pokroić bardzo drobno i wrzucić do gazpacho tuż przed podaniem. Podawać bardzo zimne.
Zupy z owoców
Słodką odmianą tych zup są chłodniki owocowe, podobnie jak wiele chłodników warzywnych można przyrządzić się z dodatkiem mleka, jogurtu lub maślanki lub z dodatkiem soku lub przecieru owocowego – uzyskamy wtedy klasyczną zupę owocową. Można ją zagęścić kisielem, mączką ziemniaczaną albo zabielić śmietanką, jogurtem, kefirem.
Do chłodników owocowych nadają się praktycznie wszystkie rodzaje owoców: wiśnie, śliwki, maliny, poziomki, truskawki, jeżyny, porzeczki, czarne jagody, pomarańcze, jabłka, gruszki, agrest, dereń, a nawet głóg i migdały. Na Węgrzech serwuje się latem gyümölesleves, czyli zimną zupę z różnych owoców.
Warto korzystając z sezonu na świeże owoce i warzywa, zmienić swój jadłospis na zdrowszy i mniej kaloryczny. Przy okazji wypróbowując ciekawe i smaczne przepisy.