Trwa ładowanie...

Tym emerytom przysługuje 5 tys. zł. Oto warunek

Pewna grupa seniorów może liczyć na specjalne świadczenie wynoszące blisko pięć tysięcy złotych miesięcznie. Obecnie to specjalne świadczenie otrzymuje ponad 2,6 tys. osób, które spełniają jeden warunek.

Ta grupa emerytów może liczyć na dodatkowe wsparcieTa grupa emerytów może liczyć na dodatkowe wsparcieŹródło: Adobe Stock
d1lkml3
d1lkml3

W dobie inflacji i wzrostu cen każde dodatkowe pieniądze to istotna kwestia dla wielu seniorów. Na dożywotni dodatek specjalny mogą liczyć jednak wybrani seniorzy, a dokładnie tacy, którzy osiągnęli konkretny wiek. Świadczenie przyznawane jest na stałe i wypłaca się je co miesiąc.

Emerytura honorowa. Komu przysługuje?

Dodatkowe świadczenie, czyli emerytura honorowa, przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat, niezależnie od tego, jakie składki zostały przez nie wypracowane. Potocznie więc świadczenie nazywane jest też "emeryturą stulatka".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Wysokość świadczenia zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu urodzin konkretnego stulatka. Do końca lutego 2023 roku wynosić będzie 4944,79 zł brutto, więc taką kwotę co miesiąc, oprócz dotychczasowych świadczeń, otrzymywać będzie stuletni senior.

d1lkml3

Wysokość świadczenia

Co istotne - jak powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową - "raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości". Obecnie honorowe świadczenia pobiera 2689 osób.

Dlatego osoby, które do 28 lutego br. ukończą 100 lat, będą otrzymywały co miesiąc obecną stawkę i ta kwota nie będzie już podlegać corocznej waloryzacji. 1 marca 2023 roku zostanie ustalona nowa kwota świadczenia honorowego i będzie obowiązywała do końca lutego 2024 roku.

Świadczenia honorowe dla stulatków wypłaca nie tylko ZUS, ale także KRUS oraz resortowe zakłady emerytalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lkml3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lkml3