Blisko ludziUczmy nasze dzieci pomagać innym. To wzruszające wideo pokazuje, że wystarczą małe gesty

Uczmy nasze dzieci pomagać innym. To wzruszające wideo pokazuje, że wystarczą małe gesty

Uczmy nasze dzieci pomagać innym. To wzruszające wideo pokazuje, że wystarczą małe gesty
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Marta Dragan
06.06.2017 10:50, aktualizacja: 08.06.2017 08:32

Wzruszający film, który podbija sieć, zwraca uwagę na dwa bardzo ważne tematy, czyli niedożywienie dzieci i wrażliwość otoczenia na ten problem. Wideo uczy empatii, życzliwości i troski o innych. Jeżeli jeszcze go nie oglądaliście, koniecznie zróbcie to w obecności waszych dzieci. I zastanówcie się, czy one potrafią troszczyć się o siebie nawzajem.

Krótkie wideo pokazuje, jak wygląda przerwa śniadaniowa w szkole. Podczas, gdy wszystkie dzieci z uśmiechem na ustach zajadają się pysznościami przygotowanymi przez rodziców, jeden chłopczyk zauważa, że jego pudełko śniadaniowe jest puste. Smutny zgłasza nauczycielce chęć wyjścia na korytarz. Tam gasi pragnienie, pijąc wodę. Po powrocie do klasy chce schować do plecaka pustą śniadaniówkę, ale nagle czuje, że jest jakby cięższa. Otwiera ją i ku zdziwieniu znajduje w niej pełno smakołyków. Uśmiech sam pojawia się na jego twarzy.

Każde dziecko dało mu coś od siebie - winogrono, paprykę, kanapki. Zrobiły to z wielką klasą, nie oczekując podziękowań. Największą radość sprawił im uśmiech ich kolegi. To szczęśliwe zakończenie pokazuje, jak niewiele trzeba, aby komuś bardzo pomóc. Wystarczył mały gest, a dla tego chłopca znaczył tak wiele.

Wideo, które uwrażliwia na dostrzeganie ludzkich problemów stworzyła instytucja Bufdir. Organizacja odpowiada w Norwegii za usługi związane z opieką nad dziećmi, doradztwo rodzinne, adopcje. Ten krótki film powinnien być prezentowany również w polskich mediach, bo niedożywione dzieci to jeden z głównych problemów, z jakimi zmagają się polskie szkoły. O zmniejszenie skali zjawiska walczy w Polsce wiele organizacji. To nie wystarcza, a może inaczej - to nie zwalnia nas z obowiązku troszczenia się o te dzieci. Pamiętajcie, że największą bolączką wychowawców jest to, że głodne dzieci często nie proszą o pomoc.

W Polsce najbardziej niedożywione są dzieci właśnie między 6. a 12. rokiem życia. Problem dotyczy aż 800 tys. dzieci - wynika z raportu "Głód i niedożywienie dzieci w Polsce" opracowanego przez Dom Badawczy Maison. Badanie zleciła Polska Fundacja Pomocy Dzieciom "Maciuś". Dlatego tak ważne jest nauczenie dzieci spostrzegawczości i zrozumienia dla potrzebujących. Nie jesteśmy w stanie polepszyć warunków finansowych niektórych rodzin, ale możemy uwrażliwiać swoje pociechy na pomoc innym. Ważne, aby zauważały czyjś ból, cierpienie, choroby i niedożywienie. Pomoc to coś pięknego.

Obraz
© Facebook.com
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także