Ukośnice

Ukośnice

Ukośnice
Źródło zdjęć: © WP.PL
06.08.2009 12:14, aktualizacja: 06.08.2009 12:28

„Ukośnica” - w Polsce (od ukośnego ustawienia liści przy nasadzie), a „Begonia” - dla reszty świata (od nazwiska francuskiego botanika – amatora, M. Begona) – taką nazwę otrzymała piękna, krucha roślina, której ozdobą - w zależności od gatunku – są liście lub kwiaty.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Rodzaj Begonia, należący do rodziny begoniowatych (Begoniacae), liczy około 1500 gatunków. Rosną w strefie tropikalnej i subtropikalnej na całym świecie. Z ich krzyżówek otrzymano wiele mieszańców, które nadają się do uprawy w pomieszczeniach.

Poszczególne gatunki begonii różnią się wielkością, pokrojem i tempem wzrostu. Spotkać możemy kilkucentymetrowe miniaturki, kilkudziesięcio centymetrowe formy krzewiaste, prawie 2-metrowe okazy drzewiaste, a także pnącza. Podzielone zostały - ze względu na wygląd - na begonie o ozdobnych liściach, o ozdobnych kwiatach oraz begonie krzewiaste.

Begonie o ozdobnych liściach mają ułożone naprzemiennie niesymetryczne, sercowate, wielobarwne liście o różnej wielkości. Kwitną, ale ich kwiaty są niepozorne i najlepiej jest je usuwać w momencie pojawienia się pąków. Najbardziej cenione są:

- Begonia królewska (Begonia rex)
- Begonia Masona (Begonia masoniana)
- Begonia koralowa (Begonia corallina)

Begonie o ozdobnych kwiatach możemy podzielić dodatkowo na wielkokwiatowe i drobnokwiatowe. Należą do nich:

- Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida , syn. B. tuberosa) – na roślinie stale kwitnie tylko kilka wielkich kwiatów, podobnych do róży. Kwiaty, które przekwitły zastępowane są przez kolejne rozwijające się pąki.
- Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens, syn. B. cucullata) – drobne kwiatki obficie kwitną przez całe lato.

Cechą charakterystyczną begonii jest rozdzielnopłciowość – rośliny te wytwarzają osobno kwiaty żeńskie i męskie.
Begonie krzewiaste mają charakterystyczne drewniejące łodygi. Liście - jak u wszystkich begonii – serowate i nieregularne. Kwiaty, zebrane w grona, zakwitają latem. Ozdobą są zarówno liście, jak i wiszące kwiaty.

- Begonia haageana - tworzy liście zielone, owłosione, od spodu purpurowo fioletowe;
- Begonia coccinea - ma zielone liście ze srebrnymi kropkami;
- Begonia metallica - ma liście mniejsze, pokryte srebrnymi włoskami.

Rośliny te możemy podzielić również ze względu na typ korzeni na bulwiaste, kłączowe i o korzeniach włóknistych (jednoroczne).

Begonie są bardzo popularne, ze względu na niekłopotliwą uprawę. Nadają się dla początkujących ogrodników. Rozmnażają się bardzo łatwo z sadzonek wierzchołkowych ukorzenianych w wodzie oraz sadzonek liściowych. Istnieje wiele odmian begonii powstałych w wyniku krzyżowania i każda „coś w sobie ma”.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także