FitnessUkryte powody twojego zmęczenia

Ukryte powody twojego zmęczenia

Ukryte powody twojego zmęczenia
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Syndrom przewlekłego zmęczenia? O tej porze roku dotyczy większości z nas.

Syndrom przewlekłego zmęczenia? O tej porze roku dotyczy większości z nas. Po przespanej nocy budzisz się nieprzytomna, a pod makijażem ukrywasz podpuchnięte oczy. W pracy zaczynasz działać dopiero po dwóch kawach. Bywa, że przyczyną spadku energii i uczucia znużenia są ukryte powody, o których nie masz nawet pojęcia.

Nigdy więcej nie włączaj drzemki w telefonie, tylko wstawaj równo z budzikiem. Spanie do ostatniej możliwej minuty może wyrządzać więcej krzywdy niż pożytku. A to dlatego, że zanim zaczniesz nowy dzień twój organizm musi mieć czas na rozruch. Stres spowodowany zaspaniem i poranne działanie w pośpiechu odbija się negatywnie na reszcie dnia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Harwardu dają jasny przekaz: ludzie, którzy wstają wcześnie rano lepiej radzą sobie z problemami od tych, którzy zarywają noce i przesypiają poranki. Są także bardziej kreatywni i wydajni w pracy.

1 / 7

Źle dobierasz towarzystwo

Obraz
© 123RF.COM

Narzekanie, użalanie się nad sobą, smutne rozmowy przy kawie w pracy. Masz wokół siebie pesymistyczne charaktery? Uwaga! Badania donoszą, że wiecznie narzekający ludzie wokół nas sprawiają, że szybciej się męczymy i tracimy energię. Wprost odwrotnie działają na nas optymiści, którzy biorą z życia tylko to, co najlepsze. Bierz z nich przykład!

2 / 7

Odkładasz trening na później

Obraz
© 123RF.COM

Nawet jeśli padasz z nóg idź na spacer lub przebiegnij się po parku. 150 minut aktywności ruchowej tygodniowo powoduje, że czujemy się o 65 proc. mniej zmęczeni niż zwykle! Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy 20 minut ćwiczeń dziennie, by przejść przez zimę rześkim krokiem i nie narzekać na permanentne zmęczenie. To także prezent dla twojej psychiki. Psychiatrzy mówią o tym, że regularny trening jest równie, a czasem nawet bardziej skuteczny w leczeniu depresji niż leki psychotropowe.

3 / 7

Brakuje ci słońca

Obraz
© 123RF.COM

Gdy chcemy mieć więcej energii powinniśmy jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu i łapać każdy promień słońca. Z kolei w pochmurne dni odsłaniamy zasłony i żaluzje i włączamy lampy, gdzie tylko możemy. Okazuje się, że już od wczesnych godzin porannych światło uruchamia szereg reakcji hormonalnych, które odpowiadają za naszą zdolność skupienia i lepszej koncentracji. Światło kontroluje również nasz zegar biologiczny i ma wpływ na wytwarzanie melatoniny i serotoniny, które są m.in. odpowiedzialne za prawidłowy sen nocą. Jakie inne korzyści daje nam przebywanie na słońcu? Dostarczamy naszemu organizmowi potrzebnej dawki witaminy D, która wzmacnia odporność.

4 / 7

Kochasz się za rzadko

Obraz
© 123RF.COM

Najczęstszą przyczyną braku chęci na seks jest właśnie zmęczenie. Koniec z wymówkami. To właśnie po udanych miłosnych igraszkach lepiej odpoczywamy, bo nasz sen jest bardziej efektywny. Jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie, kochaj się również rano. Seks podnosi w naszym organizmie poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Mają one wpływ nie tylko na poprawę naszego nastroju, ale też dodają energii!

5 / 7

Brakuje ci magnezu

Obraz
© 123RF.COM

To najczęstsza przyczyna gorszej kondycji w chłodne, zimowe dni. Nasze dania są ubogie w witaminy i składniki odżywcze, bez których ciężko nam funkcjonować na wyższym biegu. Braki magnezu można zauważyć gołym okiem: zmęczenie, senność, ziewanie, drgające powieki. A to właśnie ten pierwiastek odpowiada za to jak śpimy i jak szybko usypiamy. Zamiast łykać suplementy możesz wzbogacić swój jadłospis w orzechy, kakao, rośliny strączkowe, awokado czy jarmuż, bo są doskonałym źródłem magnezu.

6 / 7

Śpisz w bałaganie

Obraz
© 123RF.COM

Ubrania, buty, gazety, a to wszystko w obrębie twojego łóżka. Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton zrobili badania, z których wynika, że nieład ma wpływ na jakość snu, a bałagan w sypialni przyczynia się do naszego przewlekłego zmęczenia i gorszego samopoczucia. Gdy wiecznie jesteś niewyspana, zacznij od zrobienia porządków w pokoju, w którym najczęściej odpoczywasz.

7 / 7

Jesz zbyt dużo przetworzonego jedzenia

Obraz
© 123RF.COM

Po zjedzeniu frytek, hamburgera albo ogromnej porcji makaronu czujemy się pełni ociężali, a po chwili doświadczamy gwałtownego spadku energii. Jeśli twoim problemem jest przedłużające się zmęczenie, jedz więcej warzyw i owoców i produktów pełnoziarnistych. Dostarczają one potrzebnych witamin, składników odżywczych i są źródłem przeciwutleniaczy.

Marta Rowicka/ Kobieta WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)