Imię nosi tylko jedna Polka. Ostatni raz nadano je 53 lata temu
26.08.2024 13:38, aktual.: 26.08.2024 15:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To unikatowe imię zostało nadane tylko raz - 53 lata temu. Od tamtego czasu żaden rodzic nie zdecydował się nazwać tak swojej córki.
Każdy przyszły rodzic stoi przed wyborem odpowiedniego imienia dla swojej pociechy. To bardzo odpowiedzialne zadanie, bowiem będzie to jeden z kluczowych elementów jego tożsamości, które wpłynie na całe jego życie.
Możemy wybierać spośród setek różnych pozycji. W wielu rodzinach kultywuje się tradycje nadawania imienia innego członka rodziny. Część rodziców szuka z kolei unikalnych propozycji. Z całą pewnością zalicza się do nich Nelosława.
Wyjątkowe polskie imię. Nosi je tylko jedna kobieta
Imię Nelosława nadano zaledwie jednej dziewczynce już 53 lata temu. Od tego momentu nigdy więcej nie odnotowano go w rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że zdrobnienia, takie jak Nela czy Nel, są bardzo popularne, Nelosława urodzona w 1971 r. jest jedyną osobą o tym imieniu. Imię to jest tak rzadkie, że nie znalazło się nawet w polskich słownikach.
Połączenie tradycji z nowoczesnością
Skąd pochodzi imię Nelosława? To wynik wyobraźni rodziców, którzy prawdopodobnie chcieli połączyć staropolskie tradycje z nowoczesnymi wpływami. Pierwszy człon imienia może pochodzić od popularnego w XX wieku imienia Nel lub być skrótem od Kornelii. Druga część imienia jest odwołaniem do staropolszczyzny.
- Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) "-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki — mówiła przed laty prof. Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego.
Czytaj także: Ujawniła imię córki. W Polsce jest znane od 800 lat
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl